دبیرستان شهید نواب صفوی گتوند دوره اول
سلام به وبلاگ خودتان خوش آمدید جهت پیامک 09386520316  

نکاتی درباره سردرد

 

                                                 

  
سردردهاهر یک علائم و نشانه های مختلف و منحصربه فردی دارند. گاهی سردردها به دلیل خستگی زیاد، فشار عصبی، گرسنگی و تشنگی در افراد به وجود می آیند. گاهی بیماری های داخلی از قبیل ابتلا به بیماری های گوارشی، کلیوی یا حتی یبوست مزمن موجب بروز آن ها در بیمار می شود و گاهی فشارهای عصبی ناشی از کار روزانه یا تنش های زندگی سردرد را به بیمار تحمیل می کند. خوشبختانه درمانگران طب سوزنی چین روش های درمانی موثری برای درمان انواع سردردها، کنترل آن ها و تسکین دردهای ناشی از آن سراغ دارند که علاوه بر بهبود و تسکین درد به بهبود عملکرد بسیاری از درمان های درونی و تنظیم انرژی در بدن منجر می شود. دکتر فرهاد صبری، متخصص طب سوزنی و عضو انجمن درد ایالت متحده در این باره توضیحات بیشتری را با شما در میان می گذارد.

● رابطه ضعف چشم و سردرد

بسیاری از افرادی که به اختلال های چشمی از قبیل نزدیک بینی مبتلا هستند، ممکن است سردردهایی را در طول ماه تجربه کنند. به این معنا که افرادی که دچار اختلال در ناحیه چشم هستند و بینایی آن ها تحت تاثیر این اختلال قرار گرفته درصورتی که برای درمان اقدام نکنند به دلیل کشش هایی که در ماهیچه های اطراف چشم آن ها به منظور تطبیق دید ایجاد می شود، دچار سردرد می شوند. این نوع سردردها نیز از جمله سردردهایی است که با کمک طب سوزنی و دریافت سوزن در نواحی خاص قابل درمان است، اما افراد مبتلا به این نوع سردرد باید دقت داشته باشند که علاوه بر دریافت سوزن و درمان بیماری خود لازم است برای درمان اختلال و بیماری چشم خود نیز اقدام کنند.

● آیا سردرد شما میگرن است؟

سردردها نشانه های مختلفی دارند. با شناسایی و بررسی حالت و ویژگی های سردرد می توان به راحتی نوع آن را شناسایی کرد. تنها باید مراقب بود که هر سردردی را با میگرن اشتباه نگرفت. میگرن و دردهای ناشی از آن در نصف سر ایجاد می شود. این سردردها یا در سمت راست یا در سمت چپ سر دیده می شوند و معمولا با تهوع، استفراغ و اختلال بینایی در افراد همراه است. مبتلایان به سردردهای ناشی از میگرن گاهی از بروز لکه هایی روشن جلوی چشمان شان و افزایش میزان ضربان قلب خود شکایت می کنند. این افراد در مواردی که میزان سردردهای آن ها شدید و پیشرفته است غالبا دچار خشکی دهان، عرق سرد، گیجی، اختلال در تکلم نیز می شوند. گاهی ممکن است دود سیگار یا نور یا عصبانیت موجب افزایش سردرد و تحریک آن ها شود. درمانگران طب سوزنی غالبا با یک دوره درمانی ۳ مرحله ای می توانند این بیماری را در بدن بیمار درمان یا کنترل کنند. تنها کافی است بیمار یک روز درمیان به مطب مراجعه کرده و در نقاط خاصی سوزن دریافت کند.

● سردرد افراد پرمشغله

سردردهای کششی یکی از انواع سردرد هاست. این نوع سردرد که به همراه انقباض ها و اسپاسم های عضلانی است غالبا در پشت سر بیمار ایجاد شده و معمولا پس از یک روز کاری شلوغ و پراسترس در برخی از افراد شاغل دیده می شود. حتی در مواردی مشاهده شده که این نوع سردردها به دلیل کشش عضلات گردن از پشت سر تا عضلات ناحیه پس گردن ادامه می یابد و درد تا این ناحیه نیز ادامه می یابد. درمانگران طب سوزنی برای درمان این نوع سردرد تکنیک های موثری دارند که می توانند علاوه بر درمان این نوع سردردها به کنترل و پیشگیری از بروز آن ها در بیمار کمک کنند.

● از سردردهای عروقی چه می دانید؟

یکی دیگر از سردردهای رایج میان مردم، سردردهای عروقی است. این نوع سردردها به دلیل گشاد شدن شریان جمجمه در افراد دیده می شود. میگرن یکی از انواع سردردهای عروقی است که به علت گشاد و تنگ شدن متناوب عروق سر در افراد مبتلا به این بیماری دیده می شود. در این نوع از سردرد به دلیل بروز اختلال در میزان هیستامین و سروتونین خون، سردردهایی برای بیمار به وجود می آید که خوشبختانه این نوع سردردها نیز در طب سوزنی قابل درمان و کنترل است.

● کدام سردرد را شوخی نگیرید؟

برخی از سردردها وجود دارند که از جمله سردردهای نادر و پرخطر محسوب می شوند که ابتلا به آن ها با خطرهای جدی برای بیمار همراه است. مننژیت و ورم مغز از جمله عواملی است که موجب بروز این نوع سردردها در بیمار می شود و اگر بیمار به راحتی و بدون توجه به علائم این نوع سردرد از کنار آن عبور کند، ممکن است در مدت زمان کوتاهی با اختلال های جدی در مسیر زندگی روبه رو شود. از این رو باید علت بروز سردردها همواره برای ما مشخص باشد. تهوع، استفراغ و تحرک نداشتن گردن به سمت جلو یا عقب از جمله علائم ابتلا به سردرد ناشی از مننژیت است. در این حالت بیمار به دلیل بروز عفونت در ناحیه سر قادر نیست گردنش را به سمت جلو یا عقب حرکت دهد. علاوه بر این ابتلا به سینوزیت نیز یکی دیگر از علائم ابتلا به سردرد است. این نوع سردرد با التهاب در ناحیه چشم، گوش و بینی بیمار همراه است.

● سردرد ناشی از اسپاسم عضلات

این نوع سردرد که به طور کلی منشا عصبی و روانی دارد به دلیل بروز فشارهای عصبی و اختلال های جسمانی از قبیل شیوه نادرست نشستن در بدن به وجود می آید. یکی از مشهورترین عوارض ناشی از این سردرد اسپاسم های عضلانی گردن و درد این ناحیه است. علاوه بر تنش ها و استرس های روحی، شیوه نادرست نشستن پشت فرمان ماشین، شیوه نادرست نشستن پشت میز و استفاده غلط از کامپیوتر از دیگر مواردی است که به بروز این نوع سردرد کمک می کند. درمانگران طب سوزنی با کمک سوزن ها و ایجاد تعادل در سیستم بدن و متعادل نگه داشتن انرژی در کبد و کلیه به درمان این گروه از بیماری ها کمک می کنند.

● این سردرد را با میگرن اشتباه نگیرید

سردرد کلاستر از دیگر سردردهای شایع میان افراد بزرگسال است که به سردردهای خوشه ای مشهور است. بسیاری از بیماران مبتلا به این سردرد به دلیل تشابه ویژگی های این سردرد با میگرن به اشتباه آن را میگرن می نامند. درحالی که این سردرد تفاوت های زیادی با میگرن دارد. این سردردها که معمولا در ساعات پایانی روز و پیش از خواب سراغ افراد می آید گاهی در پی کشیدن یک نخ سیگار نیز در افراد دیده می شود. سردرد کلاستر نیز همانند سردردهای ناشی از میگرن به صورت یکطرفه در سر دیده می شود اما برعکس میگرن که در هر ساعتی از روز نمایان می شود، این سردردها تنها در ساعات شبانه عود می کنند و با اشک ریزی، گرفتگی بینی و التهاب مجاری تنفسی در یک سوی سر همراه است. خوشبختانه درمانگران طب سوزنی برای درمان و تسکین این نوع سردرد نیز راه حل هایی دارند و قادرند با کمک سوزن های یک بار مصرف خود بیمار را برای همیشه یا برای مدت های طولانی از این بیماری رها کنند.

● سردرد از دیدگاه طب سوزنی چین

درمانگران طب سنتی چین برای ابتلا به سردرد ۲ علت را می شناسند. آن ها از یک سو فعالیت شدید انرژی یانگ در کبد را یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به سردرد ذکر می کنند. از میان سردردهای ناشی از فعالیت شدید انرژی در کبد می توان به بیماری میگرن و سردردهای ناشی از آن اشاره کرد. افرادی که از سردردهای ناشی از فعالیت انرژی در کبد رنج می برند، معمولا افرادی هستند که از هوای سرد لذت می برند زیرا در حالت عادی این افراد احساس گرما دارند. رنگ زبان این افراد قرمز است و اصولا این افراد تحت عنوان افراد عصبی و زودجوش معروف هستند. از دیگر علائم این بیماران به ابتلا به تهوع، استفراغ، سردردهای یکطرفه، اختلالات بینانی و بیزاری از نور می توان اشاره کرد. یکی دیگر از علت های ابتلا به این نوع سردرد از نگاه درمانگران طب سوزنی چین کاهش انرژی یین در اندام کلیه است. در این حالت بیمار عکس حالت قبلی را دارد، یعنی نسبت به سرما حساس است و در عوض گرما را دوست دارد. در این شرایط بیمار زبان رنگ پریده و نبض نخی دارد. در این حالت درمانگر طب سوزنی با کمک سوزن ها به تنظیم میزان جریان یین در کلیه ها کمک می کند.

● این توصیه ها را جدی بگیرید

▪ اگر تصمیم دارید از طب سوزنی برای درمان استفاده کنید بهتر است نکات زیر را با دقت مطالعه کنید و آن ها را به خاطر بسپارید.

▪ افراد مبتلا به فشار خون که داروهای فشار خون مصرف می کنند لازم است پزشک طب سوزنی خود را در جریان این امر قرار دهند.

▪ افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند و بیماران قلبی نیز متخصص طب سوزنی را حتما مطلع کنند. مصرف داروهای ضدانعقاد خون ممکن است موجب بروز خونریزی های گسترده زیرجلدی و بروز کبودی در بدن شود که برطرف کردن آن ها مستلزم مرور زمان است.

▪ به خانم های باردار توصیه می شود در مدت بارداری به طب سوزنی مراجعه نکنند زیرا ممکن است استفاده از طب سوزنی موجب بروز سوءتغذیه در مادر یا جنین شود.

▪ مادرانی که به کودکان شان شیر می دهند بهتر است در ۵ ماهه اول شیردهی به متخصص طب سوزنی مراجعه نکنند و پس از این دوره درصورتی که غذای کمکی کودک را شروع کردند، می توانند با تحت نظر گرفتن کودک از سوی پزشک به متخصص طب سوزنی مراجعه کنند.

▪ حتما به مراکزی مراجعه کنند که از سوزن های یک بار مصرف استفاده می کنند. سوزن هایی که یک بار مصرف نیستند به دلیل این که دائم ضدعفونی می شوند روکش خود را از دست می دهند و از دست رفتن این روکش به بروز درد هنگام فرو کردن سوزن در بدن می انجامد، ضمن این که استفاده از سوزن های یک بار مصرف خیال متخصص و بیمار را از انتقال هر نوع عفونتی آسوده می کند.

ایران ویج 

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 19:13 ] [ حسینی ]

علائم و راه درمان اسهال

کمتر کسی است که تاکنون به اسهال مبتلا نشده باشد؛ بیماری ای که اگرچه در بیشتر موارد گذرا و بی خطر است اما درصورت بی توجهی به نکته های بهداشتی و عدم پیگیری و درمان می تواند به خصوص در کودکان بسیار خطرناک و حتی تهدیدکننده حیاتشان باشد. با رسیدن به روزهای پایانی سال و شروع سفرهای نوروزی، احتمال ابتلا به این بیماری درمیان کودکان و حتی بزرگسالان بسیار بیشتر است…

 

سفر و استفاده از غذاهای آماده یا رفتن به رستوران ها و عدم استفاده غذاهای سالم و در عین حال عدم رعایت بهداشت فردی از جمله علل عمده ابتلا به اسهال است. در این خصوص با دکتر امیرعلی سهراب پور، متخصص بیماری های داخلی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به گفت وگو نشسته ایم.

▪ ابتدا برایمان توضیح دهید که اسهال باچه علایمی خود را نشان می دهد؟

اسهال در واقع به افزایش غیرطبیعی دفعات اجابت مزاج گفته می شود که با تغییر در قوام وحجم مدفوع همراه است و می تواند به ۲ صورت حاد یا مزمن بروز کند. نوع حاد آن معمولا ناگهانی شروع و در مدت چند روز برطرف می شود اما اگر بیش از ۲ هفته طول بکشد، باید بررسی شود. در این مواد اسهال ممکن است علامتی از یک اختلال جدی مثل بیماری های التهابی روده و نشانگان سوءجذب یا به عللی غیرخطرناک نظیر نشانگان روده تحریک پذیرباشد. پیچ زدن شکم، دردشکمی،گاهی تب، نفخ و دفع گاز از دیگر نشانه های اسهال است.

▪ چه زمانی دچار اسهال می شویم؟

اسهال وقتی رخ می دهد که سرعت حرکت های روده یا حجم محتویات آن افزایش یابد. عوامل زیادی باعث بروز اسهال می شوند که غذاهای آلوده عمده ترین دلیل آن هستند. به طورکلی می توان گفت که عوامل میکروبی یا ویروسی، شایع ترین علل به وجود آمدن اسهال هستند. برخی بیماری ها نظیر التهاب های روده ای، ایدز، ناسازگاری های غذایی یا مسمومیت ها هم می توانند اسهال ایجاد کنند. مصرف برخی از داروها هم می توانند باعث بروز اسهال شوند. آنتی بیوتیک ها از جمله این داروها هستند. اسهال علل بسیار دیگری هم دارد.

▪ در چه صورت باید اسهال را جدی گرفت؟

با توجه به اینکه علایم شما از چه زمانی شروع شده، چه مدت طول کشیده و آیا این علایم گاهگاهی است یا مداوم و اینکه چقدر شدید بوده، باعث بیدارشدن شما از خواب می شود یا نه؟ در مدفوع خون دیده اید یا خیر؟ دچار تب و کم آبی شده اید یا نه؟ شدت بیماری و جدی بودن آن تعیین می شود. اغلب موارد اسهال به خودی خود برطرف می شود. درصورتی که بیش از ۲ روز طول بکشد یا با تب بالا، کم آبی بدن و دفع خون همراه باشد، نباید از آن غفلت کرد. درد شدید شکم یا درد در ناحیه مقعد، مشاهده خون در مدفوع و تب بالا را هم باید جدی گرفت. در کودکان مخصوصا کودکان خیلی کوچک، اسهال خیلی سریع می تواند باعث کم آبی شود. در این صورت اگر اسهال در مدت ۲۴ ساعت برطرف نشد، حتما باید او را نزد پزشک برد. والدین باید توجه کنند اگر کودکشان پوشک خود را کمتر از ۳ بار در اثر ادرارکردن خیس کرد، تب بالاتر از ۳۹ درجه داشت، در مدفوع او خون یا دهانش خشک بود و گریه بدون اشک داشت و دچار بیقراری بود و ظاهری بی حال داشت، حتما او را نزد پزشک ببرند.

▪ توصیه های درمانی خانگی شما چیست؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که بلافاصله بعد از اینکه مبتلا به اسهال شدند و مراجعه کردند باید به آنها سرم زده شود، در صورتی که تا وقتی بیمار قادر به خوردن است، نباید به او سرم تزریق کرد. تنها در موارد بسیار شدید اسهال که بیمار واقعا حجم زیادی از مایعات بدن خود را از دست داده، با نظر پزشک باید سرم درمانی انجام شود. بنابراین اولین قدم برای فردی که مبتلا به اسهال شده، مصرف مایعات فراوان است. مصرف دوغ به دلیل وجود املاح در آن توصیه می شود. پس از آن، استفاده از غذاهای کم حجم ولی مقوی و پرهیز از مصرف سبزیجات و میوه جات خام و استراحت، درمان های اصلی اسهال هستند. پودر ORS هم از جمله محلول هایی است که برای این افراد توصیه می شود اما در صورت عدم دسترسی به پودر بسته بندی آن می توان، این محلول را در خانه با ۲ قاشق مرباخوری شکر، ۱ قاشق چایخوری نمک، نصف قاشق چایخوری جوش شیرین و ۴ لیوان آب سرد جوشیده شده یا آبمیوه تهیه کرد.

▪ چه توصیه های غذایی برای افراد مبتلا به این بیماری دارید؟ به عبارت دیگر از خوردن چه غذاهایی باید پرهیز کرد؟

برنج کته شده همراه آب گوشت یا مرغ غذای مناسبی برای افرادی است که مبتلا به اسهال شده اند. در شیرخواران نباید شیرمادر را قطع کرد. بهتر است از خوردن برخی غذاهای خاص مثل غذاهای چرب، غذاهای پرفیبر یا غذاهای سرخ شده هم به مدت چند روز پرهیز شود.

▪ درمان دارویی اسهال چگونه است؟

داروهای ضداسهال، علایم آزاردهنده اسهال را برطرف می کنند. این داروها تعداد دفعات اسهال شل را کاهش می دهند و برای کودکان مناسب نیستند. حتی بزرگسالان هم باید در مصرف این فرآورده ها احتیاط کنند. در صورت وجود علایم خطر که قبلا توضیح داده شد به جای استفاده از این داروها حتما باید به پزشک مراجعه شود.

▪ برخی تحقیقات نشان داده اند پروبیوتیک ها که حاوی باکتری های مفید هستند، ممکن است به درمان اسهال کمک کنند به خصوص اسهال های ویروسی. آیا این جمله صحیح است؟

همین طور است. به طور طبیعی باکتری های مفیدی در دستگاه گوارش زندگی می کنند. برخی از این باکتری های مفید در مواد غذایی مثل انواعی از ماست پرورش داده شده اند که به آنها فراورده های حاوی پروبیوتیک می گویند. اخیرا کپسول های حاوی این میکروب های مفید هم به بازار آمده اند. فراورده های حاوی پروبیوتیک در برخی بیماران در درمان اسهال مفید هستند. یکی از عوارض احتمالی آنها نفخ و دفع گاز است.

▪ توصیه های پیشگیرانه شما چیست؟

شستشوی مکرر دست ها مانع از انتشار میکروب های عامل اسهال به دیگر افراد می شود. حتما پس از تعویض پوشک کودک مبتلا، دستان خود را خوب بشویید. غذاهای پخته شده یا گرم شده را در فضای آشپزخانه رها نکنید. رشد انواعی از باکتری در این حالت باعث تولید سمومی می شود که اسهال از عوارض آن است. همچنین بهتر است غذاها را بلافاصله پس از بیرون آوردن از یخچال استفاده کنید. در سفر هر مکان و هر رستورانی را برای غذاخوردن انتخاب نکنید و حتی المقدور سعی کنید غذاهای خانگی بخورید. باقیمانده غذاها را در ظروف تمیز و دربسته در یخچال نگهداری کنید. از خوردن میوه و سبزی خام بپرهیزید. از مصرف گوشت کبابی نیم پز و غذاهای لبنی غیرپاستوریزه هم اجتناب کنید. مراقب آنچه می نوشید باشید. هر آبی قابل نوشیدن نیست. آب بطری و نوشابه را در لیوان تمیز مصرف کنید و از مصرف آب لوله یا بستنی های باز و غیرپاستوریزه بپرهیزید. حتی هنگام دوش گرفتن دهان خود را بسته نگه دارید. با تشکر از ایران ویج

 

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 19:9 ] [ حسینی ]

چه کسانی کمردرد می گیرند؟ / راه های درمان کمردرد

کمردرد

 

کمردرد

بسیاری از افراد در حین کار کردن و بلند کردن، فشار دادن و هل دادن یک جسم سنگین دچار کمردرد می شوند.

کمردرد دارای انواع حاد و مزمن می باشد.

- درد شدید : دردی که حداقل شش هفته طول بکشد، درد شدید و حاد می باشد. اغلب این درد توسط تصادف، افتادن و یا بلند کردن وسایل سنگین رخ می دهد. معمولا این درد از چند روز تا چند هفته طول می کشد و بدون درمان بهتر می شود.

- درد مزمن : دردی که بیشتر از سه ماه طول بکشد، درد مزمن می باشد. این درد شیوع کمتری دارد. بیشتر این دردها بدون عمل جراحی درمان می شوند.

 

چه کسانی مبتلا به درد کمر می شوند؟

- بیشتر بزرگسالان دچار این درد می شوند. ممکن است اولین درد کمر را در سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی احساس کنید.

- بسیاری از افراد در حین کار کردن و بلند کردن، فشار دادن و هل دادن یک جسم سنگین دچار این درد می شوند.

 

افراد زیر نیز در معرض خطر درد کمر قرار دارند:

- افرادی که صاف نمی نشینند و نمی ایستند.

- افرادی که فعالیت بدنی ندارند.

- افرادی که اضافه وزن دارند.

- افتادن و تصادف کردن نیز یکی از عوامل خطر می باشد.

- دارا بودن مشکلات سلامتی که باعث درد کمر می شوند، از قبیل: آرتریت و یا سرطان.

- سیگار کشیدن : اگر شما سیگار می کشید، بدن نمی تواند از مواد مغذی لازم برای سلامت دیسک های کمر استفاده کند. سرفه سیگاری ها نیز ممکن است باعث درد کمر شود. افراد سیگاری دارای کمردرد، ممکن است مدت ها طول بکشد تا کمردردشان خوب شود.

- وراثت : برخی از علل ارثی کمردرد مانند: سفت شدن مهره ها که نوعی بیماری آرتریت است که بر ستون فقرات اثر دارد.

 

چه وقت باید نزد پزشک رفت؟

- اگر شما احساس سوزش و یا خارش و یا کرختی کردید.

- درد شدیدی که با استراحت کردن بهتر نمی شود.

- بعد از زمین خوردن و یا جراحت، درد احساس کنید.

- درد به علاوه اشکال در ادرار کردن، ضعف داشتن، بی حسی پاها، تب و کاهش وزن بدوت دلیل.

جلوگیری از کمردرد

- بهترین راه برای جلوگیری از درد کمر عبارت است از: تقویت عضلات پشت و کمر.

- حداقل ۲ تا ۳ بار در هفته، ورزش های کششی و تقویتی انجام دهید.

- موقع نشستن و ایستادن، حتما صاف باشید.

- از بلند کردن اجسام سنگین جدا خودداری کنید.

- اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش دهید تا کمتر به کمر فشار آید.

- اگر یک جسم سنگین را باید از روی زمین بردارید، زانوهای خود را خم کنید و بنشینید و کمرتان را صاف نگه دارید.

راه های درمان کمردرد

درمان این درد بستگی به نوع آن دارد. کمر درد حاد معمولا بدون درمان بهتر می شود، اما شما می توانید از دارهای استامینوفن، آسپیرین و یا ایبوپروفن برای تسکین درد استفاده کنید.

ورزش کردن و عمل جراحی برای درد حاد چاره گشا نیست.

۱- کمپرس سرد و یا گرم و یا هر دو: این کمپرس می تواند سفتی و جراحت کمر را تسکین کند. کمپرس گرم باعث می شود تا گرفتگی عضلانی و درد کاهش یابد. کمپرس سرد نیز از بی حس شدن و ورم کمر جلوگیری می کند.

۲- ورزش کردن : ورزش مناسب می تواند کمر درد مزمن را آرام کند، اما برای درد حاد مناسب نیست. پزشک و یا فیزیوتراپ به شما خواهد گفت که چه نوع ورزشی برای شما مناسب می باشد.

 

3- دارو درمانی : مهم ترین انواع داروها که برای درد کمر استفاده می شوند، عبارتند از:

- مسکن های ضد درد که آنها را بدون نسخه می توانید از داروخانه تهیه کنید، مثل استامینوفن.

- مسکن های ضد درد موضعی از قبیل: کرم ها، پمادها و مرهم هایی که بر روی پوست و بر همان محل درد مالیده می شود.

- داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی داروهایی هستند که برای فروکش کردن درد و ورم استفاده می شوند.

- آرام کننده عضلات و داروهای ضدافسردگی نیز ممکن است برای برخی دردهای مزمن تجویز شوند، اما این داروها برای همه انواع دردها کارساز نمی باشند.

 

4- تغییرات رفتاری : شما باید یاد بگیرید که بدون وارد آمدن کوچکترین فشاری بر کمرتان، چگونه یک جسم را بلند کنید، فشار دهید و هل دهید. نوع خوابیدن و ورزش کردن خود را تغییر دهید تا به کاهش کمر درد کمک کنید. رژیم غذایی صحیح داشته باشید. سیگار کشیدن را ترک کنید.

 

5- تزریق آمپول: پزشک ممکن است آمپول استروئید را تجویز کند تا درد را کم کند.

 

6- درمان جایگزین و مکمل : هنگامی که کمردرد تبدیل به درد مزمن گردد و یا دیگر درمان ها اثری بر بهبودی نداشته باشد، بسیاری از مردم به درمان های مکمل رو می آورند. این درمان ها شامل : تحریک الکتریکی عصب ( TENS)، طب سوزنی و طب فشاری است.

 

7- عمل جراحی : بسیاری از افراد دارای کمردرد مزمن، نیازی به عمل جراحی ندارند. اگر درمان های دیگر موفقیت آمیز نبود، این عمل انجام می گیرد. ندرتا، هنگامی که درد کمر توسط سرطان، عفونت و یا مشکلات ریشه عصب بوجود آمده باشد، عمل جراحی برای کاهش درد و جلوگیری از مشکلات بیشتر استفاده می شود.

 

در صورت داشتن موارد زیر، عمل جراحی برای رفع کمردرد انجام می شود:

- فتق یا بیرون‌زدگی دیسک: هنگامی که یکی و یا بیشتر از دیسک هایی که ستون فقرات را محافظت می کنند، آسیب ببینند، مایع ژله ای دیسک به بیرون تراوش می کند و باعث ایجاد درد می شود.

- تنگی کانال نخاع

- Spondylolisthesis : هنگامی رخ می دهد که یک یا چند استخوان ستون فقرات از جای خود بلغزند.

- شکستگی مهره ها : توسط ضربه به ستون فقرات و یا پوکی استخوان، شکستگی مهره ها رخ می دهد.

- بیماری دیسک های معیوب : همانطور که سن افراد بیشتر می شود، برخی از دیسک های کمر شکسته شده و باعث درد شدیدی می شوند.

با تشکر از ایران ویج

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 19:7 ] [ حسینی ]

پاسخ همه پرسش های شما درباره سنگ کلیه

احتمالا بارها شنیده اید که کلیه برخی افراد سنگ ساز است و کلیه بعضی دیگر کم کار، این سنگ ها از کجا می آیند و آیا کلیه های تنبل راه درمانی دارند؟ برای پاسخ به این سوالات گفت وگویی ترتیب داده ایم با جناب آقای دکتر بصیری متخصص کلیه و مجاری ادراری که در زیر می خوانید.

 

● کار کلیه چیست؟

کلیه تصفیه خانه بدن است و حجم خون و مایعات بدن را کنترل و با ترشحات هورمونی خود ادامه حیات را در بدن ما میسر می کند. کلیه جایگاه فعال سازی ویتامین D نیز هست و از این طریق مانع پوسیدگی استخوان می شود. این قسمت از بدن همچنین هنگامی که روزه می گیرید یا برای مدت طولانی گرسنگی را تحمل می کنید به یاری کبد می شتابد و قندخون را می سازد. بنابراین حیات شما به کلیه ها یتان وابسته است. اگر می خواهید کلیه هایی سالم تا پایان عمر داشته باشید رعایت برخی موارد لازم است. «یکی از مواردی که باعث آسیب به کلیه ها می شود، مصرف مداوم و خودسرانه داروهاست.» بنابراین افراد باید از مصرف هرگونه دارویی بدون مشورت با پزشک اجتناب کنند. مصرف طولانی مدت مسکن ها بدون در نظر گرفتن جنبه های مرتبط با سلامتی می تواند کارکرد کلیه ها را با اختلال مواجه کند. مصرف مقادیر زیادی از مایعات توصیه می شود، مصرف مایعات به میزان کافی در عملکرد صحیح کلیه ها موثر است و به کارآیی بهتر آنها یاری می رساند.

● به چه دردی، درد کلیه گفته می شود؟

دردهایی که عموما در ناحیه پهلو ها و پشت احساس شود به شرط اینکه با حالت تهوع و استفراغ همراه باشد و به همراه تغییر رنگ ادرار و به رنگ قرمز در آمدن آن باشد می تواند از مشکلات کلیه باشد. این دردها معمولا به قسمت پایین شکم و مجاری ادرار کشیده شده و آنها را هم درگیر می کند به طوری که فرد در آن قسمت ها نیز احساس درد می کند. در صورتی که این دردها از مشکلات کلیه ها نباشد، این مسیر تیر کشیدن به پایین شکم و مجاری ادرار نخواهد داشت.

● چه کسانی بیشتر در خطرند؟

زنان بیشتر از مردان در معرض عفونت های ادراری هستند، به این علت که طول مجرای ادرار زنان خیلی کوتاه تر از طول مجرای ادراری مردان است، همین مساله باعث می شود تا عفونت بیشتری از بیرون به راحتی از مجرای کوتاه خود را به مثانه برساند. بنابراین زنان بیشتر در معرض عفونت های ادراری نسبت به مردان قرار دارند. در مورد دیگر بیماری ها لازم است گفته شود که یک سری دلایل ژنتیکی و ارثی وجود دارد که برخی از بیماری ها در مردان بیشتر است. به عنوان مثال انواع و اقسام سرطان های کلیه و مثانه، در مردان شایع تر است تا زنان اما زنان در معرض عفونت بیشتری نسبت به مردان هستند. سنگ های دستگاه های ادراری در مردان شایع تر است، اما بعد از سن یائسگی این خطر در زنان و مردان برابر می شود. قبل از آن به دلیل هورمون های جنسی مردانه در مردان سنگ ها شایع تر هستند.

● چه نوع موادی در کلیه حل نمی شوند؟

سنگ کلیه و مکانیسم و روش تشکیل سنگ این است که، هر ماده ای که در یک محلول حل شود، وقتی آن ماده حل شدنی از یک حدی بالاتر برود و غلظت بیشتری داشته باشد به حدی می رسد که به آن حد اشباع گفته می شود و اگر این مواد از حد اشباع بالاتر برود و گاه به حد فوق اشباع برسد، دیگر هرچه آن ماده حل شدنی را اضافه کنیم دیگر حل نمی شود بلکه رسوب می کند. این حل در ادرار هم اتفاق می افتد. موادی که در ادرار بعضی ها وجود دارد و این مواد در حد فوق اشباع هستند در محوطه ادراری رسوب می کنند و تشکیل سنگ می دهند. خوشبختانه محیط ادرار به دلیل یون های متفاوتی که دارد میزانی که بتواند مواد را در آن حل کند نسبت به آب معمولی خیلی بیشتر است. در نتیجه افراد به راحتی دچار سنگ کلیه نخواهند شد زیرا محیط ادرار محیطی است که حلالیت زیادی دارد. کسانی که در طول شبانه روز ممکن است مثلا هنگامی که در خواب هستند و مایعات کم مصرف می کنند و حجم مواد در ادرارشان به حد فوق اشباع برسد هسته سنگی را تشکیل می دهند و وقتی هسته تشکیل شد دیگر بزرگ شدن آن کار خیلی سختی نخواهد بود. بعضی دیگر به صورت ژنتیکی این مواد را ادرارشان زیاد ترشح می کند و ادرارشان از آن مواد فوق اشباع می شود و سنگ تشکیل می شود. بعضی از مردان هم به علت هورمون های مردانه ای که دارند، به علت ترشحات زیادی که دارند در معرض خطر سنگ هستند.

● بهترین نوشیدنی برای سنگ کلیه چیست؟

بعضی از سنگ ها به دلیل عفونت ایجاد می شوند که با قلیایی شدن محیط ادرار باعث بروز سنگ می شوند که این مساله در زنان بیشتر دیده می شود و زنان در این مساله بیشتر تهدید می شوند که لازمه مراقبت بیشتری است. مصرف هر چه بیشتر نوشیدنی ها به دلیل اینکه نوشیدنی ها حجم ادرار را بالا می برند که در نهایت غلظت مواد حل شدنی را کمتر می کنند بسیار مفید است و مانع ایجاد سنگ می شوند، بهترین راه حل برای جلوگیری از این بیماری آب خالص است که از همه مواد آشامیدنی بهتر است، مایعات دیگر هم اگر مواد مضر در آنها نباشد هیچ اشکالی ندارد. به عنوان مثال آب گریپ فروت به علت اکسید زیادی که دارد اصلا مفید نیست. اما دلستر و ماءالشعیر به علت اینکه مواد قندی زیادی ندارند مضر نیستند و می توان از آنها استفاده کرد.

● چه نوع کارها و فعالیت هایی در دفع سنگ کلیه موثر است؟

طناب زدن و فعالیت کردن بیشتر برای کسانی مفید است که در معرض خطر هستند یعنی ذرات سنگ تشکیل شده است و تحرک می تواند بهتر آنها را دفع کند ولی مایعات و نوشیدنی ها برای جلوگیری از سنگ مفیدتر است. پس به کسانی که در مرحله سنگ ریزه هستند یا اصلا سنگ ریزه هم ندارند تحرک و ورزش بسیار توصیه می شود چرا که ورزش بهترین راه حل برای پیشگیری از این مساله است، خصوصا در افرادی که مستعد در این مساله هستند.

● کدام افراد بیشتر در خطرند؟

زنان بعد از ازدواج بیشتر در معرض عفونت قرار دارند، قبل از ازدواج هم استخر و امثال آن هیچ تاثیری بر عفونت در دختران ندارد و توصیه می شود زنان بعد از ازدواج و خصوصا در نزدیک شدن به زمان یائسگی از مایعات زیادی استفاده کنند و اگر به دلیل پوکی استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان قرص کلسیم مصرف می کنند حتما بین غذا آن را مصرف کنند و بعد از مصرف، مایعات فراوانی بنوشند. بعضی از افراد عادت دارند که ادرار خود را نگه می دارند و در لحظه آخر مثانه خود را تخلیه می کنند که این مساله باعث به وجود آمدن سنگ کلیه نمی شود اما اخلال در ادرار مشکل ساز خواهد شد. افرادی که نمی توانند به راحتی ادرار خود را تخلیه کنند، مخصوصا زنانی که بعد از یائسگی به علت کم شدن هورمون ها و تنگی مجرا، ادرار به صورت باریک و سخت تخلیه می شود یا در سن های جوان تر که ادعا می کنند به سختی ادرار می کنند به علت اینکه ادرار به مجرا می آید اما خوب تخلیه نمی شود، ممکن است مقداری از میکروب ها را به مثانه برگرداند و باعث عفونت شود.

● آیا مصرف آنتی بیوتیک ها برای کلیه ها خطرناک است؟

اگر فردی دو کلیه سالم داشته باشد در برابر مشکلات مقاوم خواهد بود و کمتر دچار مشکل خواهد شد اما کسانی که اختلال در کلیه دارند در معرض خطر بیشتری هستند و بستگی به این دارد که میزان مقاومت کلیه در چه حد باشد، اما اینکه مصرف برخی از داروها ممکن است کلیه را دچار مشکل کند بسیار نادر است و در مواقعی چنین اتفاقی می افتد که دارو در حد بالا در فرد مصرف شود. اما در حد معمول هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد. و در برخی موارد بعضی از آنتی بیوتیک ها کلیه را دچار مشکل خواهد کرد، در صورتی که کلیه دچار اختلال باشد در این صورت این داروها روی کلیه اثرات منفی خواهد گذاشت و کلیه را دچار مشکل خواهد کرد که در نهایت باید با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد فهرستی از داروها وجود دارد که پزشک از شما می خواهد آنها را با دقت و در بعضی موارد اصلا مصرف نشود.

● کیست کلیه چیست و آیا راه درمانی دارد؟

کیست کلیه انواع مختلفی دارد: نوع اول کیست ساده نام دارد که اکثرا در افراد مسن بیشتر دیده می شود که اصطلاحا گفته می شود هر فردی که موهایش رو به سفیدی می رود، کیست هم در کلیه به وجود می آید که البته بیماری خطرناکی نیست و در صورتی که وضعیتی مثل درد یا عفونت برای بیمار ایجاد نکند و به کلیه فشار نیاورد، اصلا احتیاجی به درمان ندارد. بعضی دیگر از کیست ها، کیست های ساده ای نیستند و ممکن است در داخل کیست خونریزی اتفاق بیفتد یا غده ای ایجاد شود که در این صورت این کیست ها احتیاج به درمان دارند. اکثر کیست ها، کیست ساده هستند و احتیاجی به درمان ندارند و بیشتر در سنین ۴۰ یا ۵۰ سال برای افراد اتفاق می افتد.

● آیا سونوگرافی در تشخیص سنگ بهتر است؟

سنگ ها در بدو به وجود آمدن کوچک هستند و به تدریج با جمع شدن املاح بزرگ تر می شوند و باید دانست که سنگریزه ها با چه نوع آزمایشی تشخیص داده می شوند، اگر با انجام دادن سونوگرافی مشخص شود که در کلیه سنگریزه وجود دارد معمولا در سونوگرافی تا اندازه های چهار یا پنج میلی متر خیلی اهمیت ندارد چون ممکن است مقاطع رگ و رسوب کلسیم در جداره رگ را به عنوان سنگ گزینش کند، بنابراین اگر سونوگرافی وجود سنگ را در کلیه مشخص کند که سنگی در حد پنج میلی متری در کلیه وجود دارد درمانی در این زمینه لازم نیست، مگر اینکه بیمار علایمی را داشته باشد، علایمی مانند خونریزی در ادرار به همراه سوزش و درد و در غیر این صورت آن سنگریزه ها هیچ اهمیتی ندارند و بیشتر سنگ هایی ملاک هستند که با عکس دیده شوند یا در سی تی اسکن گزارش شود که بیمار در کلیه خود دارای سنگ است.

● ممکن است که سنگ کلیه ها بدون درد باشند؟

سنگ ها در دو دسته دارای علامت هستند: یک دسته اینکه بیمار بسیار اذیت می شود که شامل درد، سوزش ادرار، تهوع و گاه استفراغ است. بیماری که این علامت ها را در خود می بیند، معمولا بیمار خوش شانسی خواهد بود به دلیل اینکه با دیدن این علایم به پزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم برای درمان خود را شروع خواهد کرد، ولی دسته دیگر آنهایی هستند که بیمار خیلی متوجه بیماری و علایمی نخواهد شد که معمولا سنگ های بزرگ که تمام کلیه را در بر می گیرند و در برخی موارد باعث بسته شدن کامل مجرا می شود، متاسفانه درد قابل توجهی را ایجاد نخواهند کرد و بیمار فقط یک احساس سنگینی معمولی در پهلوی خود خواهد داشت و این سنگ ها بسیار خطرناک تر از سنگ های دسته اول خواهند بود برای اینکه در این صورت بیمار به علت اینکه درد شدیدی را احساس نمی کند، بنابراین برای درمان خود به پزشک نیز مراجعه نخواهد کرد و در نتیجه انسداد این سنگ موجب از بین رفتن کلیه خواهد شد و در زمانی که فرد دچار نارسایی کلیه شود به پزشک مراجعه خواهد کرد.

● آیا سابقه فامیلی در این مساله مهم است؟

توصیه می شود، افراد نسبت به کلیه های خود حساس باشند و اگر دردی یا سنگینی در پهلوی خود احساس کردند حتما به پزشک مراجعه کند به خصوص کسانی که این مساله در سابقه خانوادگی آنها وجود دارد. زیرا کسانی که در خانواده خود افرادی را دارند که مبتلا به سنگ کلیه هستند، احتمال بسیاری وجود دارد که برای آنها نیز به این مساله دچار شوند. سنگ می تواند هم درد ایجاد کند و هم می تواند نارسایی کلیه ایجاد کند و این مساله بستگی به این دارد که بیمار به موقع و قبل از ایجاد مساله به پزشک مراجعه کند. سابقه شخص و خانواده در این مساله بسیار مهم و حایز اهمیت است.

● آیا می توان از بروز سنگ جلوگیری کرد؟

مساله مهم این است که اگر فردی دچار سنگ کلیه شد از سنگ سازی های بعدی کلیه بتواند جلوگیری کند. در بعضی مواقع بعضی از سنگ ها وقتی دفع می شوند بیش از ۵۰ درصد تا پنج سال آینده مجددا به این مساله مبتلا خواهند شد و کلیه دوباره کار سنگ سازی خود را آغاز خواهد کرد. بهتر است این افراد سالانه کلیه های خود را چک کنند و با سونوگرافی های مختلف مراقب آن باشند تا ببینند سنگی به وجود آمده است یا خیر و اگر کسی سابقه بیش از دو بار سنگ سازی کلیه را دارد حتما باید غیر از خارج کردن سنگ برای درمان و پیشگیری از سنگ های بعدی اقدام کند. که به دلیل همین امر، مرکزی در بیمارستان لبافی نژاد افتتاح شده است که در آن کلیه افرادی که مکررا سنگ سازی می کند را با انجام آزمایشات پیچیده ای که تقریبا انجام آن در کمتر جایی ممکن است، علت سنگ سازی را پیدا کرده و در صورت لازم برای پیشگیری از درست شدن سنگ های بعدی درمان های خاص را انجام می دهند.

  
نسیم چراغلو    

روزنامه شرق

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 19:5 ] [ حسینی ]

 

شوش کهن ترین شهرجهان

شوش کهن ترین شهرجهان است که حدود ۵ هزار سال پیش از میلاد به عنوان کانون مذهبی ساکنان دشت اطراف آن بنیان نهاده شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، این شهر هم اکنون از نخستین شهرهای متمدن دنیا به شمار می رود و با جاذبه های فراوان پذیرای گردشگران نوروزی است.

شوش در میان دشت وسیعی قرار دارد که ادامه دشت بین النهرین و بر فراز ۴ تپه مرتفع در جنوب غربی ایران بنا شده است.

این دشت حدود ۴ کیلومتر وسعت دارد.

شوش پایتخت ایلام و از موقعیت ممتازی برخوردار بود.

ایلام در واقع تلفظ آشوری سرزمین هل تم تی به زبان ایلامی است و هل تم تی به معنای سرزمین خدایان است.

از دیدنیهای این شهرمی توان به موزه شوش، بارگاه دانیال نبی( ع) ،کاخ شائور ، تپه های باستانی و قلعه شوش اشاره کرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت : این شهر از دیر باز بستر تولد و گسترش تمدنهای بزرگی بوده است، تمدنهایی که اکنون چهره ای ماندگار در تاریخ از آنان به جا مانده است.

دوره هایی که در آن ایلامیها ،آشوریها ، هخامنشیان ، سلوکیان ، پارتیان ، بابلی ها و ساسانیان می زیسته اند.

پورفرخی گفت: این شهربه دلیل وجود بیشترین آثار باستانی استان از اهمیت خاصی برخوردار است.

او با بیان اینکه کاخ «آپادانا» یکی از باشکوه‌ترین کاخهای آن از شهرت بسیار برخوردار است افزود: این کاخ به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاده شد.

دیوارهای کاخ از خشت و ستونهای آن از جنس سنگ است.

کاخ داریوش دارای قسمتهای مختلفی از جمله تالار بار عام، دروازه و کاخ پذیرایی و سه حیاط مرکزی است.

قلعه فرانسوی ها ، تپه های باستانی آپادانا ، موزه شوش ، هفت تپه ، موزه هفت تپه ، زیگورات چغازنبیل و مقبره دانیال نبی (ع) از دیگر مکانهای دیدنی این شهر تاریخی است.

بهترین موقع برای بازدید از این شهر زمستان و بهار است.

در اسفند و فروردین هوای منطقه بسیار مطبوع و دلپذیر می شود.

با تشکر از ایران ویج

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 18:51 ] [ حسینی ]

۱۰ نمونه از جالب ترین حیوانات منقرض شده

با تشکر از ایران ویج
 مترجم این مقاله سرکار خانم تینا اقدسی

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


۱٫تیرانوزاروس رکس (انقراض: ۶۵ ملیون سال قبل)
تیرانوزاروس رکس یکی از بزرگترین جانوران گوشت خوار است که تا به حال روی زمین زندگی کرده است. بلندی این حیوان (از سر تا دم) به بیش از ۱۳ متر و قد آن به ۵ متر می رسید و احتمالاً حدود ۷ تن هم وزن داشته است. تیرانوزاروس هم مانند سایر دایناسورهای هم خانواده ی خود حیوان گوشت خواری بود که بر روی دو پا راه میرفت با جمجمه ای بسیار بزرگ که تعادل آن را به کمک دمی بسیار بلند و سنگین حفظ می کرد. در مقایسه با پاهای بلند و بسیار قوی عقبی، پا های جلویی این حیوان بسیار کوچک بودند و تنها دو انگشت داشتند.
فسیل تی رکس در شمال آمریکا و در صخره هایی که در اواخر دوره ی کرتاسه تشکیل شده اند، پیدا شده یعنی بین ۶۵٫۵ تا ۶۸٫۵ ملیون سال پیش. این حیوان یکی از آخرین دایناسورهایی است که قبل از انقراض دوران سوم کرتاسه وجود داشته است. بیش از ۳۰ گونه ی مختلف تی رکس شناسایی شده که بعضی از آنها اسکلت های نسبتاً کاملی داشته اند. برخی محققان علاوه بر اسکلت، بافت نرم هم یافته اند. فراوانی مواد فسیلی به محققان امکان داده است تحقیقات قابل توجهی در بسیاری از جنبه های زیست شناسی این حیوان، از جمله تاریخچه ی زندگی وبیو مکانیک آن انجام دهند.

 

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


2. کواگا: نیمی گورخر نیمی اسب ( انقراض از سال ۱۸۸۳ میلادی)
کواگا، یکی از مشهور ترین حیوانات منقزض شده ی آفریقا یی، از زیر گونه های گورخر دشت های آفریقا بود که زمانی به تعداد زیاد در ایالت کیپ و بخش های جنوبی ایالت آزاد ارنج در آفریقا یافت می شد. این حیوان به خاطر داشتن خط های مشخص، تنها در نیمه ی جلویی بدن ، از سایر گورخر ها قابل تمایز بود. در قسمت میانی راه های روی بدن حیوان محو می شدند و راه های تیره تر پهن تر می شدند و نهایتاً قسمت عقبی بدن حیوان قهوه ای ساده بود. اسم این حیوان یک کلمه ی قبیله ای آفریقایی به معنی گورخر است. این اسم نوعی نام آوا است چون گفته می شود که شبیه صدای کواگا است.
این حیوان در اصل به عنوان یک گونه ی مستقل به نام اکواس کاگا در سال ۱۷۸۸ طبقه بندی شده بود. در طول۵۰ سال بعد از آن گورخر های بسیاری توسط طبیعت شناسان وسیاحان معرفی شدند. به خاطر تنوع زیادی که در طرح پوست این حیوان وجود دارد ( هیچ گورخری شبیه دیگری نیست) دانشمندان طبقه بندی با تعداد زیادی از گونه های مختلف مواجه شدند و هیچ راهی هم وجود نداشت که مشخص کند کدام یک گونه ی اصلی ، کدام زیر گونه و کدام گونه های مختلف طبیعی هستند. بسیار پیش از اینکه این سردرگمی حل شود، کواگا تا بخاطر گوشت، پوست و خوراک ذخیره در انبارهای خانگی ، تا حد انقراض شکار شده بود. احتمالاً آخرین کواگای آزاد تا اواخر دهه ی ۱۸۷۰ شکار شده بود وآخرین نمونه در اسارت در تاریخ ۱۲ اگست ۱۸۸۳ در موزه ی آرتیس مجیسترا در شهر آمستردام درگذشت. کواگا اولین موجود منقرض شده ای بود که بر روی DNA او آزمایش انجام شد. آخرین تحقیقات ژنتیکی مشخص کرده اند که کواگا یک گونه ی مستقل نبوده بلکه از نژاد گورخر انشعاب یافته.

 

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


3. تای لاسین: ببر تاسمانی ( انقراض از سال ۱۹۳۶ میلادی)
تای لاسین بزرگترین جانور گوشت خوار کیسه دار در دوران مدرن بود. این جانور بومی استرالیا و گینه نو بود و تصور می شود که در قرن بیستم منقرض شد. در نزد عموم به نام ببر تاسمانی ( به خاطر پشت راه راه) و همچنین گرگ تاسمانی و در محاوره به نام ببر تاسی یا تازی شناخته شده است. او آخرین گونه از نژاد خود بود.
تای لاسین در سرزمین اصلی خود استرالیا، هزاران سال قبل از اینکه اروپاییان در آن قاره مستقر شوند منقرض شده بود؛ اما در جزیره ی تاسمانیا زنده مانده بود. شکار گسترده و پاداش برای آن دلیل اصلی انقراض آن بوده اما بیماری، آمدن سگ ها و تجاوز انسان به زیست گاه آنها میتواند از جمله سایر عوامل موءثر باشد. با وجود اینکه این حیوان رسماً به عنوان منقرض معرفی شده اما هنوز گزارش می شود که دیده شده.

 

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


4. گاو دریایی استلر: جانور بی دفاع ( انقراض از سال ۱۷۶۸ میلادی)
این حیوان که قبلاً در سواحل آسیاتیک دریای حاشیه ی اقیانوس آرام، از ژاپن تا کالیفرنیا پیدا شده بود، درسال ۱۷۴۱ توسط طبیعت شناس جورج استلر کشف شد. گاو دریای تا حدود ۸ متر رشد می کرد و حدوداً ۳ تن وزن داشت. بسیار بزرگتر از نهنگ های کوچک دریایی بود و تقریباً شبیه یک خوک آبی بسیار بزرگ با دست هایی تنومند و دمی شبیه نهنگ بود. بر اساس گفته های استلر ” این حیوان هرگز به ساحل نمی آید و همیشه درون اب زندگی میکند. پوست بدنش مثل درخت بلوط سیاه و ضخیم است. سرش در مقایسه با بدن کوچک است ، دندان ندارد ولی به جای آن دو استخوان سفید تخت یکی در بالا و یکی در پایین دارد.” با توجه به سرعتی که آخرین گروه آنها از بین رفت، احتمالاً ورود انسان ها به منطقه دلیل انقراضاین حیوان بوده است. هنوز هم گزارش های پراکنده ای ازدیده شدن یک حیوان گاو شکل دریایی در دریاهای حاشیه ی اقیانوس آرام و گرینلند وجود دارد بنابراین احتمال دارد که هنوز گروه کوچکی از این حیوان وجود داشته باشند ولی این مسأله هنوز ثابت نشده است.

 

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


5. گوزن ایرلندی: بزرگترین گوزنی که تا به حال وجود داشته (انقراض حدود ۷۷۰۰ سال قبل)
الک ایرلندی یا گوزن بزرگ، در اوراسیا از ایرلند تا شرق دریاچه ی بایکال می زیست. عمر جدید ترین بقایای به دست آمده از این حیوان تا ۷۷۰۰ سال پیش تخمین زده می شود. این حیوان به خاطر اندازه ی بسیار بزرگش (حدود۲٫۱متر ارتفاع تا شانه) و به ویژه بخاطر داشتن بزرگترین شاخ ها معروف است (حداکثر ۳٫۶۵ متر پهنای شاخ ها و حدود ۴۰ کیلو وزن آنها بوده است).
بحث در مورد دلیل انقراض آنها بیشتر بر روی اندازه ی شاخ هایشان متمرکز است. برخی معتقدند شکار بوسیله ی انسان عامل اصلی انقراض گوزن ایرلندی است همان طور که در مورد بسیاری از بزرگ جانداران ماقبل تاریخ صحت دارد؛ اما این فرضیه نیز وجود دارد که اندازه ی بسیار بزرگ شاخ ها باعث محدودیت حرکتی نرها در مناطق جنگلی می شد یا اینکه در هر صورت این شاخ ها به درستی با محیط تطابق نیافتند. در هر صورت، شواهد شکار بی رویه مبهم است وگوزن ایرلندی به عنوان موجودی که درپهنای یک قاره زندگی میکرده می توانسته همراه با انسان تکامل بیابد و با حضور انسان ها خو بگیرد.

 

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


6. ببر خزری سومین گونه ی بزرگ در جهان ( انقراض از سال ۱۹۷۰ میلادی)
ببر خزری یا ببر ایرانی غربی ترین زیر گونه ی ببر است که در ایران، عراق، افغانستان، ترکیه، مغولستان، قزاقستان، قفقاز، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان پیدا می شد تا اینکه بظاهراً در دهه ی ۱۹۷۰ میلادی منقرض شد. ببر خزری سوین ببر بزرگ جهان از بین تمام گونه های شناخته شده ی ببرها بود.
بدن این زیرگونه بسیار ستبر و کشیده بود با پاهایی قوی، پنجه هایی پهن و بزرگ و چنگالهایی بلند. گوش های این حیوان کوتاه و کوچک بودند و بر روی نوک آنها مویی وجود نداشت. روی گونه ها پوشیده از مو بود و موی بقیه جاهای بدن بلند و ضخیم بود. رنگ این حیوان شبیه ببر بنگال بود. جنس نر این حیوان بسیار بزرگ بود و بین ۱۶۹ تا ۲۴۰ کیلو وزن داشت. جنس ماده چندان بزرگ نبود و حدود ۸۵ تا ۱۳۵ کیلوگرم وزن داشت. هنوز هم گاهی ادعا میشود که این ببر دیده شده است.

 

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


7. اروچس: نوعی گاو بسیار بزرگ ( انقراض از سال ۱۶۲۷ میلادی)
یکی از مشهور ترین حیوانات منقرض شده ی اروپا اروچ یا اروس نوعی گاو بسیار بزرگ بودند که ابتدا درحدود دو ملیون سال قبل در هندوستان بوجود آمدند و سپس به خاور میانه، آسیا و حدود ۲۵۰۰۰۰ سال پیش به اروپا رسیدند.
در قرن ۱۳ میلادی محدوده ی این حیوان به لهستان ، لیتوانی ، مولداوی، ترانسیلوانیا و پروس شرقی رسید. حق شکار حیوانات بزرگ بر روی هر ملکی محدود به اشراف و به تدریج خانواده سلطنتی بود. همچنان که جمعیت اروچس کاهش یافت است ، شکار متوقف شد اما دادگاه سلطنتی هنوزبه شکار بان هایی احتیاج داشت تا زمین های باز برای چریدن حیوان وجود داشته باشد. این شکار بان ها درازای خدمات خود از پرداخت مالیات معاف بودند وشکار غیر قانونی حیوان حکم اعدام داشت. در سال ۱۵۶۴ شکار بان ها می دانستند که بر اساس آمار سلطنتی تنها ۳۸ حیوان باقی مانده است. آخرین اروچس که ماده بود در سال ۱۶۲۷ در جنگلی در لهستان درگذشت. جمجمه ی این حیوان هم اکنون درشهر استکهلم سوئد است.

 

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


8.ماهی گیرک بزرگ: بزرگترین پرنده در نوع خود ( انقراض از سال ۱۸۴۴ میلادی)
ماهی گیرک بزرگ تنها گونه از خانواده ی ماهی گیرک های غیر پرنده ی بزرگ اقیانوس اطلس است که تا زمان های اخیر زنده مانده بود، اما امروزه منقرض است. این جانور همچنین به نام پنگوئن نیز معروف بوده است.
ماهی گیرک غیر پرنده ی بزرگ با قدی حدود ۳۰ تا ۳۴ سانتی متر و وزنی حدود ۵ کیلوگرم در دسته های بسیاردر جزیره های شرق کانادا، گرین لند، ایسلند، نروژ، ایرلند وبریتانیا پیدا می شد. اما نهایتاً در اثر شکار بی رویه منقرض شد. بقایای یافته شده در فلوریدا مشخص کرده اند که تا قرن ۱۴ میلادی این پرنده ها گاهی با توجه به خطرات موجود، در زمستان به سرزمین های جنوبی می رفتند.

 

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


9. شیر غار: یکی از بزرگترین شیر هایی که تا به حال وجود داشته است ( انقراض ۲۰۰۰ سال قبل)
بر اساس یافته ها از فسیل جانور و نقاشی های ماقبل تاریخ، شیر غار که به عنوان شیر غار اروپایی یا اوراسیایی هم شناخته شده است، گونه ای منقرض شده از شیر است. این گونه بسیار بزرگ بوده است. بلندی قد یک شیر نر بالغ که بقایای آن در سال ۱۹۸۵ درآلمان پیدا شد تا شانه ۱٫۲ متر و طول بدنش بدون احتساب دم ۲٫۱ متر بود یعنی حدوداً ۵ تا ۱۰ درصد بزرگ تر از شیر های امروزی. احتمالاً حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش و در دوره ی یخبندان منقرض شده ، البته نشانه هایی نیز وجود دارد که تا ۲۰۰۰ سال پیش هم در بالکان وجود داشته است.

 

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


10. دودو: نمونه ی اولیه از گونه های منقرض شده ( انقراض از اواخر قرن ۱۷ میلادی)
دودو یک مرغ غیر پرنده بود که در جزیره ی موریتانی زندگی می کرد. قد این پرنده که از خانواده ی کبوتران بود به حدود یک متر می رسید، از میوه ها تغذیه می کرد و لانه ی خود را روی زمین می ساخت. دودو از نیمه یا اواخر قرن ۱۷ میلادی منقرض شده است. معمولاً از آن به عنوان نمونه ی اولیه از گونه های منقرض شده استفاده می شود چون انقراض آن در زمان تاریخ مدون بشر اتفاق افتاد و مستقیماً ناشی از فعالیت های انسانی بود. صفت ” مرده مثل دودو” یعنی صد درصد مرده. و جمله ی ” راه دودو را رفتن” یعنی منقرض یا منسوخ شدن یا تبدیل شدن به چیزی از گذشته. 

 

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 18:18 ] [ حسینی ]

بزرگترین دریاچه های دنیا را بشناسید

با تشکر از ایران ویج

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


۱- دریاچه ماتانو ( اندونزی)

دریاچه ماتانو در جنوب Sulawesi که دقیقاً در قسمت جنوبی جزیره Sulawesi، که در شهر Sorowako ( شرق Luwu) قرار دارد واقع شده است. عمق این دریاچه ۶۰۰ متر است که ۳۸۲ متر آن بالای سطح ماتانو است. از این دریاچه هزاران چشمه دیگر نشات می گیرد که در هیچ جای دنیا به غیر از اینجا نمی توانید نمونه آن را ببینید. همچنین آب این منطقه بسیار تمیز و گواراست.

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


۲- دریاچه اسلاو در کانادا

دریاچه Slave که به زبان فرانسوی به آن Grand lac des Esclaves می گویند، نهمین    دریاچه عمیق در دنیاست. این دریاچه در منطقه شمال غربی کانادا واقع شده است. عمق این دریاچه ۶۱۴ متر و مساحتی حدود ۲۷۲۰۰ متر مربع را در بر گرفته است. شهرهایی که اطراف این دریاچه واقع شده اند عبارتند از: Hay River , Fort Resolution yellowknife, Fort


www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


۳- دریاچه Crater Caldera در ارگون آمریکا

این دریاچه در قسمت مرکزی جنوب ارگون واقع شده است. زیباییهای این دریاچه به حدی است که آن را تبدیل به پارک ملی دریاچه کراتر کرده است. آب این دریاچه به حدی زلال است که می توان اعماق آبی آب را دید و از آن لذت برد. این دریاچه حدود ۷۷۰۰ (۱۵۰ سال قبل و بعد) سال قبل تشکیل شده است و عمق آن ۶۵۵ متر یا ۲۱۴۸ feet می باشد. اطراف این دریاچه را صخره هایی فرا گرفته که ارتفاع هر کدام از آنها بیش از دو هزار فیت است. همچنین دو جزیره بسیار زیبا در طرفین این دریاچه قرار دارد. این محل آنقدر زیباست که همیشه سوژه بسیاری از عکاسان قرار می گیرد. در ۱۲ ژوئن سال ۱۸۵۳، John Wesley Hillman به عنوان یک آمریکایی- اروپایی ادعا کرد،  دریاچه ای که آب آن  کاملاً آبی زلال است را دیده است. اسم این دریاچه ۳ بار عوض شد. اسم اول Blue Lake، اسم دوم Lake Noble و در نهایت اسم سوم Crater Lake  است.

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


۴- دریاچه Issyk kul در قرقیزستان

مساحت دریاچه Issyk Kul  حدود ۶۲۳۶ کیلومتر مربع، ارتفاع آن ۱۶۰۷ متر یا ۵۲۷۲ فیت و عمق آن ۶۶۸ متر یا ۲۱۹۲ فیت است. تقریباً ۱۱۸ رودخانه به این دریاچه سرریز می شود. آبهایی که به این دریاچه ریخته می شود هیچ راه خروجی ندارند.

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


۵- دریاچه مالاوی در آفریقا

دریاچه مالاوی در بسیاری از کشورها به دریاچه نیاسا معروف است. در موزامبیک اسم این دریاچه را Lago Niassa گذاشته اند. این دریاچه بین مالاوی، موزامبیک و تانزانیا واقع شده است. در این دریاچه ماهی های متنوع و بسیار زیبایی قرار دارد. عمق این دریاچه ۷۰۶ متر و مساحت آن ۲۹۶۰۰ کیلومتر مربع است. مالاوی  در غرب خط ساحلی موزامبیک، شرق مالاوی و جنوب تانزانیا قرار دارد. آب گوارای این دریاچه به رودخانه شایر می ریزد. دریاچه مالاوی حدود ۴۰۰۰۰ سال قبل تشکیل شده است.

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


۶- دریاچه Ohiggin یا San Martin در آرژانتین

این دریاچه در شیلی به Ohiggin و در آرژانتین به سن مارتین معروف است. این دریاچه در پاتوگونیا در منطقه Aysen واقع شده است. خط ساحلی سن مارتین بسیار طولانی و حدود ۵۲۵ کیلومتر است. سن مارتین عمیق ترین دریاچه در آمریکاست و حداکثر عمق آن ۸۳۶ متر است. آب این دریاچه به حدی آبی و زلال است که می توانید تصویر صخره های اطراف را به راحتی در آن ببینید.

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


۷- دریاچه Vostok ( Antarctica)

Vostok با عمقی ۱۰۰۰ متری یکی از بزرگ ترین و عمیق ترین دریاچه های جهان به شمار می آید. این دریاچه ۱۳۰۰۰ فیت پائین تر از مرکز قطبی زمین است. میانگین دمای آب در این دریاچه – ۳  درجه سانتی گراد است. و به همین خاطر که این دریاچه هنوز یخ نزده است. دانشمندان می گویند که این دریاچه حدود ۴۲۰۰۰۰ سال قبل تشکیل شده است.

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


۸- دریاچه کاسپین ( آذربایجان، ایران، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان)  

این دریاچه بین جنوب روسیه و شمال ایران واقع است. و یکی از بزرگ ترین دریاچه ها در کل دنیاست. آب دریاچه خزر شور است. ( شوری آن تقریباً ۱٫۲% است) دریاچه خزر با عمق ۱۰۲۵ متر یا ۳۳۶۳ فیت سومین دریاچه بزرگ دنیا به حساب می آید. تنوع جانوری در این دریاچه بسیار غنی است. تعداد بسیار زیادی ماهی اوزون برون ( ماهی خاویار) و انواع و اقسام ماهی سالمون را فقط می توانید در خزر  پیدا کنید. این دریاچه از نظر منابع انرژی نفت و گاز هم بسیار غنی است.   و حدود ۱۰ قرن است که از این منابع استفاده می شود. ارزش منابع گاز در دریاچه خزر حدود ۱۲ تریلیون دلار است.

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


۹- دریاچه Tanganyika در کنگو

این دریاچه دومین دریاچه بزرگ دنیا و همچنین بعد از دریاچه بایکال در سیبری دومین و طولانی ترین دریاچه در دنیاست. این دریاچه بین چهار کشور بروندی، جمهوری دموکراتیک کنگو (۴۵%َ)، تانزانیا (۴۱%)  و زامبیا واقع شده است. این دریاچه عمیق ترین دریاچه آفریقاست و با داشتن عمق ۱۴۷۰ متر یا ۴۸۲۳ فیت دومین دریاچه عمیق در جهان است.

www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌


۱۰- دریاچه بایکال در سیبری  

دریاچه بایکال به چشم های آبی سیبری مشهور است. دریاچه بایکال در جنوب سیبری نزدیک مرز روسیه واقع است. دریاچه بایکال با داشتن عمقی ۱۶۴۲ متری یا ۵۳۶۹ فیت یکی از عمیق ترین دریاچه های جهان به شمار می آید. این دریاچه بزرگ، تنوع اکو سیستمی فوق العاده ای دارد. ۱۷۰۰ گونه مختلف گیاهی و جانوری در این دریاچه است که دو سوم از آنها فقط مختص به این دریاچه است. تخمین زده می شود این دریاچه حدود ۲۵  تا ۳۰ سال پیش شکل گرفته باشد. و این باعث شده علیرغم اینکه اولین دریاچه عمیق در دنیا باشد، یکی از قدیمی ترین دریاچه ها هم در دنیا باشد.

 

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 18:9 ] [ حسینی ]

اركان‌ وشوراهای‌ مدرسه‌ وشرح وظایف آنها

(مدرسه راهنمايي شهید نواب صفوی شهرستان گتوند)

اركان‌ و شوراهای‌ مدرسه‌ عبارتند از:

1 - مدیر مدرسه‌.

2 - شورای‌ مدرسه‌.

3 - انجمن‌ اولیاو مربیان‌.

4 - شورای‌ معلمان‌.

5 - شورای‌ دانش‌آموزان‌.

1ـ مدیر مدرسه‌

ماده‌4ـ مدیر مدرسه‌به‌ عنوان‌ نماینده‌ آموزش‌ وپرورش‌ منطقه‌ مسئول‌ حسن‌ اجرای‌ فعالیت‌های‌آموزشی‌،پرورشی‌،مالی‌و اداری‌ مدرسه‌ می‌باشد ودر كلیه‌ امور مدرسه‌ مسئولیت‌ دارد و موظف‌است‌ براساس‌ مقررات‌ با برنامه‌ریزی‌های‌ مناسب‌ و استفاده‌ ازمشاركت‌ كاركنان‌ ،دانش‌آموزان‌ واولیای‌ آنهاو با بهره‌گیری‌ از امكانات‌ وظرفیت‌های‌ داخل‌ وخارج‌ از مدرسه‌، جهت‌ تحقق‌ اهداف‌مصوب‌ دوره‌ تحصیلی‌ تلاش‌ كند،به‌گونه‌ای‌ كه‌ ارزیابی‌ عملكرد سال‌ تحصیلی‌ بیانگر ارتقاء و رشدكیفی‌ و مطلوب‌ دانش‌آموزان‌ در ابعاد مختلف‌ باشد.

ماده‌ -5 مدیرمدرسه‌ موظف‌ است‌ بامشاركت‌ كاركنان‌ مدرسه‌ و اولیای‌ دانش‌ آموزان‌ برنامه‌ سالانه‌خودرا درابعاد مختلف‌ با رعایت‌ ضوابط آموزش‌ وپرورش‌ تنظیم‌ و به‌ تصویب‌ شورای‌ مدرسه‌برساند.

ماده‌ -6 مدیرمدرسه‌ موظف‌ است‌ بااستفاده‌ بهینه‌ از منابع‌ مالی‌ دولتی‌ وبابهره‌گیری‌ از مشاركت‌های‌ اختیاری‌ مردمی‌ و كمك‌های‌ خیرین‌ و تقویت‌ منابع‌ اعتباری‌ مدرسه‌ شرایط لازم‌ را برای‌ اجرای‌مناسب‌ برنامه‌مدرسه‌ فراهم‌ كند.

ماده‌-7 مدیر مدرسه‌ باید با وظایف‌ و مسؤلیتهای‌ خود و با شرح‌ وظایف‌ همكاران‌ كه‌ ازسوی‌آموزش‌ وپرورش‌ ابلاغ‌ می‌شود بخوبی‌ آشنا باشد. مدیر مدرسه‌ موظف‌ است‌ شرح‌ وظایف‌ مصوب‌هریك‌ از كاركنان‌ مربوط را به‌ آنان‌ ابلاغ‌ نمایدو بر اجرای‌ صحیح‌ آن‌ نظارت‌كند.

ماده‌8ـ مدیر موظف‌ است‌ بطور منظم‌ و برنامه‌ ریزی‌ شده‌ شورای‌ مدرسه‌ ،انجمن‌ اولیا ومربیان‌،شورای‌ معلمان‌ و شورای‌ دانش‌آموزان‌ را تشكیل‌ دهد و براجرای‌ مصوبات‌ وچگونگی‌ ثبت‌و نگهداری‌ سوابق‌ و صورت‌ جلسات‌ مربوط نظارت‌كند.مدت‌ فعالیت‌شوراهاوانجمن‌اولیاءومربیان‌تاتشكیل‌شوراهاوانجمن‌ سال‌ تحصیلی‌ بعد خواهد بود.

ماده‌ -9 انتصاب‌مدیران‌مدارس‌ با رعایت‌ اصل‌ شایسته‌ سالاری‌برابرآیین‌نامه‌انتصاب‌ مدیران‌مصوب‌ شورای‌ عالی‌ آموزش‌ و پرورش‌ خواهدبود.

2- شورای‌ مدرسه‌:

ماده‌ -10 در راستای‌ سیاست‌ مدرسه‌ محوری‌ و تفویض‌ اختیارات‌ به‌ مدارس‌ وبه‌ منظور توسعه‌مشاركت‌، همكاری‌ و استفاده‌ از تجارب‌ معلمان‌ ،مربیان‌ و اولیای‌ دانش‌ آموزان‌ در اداره‌مدرسه‌،بهبود فرایند تصمیم‌گیری‌ ،ارتقای‌ كیفی‌ فعالیتهای‌ آموزشی‌ وپرورشی‌ واداری‌ ،تدوین‌برنامه‌های‌سالانه‌ مدرسه‌ وهماهنگی‌ امور ونظارت‌ بر فعالیتهای‌ مربوط،در هر یك‌ از مدارس‌شورایی‌ به‌نام‌ شورای‌ مدرسه‌ تشكیل‌می‌گردد.تركیب‌ اعضا و شرح‌ وظایف‌ شورای‌ مدرسه‌ به‌ شرح‌زیر است‌                                              الف - تركیب اعضاء

-1 مدیرمدرسه‌.

-2 معاونین‌ مدرسه‌ .

-3 یك‌ نفراز مربیان‌ امور تربیتی‌ یا مشاوران‌ به‌ انتخاب‌ مربیان‌ و مشاوران‌ مدرسه‌ .

-4 نماینده‌ شورای‌ معلمان‌.

-5 نماینده‌ انجمن‌ اولیا و مربیان‌ به‌ انتخاب‌ انجمن‌.

تبصره‌ - درصورت‌ لزوم‌ و به‌ ویژه‌ درمواقعی‌ كه‌ پیشنهادهای‌ شورای‌ دانش‌آموزان‌ مطرح‌ است‌مدیر مدرسه‌ از نماینده‌ شورای‌ دانش‌آموزان‌ و برحسب‌ مورد از افراد ذیربط و صاحب‌نظر برای‌شركت‌ در جلسات‌ شورای‌ مدرسه‌ دعوت‌ می‌كند.

ب‌ - شرح‌ وظایف‌ :

1ـ مراقبت‌ ونظارت‌ بر فعالیتهای‌ مدرسه‌ درچارچوب‌ اهداف‌ مصوب‌ دوره‌ تحصیلی‌ و مفاداین‌آیین‌نامه‌ .

-2 نظارت‌ برحسن‌ اجرای‌ مصوبات‌ شورای‌ عالی‌آموزش‌ وپرورش‌ ودستورالعملهای‌ مربوطوبخشنامه‌های‌ ابلاغی‌ از سوی‌ وزارت‌ آموزش‌ وپرورش‌ وبرنامه‌ ریزی‌ برای‌توجیه‌وآموزش‌عوامل‌ذیربط.

-3 بررسی‌ و تأیید برنامه‌های‌ پیشنهادی‌ سالانه‌ مدرسه‌ كه‌ از سوی‌ مدیر،در چارچوب‌ مقررات‌و ضوابط مربوط،به‌ شورا ارائه‌ می‌شود.

-4 بررسی‌ و اتخاذ تصمیم‌ در مورد پیشنهادهای‌ ارائه‌ شده‌ از سوی‌ شورای‌ معلمان‌ ،انجمن‌ اولیاو مربیان‌ و شورای‌ دانش‌آموزان‌.

-5 بررسی‌وتأییدبرنامه‌های‌مربوطبه‌بزرگداشت‌ایام‌الله‌ومناسبت‌های‌ مختلف‌ دینی‌ و انقلابی‌وملی‌.

-6 بررسی‌ و تأیید برنامه‌های‌ مربوط به‌ مسابقات‌ علمی‌،ورزشی‌،فرهنگی‌ و هنری‌ در سطح‌مدرسه‌.

7 - بررسی‌ و تأیید برنامه‌ اردوها و بازدیدهای‌ دانش‌آموزان‌ از مراكز علمی‌، فرهنگی‌،حرفه‌ای‌بارعایت‌ ماده‌ 107 این‌ آیین‌ نامه‌ .

-8 بحث‌واتخاذتصمیم‌درموردچگونگی‌برگزاری‌امتحانات‌بارعایت‌مقررات‌ودستورالعملهای‌ مربوط.

-9 تصمیم‌گیری‌درموردتشویق‌وتنبیه‌دانش‌آموزان‌برابرمندرجات‌بندهای‌پ2و3پفصل‌

ششم‌این‌آیین‌نامه‌.

-10 برنامه‌ریزی‌برای‌تقدیرازكاركنان‌ و دانش‌آموزان‌ نمونه‌ به‌ منظور ارائه‌الگوهای‌شایسته‌باهمكاری‌ انجمن‌ اولیاء و مربیان‌.

-11 تصمیم‌گیری‌درموردتخلفات‌امتحانات‌داخلی‌دانش‌آموزان‌برابرآیین‌نامه‌رسیدگی‌به‌

تخلفات‌امتحانی‌.

12ـ تصمیم‌گیری‌ درمورد لباس‌ و پوشش‌ دانش‌آموزان‌،در چارچوب‌ مبانی‌ و ضوابطمندرج‌در فصل‌ پنجم‌ این‌ آیین‌نامه‌.

-13 نظارت‌برفرآیندبودجه‌بندی‌برنامه‌درسی‌ارائه‌ شده‌از سوی‌ شورای‌ معلمان‌ و تأییدآن‌برای‌ اجرا.

14ـ بررسی‌ مشكلات‌ موردی‌ دانش‌ آموزانی‌ كه‌ بامسائل‌ خاصی‌ ازنظرآموزشی‌ وپرورشی‌مواجهند و ارائه‌پیشنهادبه‌ كمیسیون‌ خاص‌ ادارات‌ آموزش‌ وپرورش‌مربوط باتوجه‌ به‌اختیارات‌ كمیسیون‌ مذكور.

15ـ صدور مجوز اخذ امتحان‌ از دانش‌آموزی‌ كه‌ در امتحان‌ پایانی‌(35) داخلی‌ و امتحان‌ جهش‌تحصیلی‌ و تغییر رشته‌ غیبت‌ موجه‌ داشته‌ است‌تا دوهفته‌ پس‌ از پایان‌ ایام‌ امتحانات‌.

-16بررسی‌وتصویب‌پیشنهادشورای‌معلمان‌درموردتعیین‌پایه‌تحصیلی‌دانش‌آموزان‌دوره‌ابتدایی‌مشمول‌ماده‌ 43این‌ آیین‌ نامه‌ .

17ـ برنامه‌ریزی‌ برای‌ كمك‌ به‌ دانش‌آموزانی‌ كه‌ شرایط استفاده‌ از ماده‌ 54 این‌ آیین‌ نامه‌ رادارامی‌باشند.

-18 تصمیم‌ گیری‌ درمورد دایربودن‌ مدرسه‌ در ایام‌ تعطیل‌ رسمی‌ و اوقات‌ فراغت‌ ، برای‌فعالیتهای‌ فوق‌ برنامه‌ آموزشی‌ و پرورشی‌ ،بامسئولیت‌ مستقیم‌ مدیر مدرسه‌.

-19 برنامه‌ ریزی‌ برای‌ ارتقای‌ هر چه‌ بیشتر دانش‌ معلمان‌ و كاركنان‌ مدرسه‌.

-20 ترویج‌ وگسترش‌ فعالیتهای‌آموزشی‌ ،پرورشی‌ وتقویت‌ اعتقادات‌ دینی‌ ،قرآنی‌ و نمازومكارم‌ اخلاقی‌ و فراهم‌آوردن‌امكانات‌ و زمینه‌های‌ برگزاری‌ شایسته‌ مراسم‌ گوناگون‌ عبادی‌ -سیاسی‌.

-21بررسی‌واتخاذتصمیم‌درموردچگونگی‌ارتقاءمهارت‌های‌زندگی‌واجتماعی‌موردنیازدانش‌آموزان‌.

-22 برنامه‌ ریزی‌ مناسب‌ به‌ منظورتوسعه‌ تربیت‌ بدنی‌ ،بهبودوضع‌ امكانات‌ ورزشی‌ ،حفظوتوسعه‌ نمودهای‌ عینی‌ اخلاق‌ وآداب‌ اسلامی‌ ،ارتقای‌ سطح‌ بهداشت‌ ،بهبودوضعیت‌فضاوتجهیزات‌ كارگاهی‌، آزمایشگاهی‌ ونمازخانه‌

وحفظ محیط زیست‌ .

-23 بررسی‌ و اتخاذ تصمیم‌ در مورد نحوه‌ مشاركت‌ مؤسسات‌ و دستگاههای‌ آموزشی‌ خارج‌از مدرسه‌ درآموزشهای‌ علمی‌ وعملی‌ دانش‌ آموزان‌ براساس‌ آیین‌نامه‌های‌ مربوط .

-24 بررسی‌ واتخاذ تصمیم‌ درمورد عرضه‌ تولیدات‌ وارائه‌ خدمات‌ حاصل‌ از فعالیتهای‌آموزشی‌ (عملی‌ - كارگاهی‌)دانش‌ آموزان‌ به‌ متقاضیان‌ براساس‌ آیین‌ نامه‌ مربوط .

-25 برنامه‌ ریزی‌ مناسب‌ برای‌ برقراری‌ ارتباط و تعامل‌ بین‌ مدرسه‌ وجامعه‌ محلی‌ به‌ منظوربهره‌مندی‌ از امكانات‌ وظرفیت‌های‌ پیرامون‌ مدرسه‌ درارتقاء اموركمی‌ وكیفی‌ مدرسه‌ .

-26 تعیین‌ پایه‌ تحصیلی‌ دانش‌آموزی‌ كه‌ در نظام‌ آموزشی‌ خارجی‌ تحصیل‌كرده‌ ومتقاضی‌ ادامه‌تحصیل‌درمدرسه‌ایرانی‌خارج‌ازكشوراست‌،بارعایت‌مفادآئین‌نامه‌ارزشیابی‌مدارك‌تحصیلی‌خارجی‌.(36)

-27 تغییر رشته‌ تحصیلی‌ دانش‌ آموزانی‌ كه‌ رشته‌ تحصیلی‌ آنان‌ در كشور محل‌ انتقال‌ موجودنمی‌باشد،چنانچه‌ دانش‌ آموز باید در امتحان‌ برخی‌ از دروس‌ به عنوان‌ تغییر رشته‌ شركت‌ كندمی‌تواند ضمن‌ ثبت‌ نام‌ و ادامه‌ تحصیل‌ در رشته‌ مورد نظر ،دروس‌ مربوط را تاپایان‌ سال‌تحصیلی‌ امتحان‌ دهد.1

-28 انتخاب‌ دانش‌ آموز جهت‌ تحصیل‌ در مدرسه‌ شبانه‌ روزی‌ با رعایت‌ اساسنامه‌مدارس‌شبانه‌روزی‌ .

29ـ بررسی‌ واتخاذ تصمیم‌ در مورد دانش‌ آموزانی‌ كه‌ با مشكلات‌ اخلاقی‌ و رفتاری‌ خاص‌مواجهند با حفظ و رعایت‌ شأن‌ و كرامت‌ انسانی‌ آنان‌ وتصمیم‌ گیری‌ درمورد دانش‌ آموزان‌مشمول‌ ماده‌ 84این‌ آیین‌نامه‌. در چنین‌ مواردی‌ موضوع‌ با حضور مدیر، یكی‌ از معاونین‌ به‌انتخاب‌ مدیر،یك‌ نفر از مربیان‌ امور تربیتی‌ به‌ انتخاب‌ مربیان‌ و مشاور مدرسه‌ (در صورت‌وجود مشاور در مدرسه‌ )بررسی‌ وتصمیم‌لازم‌ اتخاذ می‌شود.

ماده‌ -11 ریاست‌ شورای‌ مدرسه‌ با مدیراست‌ ودستورجلسات‌ شورای‌ مدرسه‌ بانظراعضای‌شورای‌ مذكورتوسط مدیرمدرسه‌ تعیین‌ می‌ شود.مسئولیت‌ اجرای‌ تصمیم‌های‌ شورای‌ مدرسه‌ نیزبامدیرخواهدبود.همه‌كاركنان‌مدرسه‌موظفندبرای‌اجرای‌مطلوب‌مصوبات‌شوراهمكاری‌نمایند.

تبصره‌ - دبیر شورای‌ مدرسه‌ در اولین‌ جلسه‌ ازبین‌ اعضا تعیین‌ می‌شود. دبیر شورا موظف‌ است‌خلاصه‌ای‌ از مذاكرات‌ یا تصمیمات‌ متخذه‌ هر جلسه‌ را ثبت‌ نموده‌ و به‌ امضای‌ اعضای‌ شورابرساند.

ماده‌ -12 در هر سال‌ تحصیلی‌ مدیر باید در اولین‌ فرصت‌ و حداكثر یكماه‌ پس‌ از بازگشایی‌مدارس‌ نسبت‌ به‌ تشكیل‌ شورای‌ مدرسه‌ اقدام‌كند. شورای‌ مدرسه‌ حداقل‌ هردوهفته‌ یكبارتشكیل‌جلسه‌خواهدداد.

ماده‌ -13 شورای‌ مدرسه‌ با حضور23 اعضاء رسمیت‌ می‌یابد و مصوبات‌ آن‌ با رأی‌ اكثریت‌حاضرین‌ جلسه‌ قابل‌ اجرا می‌باشد.مصوبات‌ شورا نباید با آیین‌نامه‌ها و مقررات‌ عمومی‌ كشور وضوابط وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ مغایرت‌ داشته‌ باشد.

تبصره‌ - در مدارسی‌ كه‌ به‌ علت‌ كم‌بودن‌ تعداد دانش‌ آموز و عدم‌ حضور برخی‌ از افراد موضوع‌بندالف‌ماده‌10تعداداعضاءكمتراز3نفرباشدشوراتشكیل‌نمی‌شودووظایف‌آن‌به‌مدیرواگذارمی‌گردد.

3ـ انجمن‌ اولیاء و مربیان‌ :

ماده‌-14 به‌ منظور تقویت‌ همكاری‌ و مشاركت‌ اولیای‌ دانش‌آموزان‌ برای‌ كمك‌ به‌ ارتقای‌ كیفیت‌فعالیتهای‌ آموزشی‌ و پرورشی‌ و گسترش‌ ارتباط دوكانون‌ مقدس‌ خانه‌ و مدرسه‌،انجمن‌ اولیا ومربیان‌ تشكیل‌می‌شود.تركیب‌ اعضا و وظایف‌ انجمن‌ اولیا و مربیان‌ مدارس‌ به‌ شرح‌ زیر است‌:

الف‌ - تركیب‌ اعضا:

-1 مدیر مدرسه‌.

-2 یكی‌ از معاونین‌ به‌ انتخاب‌ مدیر.

-3 نماینده‌ شورای‌ معلمان‌.

-4 معاون‌پرورشی‌یایكی‌ازمربیان‌امورتربیتی‌ودر صورت‌ نبودن‌مربی‌،یكی‌ازمعلمان‌ آگاه‌به‌مسائل‌تربیتی‌ به‌ انتخاب‌ مدیر.

-5 منتخبین‌ اولیای‌ دانش‌آموزان‌.

تبصره‌-1 تعداد اولیای‌ دانش آموزان‌ و نحوه‌ انتخاب‌ آنان‌ جهت‌ عضویت‌ در انجمن‌ و چگونگی‌ وزمان‌ تشكیل‌ جلسات‌ برابر آیین‌ نامه‌ انجمن‌ مركزی‌ اولیا و مربیان‌ خواهد بود.

تبصره‌2 - درصورت‌ لزوم‌ مدیر مدرسه‌ می‌تواند از نماینده‌ شورای‌ دانش‌آموزان‌ و برحسب‌ مورداز افراد ذیربط و صاحب‌نظر برای‌ شركت‌ در جلسات‌ انجمن‌ دعوت‌ كند.

ب‌ - شرح‌ وظایف‌:

-1 تأمین‌ مشاركت‌ فكری‌، فرهنگی‌،عاطفی‌ و آموزشی‌ اولیا و تقویت‌ هماهنگی‌ و همسویی‌ تربیتی‌و آموزشی‌ خانه‌ و مدرسه‌ -2 برنامه‌ریزی‌ و تشكیل‌ جلسات‌ عمومی‌ اولیای‌ دانش‌آموزان‌.

-3 برنامه‌ریزی‌ و تصمیم‌گیری‌ جهت‌ تشكیل‌ جلسات‌ آموزش‌ خانواده‌.

-4 همكاری‌ و مشاركت‌ با شورای‌ معلمان‌ در برگزاری‌ كلاسهای‌ فوق‌ برنامه‌.

-5 مشاركت‌ در اجرای‌ برنامه‌های‌ كارآموزی‌ هنرجویان‌ در هنرستانها .

-6 همكاری‌ و مشاركت‌ با مدیر مدرسه‌ در اجرای‌ فعالیتهای‌ پرورشی‌،برگزاری‌ اردوهای‌ دانش‌آموزی‌ و بازدید از مراكز علمی‌،آموزشی‌ و فرهنگی‌.

-7 همكاری‌ و مشاركت‌ درباره‌ چگونگی‌ قدردانی‌ از كاركنان‌،اولیا و دانش‌آموزان‌ واعضای‌شوراهای‌ مدرسه‌ با رعایت‌ ضوابط و مقررات‌ مربوط.

-8 جلب‌ همكاری‌ اولیای‌ دانش‌آموزان‌ جهت‌ مشاركت‌ و كمك‌ به‌ ارتقاء كیفیت‌ فعالیتهای‌ مربوط وارائه‌ پیشنهادهای‌ لازم‌ به‌ مدیر مدرسه‌.

-9 تلاش‌ و همكاری‌ برای‌ جلب‌ مشاركت‌ اولیای‌ دانش‌آموزان‌،صاحبان‌ حرف‌،افراد خیر وموسسات‌ خیریه‌ در تأمین‌ امكانات‌ مورد نیاز و بهبود اداره‌ امور مدرسه‌.

-10 نظارت‌ بر چگونگی‌ اخذ كمكهای‌ مردمی‌ با رعایت‌ قوانین‌ و مقررات‌ مربوط.

11ـ تشكیل‌ شورای‌ مالی‌ مدرسه‌ با عضویت‌ مدیر مدرسه‌ ،رئیس‌ انجمن‌ و نماینده‌ شورای‌ معلمان‌در اولین‌ جلسه‌ انجمن‌.

-12 نظارت‌ بر نحوه‌ هزینه‌ وجوه‌ حاصل‌ از كمكهای‌ مردمی‌ ،خدمات‌ فوق‌برنامه‌،سرانه‌دانش‌آموزان‌ و كمكهای‌شوراهای‌ آموزش‌ و پرورش‌ ازطریق‌ شورای‌ مالی‌ و مطابقت‌ موارد هزینه‌ بابرنامه‌های‌ مصوب‌ شورای‌ مدرسه‌.

13ـ بررسی‌ و اتخاذ تصمیم‌ نسبت‌ به‌ سرویس‌ رفت‌ و آمد دانش‌آموزان‌.

-14 انتخاب‌ نماینده‌ برای‌ شركت‌ در شورای‌ مدرسه‌.

15ـ انجام‌اموری‌كه‌براساس‌بخشنامه‌های‌انجمن‌مركزی‌اولیاو مربیان‌ به‌ عهده‌ انجمن‌ مدرسه‌ محول‌می‌گردد.

تبصره‌-1 درمدارس‌ بزرگسالان‌ و مدارس‌ كم‌جمعیتی‌ كه‌ برابر آیین‌نامه‌ انجمن‌ مركزی‌ اولیا ومربیان‌، امكان‌تشكیل‌ انجمن‌ نمی‌باشد،وظایف‌ انجمن‌ به‌ مدیر مدرسه‌ واگذار می‌شود.

تبصره‌ -2 مدارس‌ ضمیمه‌ ومدارسی‌ كه‌ به‌ صورت‌ مجتمع‌ (ابتدایی‌ ،راهنمایی‌ تحصیلی‌ومتوسطه‌ )توسط یك‌ مدیر اداره‌ می‌شوند می‌توانند درصورت‌ تمایل‌ مدیر، انجمن‌ اولیاء ومربیان‌رابه‌ صورت‌ مشترك‌ تشكیل‌ دهند.‌

4- شورای‌ معلمان‌ :

ماده‌ -15 به‌ منظور بحث‌ و تبادل‌ نظر و هماهنگی‌ در امور آموزشی‌، پرورشی‌ و اداری‌ مدرسه‌ وتأمین‌ مشاركت‌ معلمان‌ در حسن‌ جریان‌ آموزشی‌ و پرورشی‌ واداری‌ مدرسه‌، شورایی‌ به‌ نام‌ شورای‌معلمان‌ با شركت‌ همه‌ معلمان‌ ، مربیان‌ ومشاوران‌ مدرسه‌ تشكیل‌ می‌گردد.

وظایف‌ شورای‌ معلمان‌به‌ شرح‌ زیر است‌:

1ـ نظارت‌ بر همسویی‌برنامه‌ها و روشهای‌كاری‌ در چار چوب‌ اهداف‌ مصوب‌ دوره‌ تحصیلی‌ ومفاد این‌ آیین‌نامه‌.

2ـ مشاركت‌ مؤثر و كارآمد در تهیه‌ برنامه‌ها و فعالیتهای‌ آموزشی‌ و پرورشی‌ مدرسه‌ وهمكاری‌در اجرای‌ آن‌ پس‌ از تأیید شورای‌ مدرسه‌.

-3 بودجه‌بندی‌برنامه‌درسی‌بارعایت‌مقررات‌مربوطوارائه‌آن‌به‌شورای‌مدرسه‌جهت‌تأیید.

-4 بررسی‌ و تبادل‌ نظر پیرامون‌ چگونگی‌ افزایش‌ اثر بخشی‌ روشهای‌ تدریس‌ .

-5 چاره‌ اندیشی‌ برای‌ تأمین‌ مشاركت‌ فعال‌ دانش‌آموزان‌ در فرایند آموزش‌ وپرورش‌ .

-6 تلاش‌در ارتقای‌ كیفیت‌ برنامه‌های‌ آموزشی‌ وپرورشی‌ وبررسی‌ علل‌ افت‌ تحصیلی‌ دانش‌آموزان‌ وبرنامه‌ ریزی‌ برای‌ كاهش‌ آن‌ .

-7 مشاركت‌ در تنظیم‌ برنامه‌های‌ پرورشی‌،تقویت‌ اعتقادات‌ دینی‌ واخلاقی‌ وآداب‌ اسلامی‌ دردانش‌ آموزان‌ .

-8 بررسی‌ و تبادل‌ نظر به‌ منظور هماهنگ‌ كردن‌ نحوه‌ تشویق‌ وتنبیه‌ دانش‌آموزان‌.

-9 بحث‌ و تبادل‌نظر واتخاذ تدابیر مناسب‌ در مورد مسائل‌ آموزشی‌، پرورشی‌ و انضباطی‌دانش‌آموزان‌ و بهبوداداره‌ مدرسه‌.

-10 بحث‌وتبادل‌نظردرباره‌محتوای‌كتابهای‌درسی‌وانعكاس‌ آن‌ به‌ مسئولین‌ ذیربط از طریق‌مدیر مدرسه‌.

-11 تبادل‌ نظر و هماهنگی‌ در مورد نحوه‌ استفاده‌ از وسایل‌ آموزشی‌ ، كمك‌ آموزشی‌وكارگاهی‌ .

-12 ارائه‌ راهكارهای‌ مناسب‌ برای‌ ترغیب‌ دانش‌آموزان‌ به‌ منظور انجام‌ مطالعات‌ درسی‌ و غیردرسی‌.

-13 ایجاد هماهنگی‌ در ارتباط با نحوه‌ و میزان‌ تكالیف‌ درسی‌ دانش‌ آموزان‌متناسب‌ با نیاز،استعدادهاوعلائق‌ آنان‌ .

-14 همكاری‌،برنامه‌ ریزی‌ و تصمیم‌گیری‌ در خصوص‌ چگونگی‌ تشكیل‌ كلاسهای‌ فوق‌برنامه‌ با مشاركت‌ انجمن‌ اولیا و مربیان‌ و رعایت‌ ضوابط مربوط.

-15 بررسی‌ منابع‌ آموزشی‌ ،كمك‌آموزشی‌ و پرورشی‌ و انتخاب‌ و معرفی‌ كتب‌، نشریات‌،نوارهای‌ صوتی‌ و تصویری‌ جهت‌ استفاده‌ در مدرسه‌ با رعایت‌ سایر مقررات‌.

16ـ انتخاب‌ نماینده‌ یانمایندگان‌ شورای‌ معلمان‌ برای‌ شركت‌ در شورای‌ مدرسه‌ و انجمن‌ اولیاومربیان‌ دراولین‌جلسه‌ شورای‌ معلمان‌.

-17 تعیین‌ پایه‌ تحصیلی‌ دانش‌ آموزان‌ مشمول‌ ماده‌ 43 این‌ آیین‌نامه‌ وارائه‌ پیشنهاد به‌شورای‌مدرسه‌.

ماده‌ 16ـ ریاست‌ شورای‌ معلمان‌ به‌ عهده‌ مدیر و در غیاب‌ مدیر برعهده‌ نایب‌ رئیس‌ است‌ كه‌توسطشورای‌معلمان‌تعیین‌می‌شود.مدیرمدرسه‌مسئول‌تعیین‌دستورجلسات‌واجرای‌تصمیماتی‌است‌كه‌اتخاذمی‌شود.

تبصره‌-1 مدیر مدرسه‌ می‌تواند در صورت‌ لزوم‌ از متخصصین‌ تعلیم‌ و تربیت‌، معلمان‌بازنشسته‌، كارشناسان‌ و مسئولین‌ آموزش‌ و پرورش‌ و اولیای‌ دانش‌ آموزان‌ جهت‌ شركت‌ درشورای‌ معلمان‌ و تبادل‌ نظر در زمینه‌های‌ مربوط دعوت‌ كند.

تبصره‌2 ـ دبیر شورای‌ معلمان‌ در اولین‌ جلسه‌ توسط اعضای‌ شورا تعیین‌ می‌شود و موظف‌ است‌خلاصه‌ای‌ از مذاكرات‌ یا تصمیمات‌ متخذه‌ هر جلسه‌ را ثبت‌ نموده‌ و به‌ امضای‌ اعضای‌ شورابرساند.

تبصره‌ -3 شورای‌ معلمان‌ می‌ تواندبه‌ منظور انجام‌ بهتر وظایف‌ خودنسبت‌ به‌ تشكیل‌ گروههای‌درسی‌ وآموزشی‌ اقدام‌ نماید.

ماده‌ -17 مدیران‌ مدارس‌ موظفند اولین‌ جلسه‌ شورای‌ معلمان‌ راحتی‌ الامكان‌ قبل‌ از بازگشایی‌مدارس‌ وحداكثرتاده‌ روز پس‌ از آن‌ تشكیل‌دهند.جلسات‌ شورای‌ معلمان‌ حداقل‌ هر ماه‌ یك‌ بارتشكیل‌ می‌شود.

5 - شورای‌ دانش‌ آموزان‌:

ماده‌ -18 به‌ منظور مشاركت‌ دانش‌ آموزان‌ در امور مربوط به‌ مسائل‌ آموزشی‌، پرورشی‌ ،انضباطی‌ ،ورزشی‌ و فوق‌ برنامه‌ و ایجاد ارتباط صحیح‌ و مستقیم‌ دوسویه‌ بین‌ دانش‌آموزان‌ و اولیای‌مدرسه‌ وارج‌ نهادن‌ به‌ شخصیت‌ و كرامت‌ آنان‌ وتقویت‌ اعتمادبه‌ نفس‌ و خودباوری‌ و مسئولیت‌پذیری‌ ومشاركت‌ جویی‌ در آنان‌ ،شورای‌ دانش‌آموزان‌ درسطح‌ مدارس‌ تشكیل‌ می‌شود. تركیب‌اعضا و شرح‌ وظایف‌ شورای‌ دانش‌آموزان‌ به‌ شرح‌ زیر است‌:

الف‌ - تركیب‌ اعضا:

اعضاء شورای‌ دانش‌آموزان‌ ،ازمیان‌ دانش‌ آموزان‌ شاغل‌ به‌ تحصیل‌ همان‌ مدرسه‌ خواهند بود، تعدادو نحوه‌ انتخاب‌ اعضابرابر دستورالعملی‌ خواهد بود كه‌ توسط وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ تنظیم‌ وابلاغ‌ می‌گردد.

ب‌ - شرح‌ وظایف‌ :

-1 مراقبت‌ برهمسویی‌ فعالیت‌های‌ شورای‌ دانش‌آموزان‌ با مفاد این‌ آیین‌ نامه‌ .

2ـ بررسی‌ پیرامون‌ چگونگی‌ مشاركت‌ دانش‌آموزان‌ در بخشی‌ از فعالیت‌های‌ آموزشی‌ وپرورشی‌ و اجرائی‌ مدرسه‌ و ارائه‌ پیشنهاد به‌ مدیر مدرسه‌.

3ـ همكاری‌ در برنامه‌ریزی‌ و اجرای‌ مناسبتهای‌مذهبی‌، انقلابی‌ وملی‌ در مدارس‌.

4ـ اداره‌ نشریه‌ دیواری‌ و همكاری‌ دراداره‌ امور كتابخانه‌ مدارس‌.

5ـ همكاری‌ در برگزاری‌ مسابقات‌ فرهنگی‌،هنری‌،علمی‌ و ورزشی‌ دانش‌آموزان‌.

6ـ همكاری‌ در برگزاری‌ بازدیدهای‌ علمی‌ و اردوهای‌ تفریحی‌ و مذهبی‌.

7ـ همكاری‌ دربرگزاری‌ نماز جماعت‌ و اداره‌ نمازخانه‌ مدارس‌.

8ـ همكاری‌ درتشكیل‌ و اداره‌ تعاونی‌ دانش‌آموزان‌ در مدارس‌.

9ـ همكاری‌ در امور انتظامی‌ و بهداشتی‌ مدرسه‌.

-10 همكاری‌ در تنظیم‌ برنامه‌امتحانات‌ داخلی‌ مدرسه‌

11ـ انتخاب‌ نماینده‌ برای‌ شركت‌ موردی‌ در شورای‌ مدرسه‌ و انجمن‌ اولیاءومربیان‌ .

12ـ ارائه‌پیشنهادبه‌مدیرمدرسه‌جهت‌تشویق‌دانش‌آموزانی‌كه‌مشاركت‌فعال‌دراموراجرایی‌مدرسه‌ داشته‌اند.

ماده‌19 - شورای‌ دانش‌ آموزان‌ یك‌ شورای‌ درون‌ مدرسه‌ای‌ است‌ و فاقد شعبه‌وتشكیلات‌ خارج‌از مدرسه‌ خواهد بود. شورای‌ دانش‌ آموزان‌ مجاز به‌ ایجاد رقابت‌های‌ ناسالم‌ سیاسی‌ وفعالیت‌جناحی‌ وحزبی‌ در داخل‌ یا خارج‌ از مدرسه‌ نمی‌باشد ونمی‌ تواند درانتخابات‌ له‌ یاعلیه‌كاندیداهافعالیت‌ نماید.

ماده‌ -20 مدیر مدرسه‌ موظف‌ است‌ نسبت‌ به‌ تشكیل‌ شورای‌ دانش‌آموزان‌ برابر شیوه‌نامه‌ ابلاغی‌در هر سال‌ اقدام‌نماید.جلسات‌ شورای‌ دانش‌ آموزان‌ حداقل‌ هرماه‌ یكبار تشكیل‌ می‌شود.

تبصره‌-1 برای‌ اثربخشی‌ بیشتر شورای‌ دانش‌ آموزان‌ ،یكی‌ از معاونان‌ یا مربیان‌ امور تربیتی‌ و درغیاب‌ آنها یكی‌ از معلمان‌ مدرسه‌به‌انتخاب‌مدیر،ضمن‌هدایت‌جلسات‌شورای‌دانش‌آموزان‌،مشكلات‌ آنان‌ را پیگیری‌ می‌نماید.

تبصره‌ -2 شورای‌ دانش‌ آموزان‌ می‌تواندباموافقت‌ شورای‌ مدرسه‌ نسبت‌به‌ تشكیل‌انجمن‌های‌دینی‌، فرهنگی‌ ، هنری‌ ، ورزشی‌ وعلمی‌ اقدام‌ كند.

ماده‌-21 شورای‌ دانش‌ آموزان‌ درمدارس‌ نقش‌ مشورتی‌ و مشاركت‌ در اموراجرایی‌ دارد وتصمیم‌های‌ آن‌ با رأی‌ اكثریت‌ و پس‌ از تأیید مدیر بارعایت‌ مفاد این‌ آئین‌ نامه‌ قابل‌ اجراخواهدبود.مدیرمدرسه‌ همكاری‌ لازم‌ رابرای‌ رفع‌ مشكلات‌ شورای‌ دانش‌ آموزان‌ درحدامكانات‌وتوان‌ بعمل‌ خواهدآورد.

نكات‌ ضروری‌ درمورد انجمن‌ اولیاء ومربیان‌ وشوراهای‌ مدرسه‌ :

ماده‌ 22ـ تشكیل‌ هرگونه‌ انجمن‌ یا شورایی‌ در مدرسه‌ به‌ غیر از موارد مندرج‌ در این‌ آیین‌نامه‌،قبل‌از تصویب‌ شورای‌ عالی‌ آموزش‌ و پرورش‌ مجاز نیست‌.

تبصره‌- انجمن‌ها و شوراهایی‌ كه‌ براساس‌ مقررات‌ عمومی‌ كشور مانند مصوبات‌ مجلس‌ شورای‌اسلامی‌، شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ و هیئت‌ دولت‌ تشكیل‌ می‌شوند تابع‌ مقررات‌ خاص‌ خودخواهند بود.

ماده‌ 23 - مكاتبات‌ یاهرنوع‌ ارتباط اشخاص‌ حقیقی‌ یاحقوقی‌ باانجمن‌ اولیاء ومربیان‌ یاهریك‌ ازشوراهای‌ مدرسه‌ فقط ازطریق‌ مدیرمدرسه‌ انجام‌ می‌گیرد.

ماده‌ -24 شوراهای‌ مندرج‌ دراین‌ آیین‌ نامه‌ درسطح‌ مدرسه‌ فعالیت‌ می‌كنندوتشكیل‌ آنها درسطح‌منطقه‌ یابالاتربدون‌ تصویب‌ شورای‌ عالی‌ آموزش‌ وپرورش‌ مجازنخواهدبود.

ماده‌ 25ـ در مواردی‌ كه‌ تصمیم‌های‌ اتخاذ شده‌ در انجمن‌ اولیا و مربیان‌ یا هر یك‌ از شوراهای‌مدرسه‌،بانظر مدیرمغایرباشد،مدیرموضوع‌رابه‌ اداره‌آموزش‌وپرورش‌مربوطمنعكس‌كرده‌ورأی‌ونظر رییس‌ اداره‌ متبوع‌ لازم‌ الاجرا می‌باشد.

ماده‌ 26ـ مدیر مدرسه‌ موظف‌ است‌ هرسه‌ ماه‌ یكبار گزارشی‌ از نحوه‌ فعالیت‌ شوراها و انجمن‌اولیا ومربیان‌ شامل‌ تعداد جلسات‌ و اهم‌ تصمیم‌گیری‌ های‌ شورای‌ مدرسه‌ رابه‌ اداره‌ آموزش‌وپرورش‌ محل‌ ارسال‌ نماید.

تبصره‌ - ادارات‌آموزش‌ وپرورش‌،انجمن‌اولیاءومربیان‌وشوراهای‌ فعال‌مدارس‌راموردتشویق‌قرارخواهند داد.

 

 

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:56 ] [ حسینی ]

 

منشور اخلاقی کارکنان مدرسه

همه افراد جامعه قابل احترام هستند و نیازمندندکه خویشتن را ارزشمند ببینند. با ایمان وبا تکیه بر خالق هستی و در جهت انجام وظایف وخدمت به آینده سازان ایران اسلامی که سرمایه واقعی ما می باشند

1-   قرار دادن هدف بر کسب رضایت الهی.

 

2-  فردی باشیم مومن ,  فعال , مسئولیت پذیر , ایثارگر , رضایتمند و برخوردار از وجدان کاری و انضباط ، دارای روحیه تعاون و سازگاری    اجتماعی ، متعهد به انقلاب و نظام اسلامی و قدر دان خون شهیدان انشاالله.

 

3-   حضور به موقع در محل کار و وقت شناسی.

 

4-   خوشرویی و متانت و سعه ی صدر نسبت به همکاران و دانش آموزان و اولیا .

 

5-   آراستگی و نظم و استفاده از پوشش متناسب با شئونات اسلامی(خصوصاً حجاب برتر)

 

6-   پرهیز از درشت گویی، کوتاهی در امور، بهانه جویی، منفی نگری، اسراف، شایعه سازی، تهمت، غیبت، خبرچینی، بی انصافی و دیگر صفات ناپسند.

 

7-   تلاش برای ایجاد شوق و دلبستگی به دین باوری وعلم آموزی در دانش آموزان.

 

8-   به کارگیری شیوه های مناسب و موثر برای تقویت رفتار مثبت در دانش آموزان.

 

9-   ارزشیابی مستمر از فرآیند یاددهی و یادگیری و به کارگیری نتایج ارزشیابی برای ارتقای کیفیت آموزشی و تربیتی مدرسه.

 

10-    تبلیغ و ترویج مثبت نگری و پویایی و ارزش های گرانقدر اسلامی میان دانش آموزان و همکاران و اولیا.

 

11-    ایجاد تمهیدات لازم به منظور ترغیب و تشویق دانش آموزان برای حضور در نمازجماعت و همراه شدن با آنان.

 

12-    ارائه خدمات مشاوره ای به دانش آموزان با توجه و اطلاع از وضعیت جسمی و روحی ایشان.

مدرسه راهنمایی شهید نواب صفوی شهرستان گتوند

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:52 ] [ حسینی ]
 

 تخلفات اداری 

          ماده 8- تخلفات اداري به قرار زير است:

يكي از علل بروز تخلفات اداري عدم آشنايي وشناخت كافي كارمندان نسبت به قوانين موضوعه بخصوص قانوان رسيدگي به تخلفات اداري وتخلفات احصايي آن است لذا در راستاي تنوير ذهن همكاران معزز وبنا بر اهميت اطلاع رساني وآگاهي بخشي،تخلفات اداري را كه قانون گذار محترم در ماده 8 قانون رسيدگي به تخلفات اداري طي 38 بند احصاء نموده با شرح وتوضيح مختصر بنحو زير تبيين ودر معرض استحضار قرار مي دهيم ؛مضافاً تنبيهات اداري ماده 9 قانون را در ذيل آن متذكر مي شويم.ان شاءالله با الطاف وعنايات خاصه خداوندتعالي وبقيه الله الاعظم در حفظ ونگهداشت سلامت اداري مؤثر ومفيد واقع افتد.

تذكر:به استناد ماده19 قانون رسيدگي به تخلفات اداري هرگاه تخلف كارمند به عنوان يكي از جرائم مندرج در قوانين جزايي باشد هيات رسيدگي به تخلفات اداري مكلف است مطابق اين قانون به تخلف رسيدگي و راي قانوني صادر نمايد ومراتب را براي رسيدگي به اصل جرم به مرجع قضايي صالح ارسال دارد.  
 

1- اعمال و رفتار خلاف شؤون شغلي يا اداري.

اعمال ورفتار خلاف شؤون شغلي به آن دسته از اعمالي اطلاق مي شودكه انجام آن دور از شأن كارمند بوده وبنحوي از انحاءبر شؤونات شغلي وي لطمه وارد سازد وبستگي به نوع شغل مستخدم داردخلاف شؤون اداري به اعمالي اطلاق مي گردد كه در شأن همه كارمندان دولت نبوده وشأن اداري آنان را مخدوش مي سازد همچنين اعمال ورفتار خلاف شؤون اداري يا شغلي به اين معني نيست كه الزاماً در محل اداره  وقوع پيدا كند بلكه فعل كارمند در خارج از محيط اداري نيز با بند مذكور قابل انطباق است.مضافاًجرائم كيفري كارمندان كه در بندهاي 38گانه تخلفات اداري مصداقي نداشته باشد با اين بند قابل تطبيق است. 
2- نقض قوانين و مقررات مربوط.


3- ايجاد نارضايتي در ارباب رجوع يا انجام ندادن يا تأخير در انجام امور قانوني آنها بدون دليل.
4- ايراد تهمت و افترا، هتك حيثيت.
5- اخاذي.
6- اختلاس.
7- تبعيض يا اعمال غرض يا روابط غيراداري در اجراي قوانين و مقررات نسبت به اشخاص.
8- ترك خدمت در خلال ساعات موظف اداري.
9- تكرار در تأخير ورود به محل خدمت يا تكرار خروج از آن بدون كسب مجوز.
10- تسامح در حفظ اموال و اسناد و وجوه دولتي، ايراد خسارات به اموال دولتي .
11- افشاي اسرار و اسناد محرمانه اداري.
12- ارتباط و تماس غيرمجاز با اتباع بيگانه.
13- سرپيچي از اجراي دستورهاي مقامهاي بالاتر در حدود وظايف اداري.
14- كم كاري يا سهل انگاري در انجام وظايف محول شده.
15- سهل انگاري رؤسا و مديران در ندادن گزارش تخلفات كارمندان تحت امر.
16- ارائه گواهي يا گزارش خلاف واقع در امور اداري.
17- گرفتن وجوهي غير از آنچه در قـوانين و مقررات تعيين شده يا اخذ هرگونه مالي كه در عرف رشوه خواري تلقي مي شود.
18- تسليم مدارك به اشخاصي كه حق دريافت آن را ندارند يا خودداري از تسليم مدارك به اشخاصی كه حق دريافت آنرا دارند.
19- تعطيل خدمت در اوقات مقرر اداري.
20- رعايت نكردن حجاب اسلامي.
21- رعايت نكردن شئون و شعاير اسلامي.
22- اختفاء، نگهداري، حمل، توزيع و خريد و فروش مواد مخدر.
23- استعمال يا اعتياد به مواد مخدر.
24- داشتن شغل دولتي ديگر به استثناي سمتهاي آموزشي و تحقيقاتي.
25- هر نوع استفاده غيرمجاز از شئون يا موقعيت شغلي و امكانات و اموال دولتي.
26- جعل يا مخدوش نمودن و دست بردن در اسناد و اوراق رسمي يا دولتي.
27- دست بردن در سؤالات، اوراق، مدارك و دفاتر امتحاني، افشاي سؤالات امتحاني يا تعويض آنها.
28- دادن نمره يا امتياز، برخلاف ضوابط.
29- غيبت غيرموجه به صورت متناوب يا متوالي.
30- سوءاستفاده از مقام و موقعيت اداري.
31- توقيف، اختفاء، بازرسي يا بازكردن پاكتها و محمولات پستي يا معدوم كردن آنها و استراق سمع بدون مجوز قانوني.
32- كارشكني و شايعه پراكني، وادار ساختن يا تحريك ديگران به كارشكني يا كم كاري و ايراد خسارت به اموال دولتي و اعمال فشارهاي فردي براي تحصيل مقاصد غيرقانوني.
33- شركت در تحصن، اعتصاب و تظاهرات غيرقانوني، يا تحريك به برپايي تحصن، اعتصاب و تظاهرات غير قانوني و اعمال فشارهاي گروهي براي تحصيل مقاصد غيرقانوني.
34- عضويت در يكي از فرقه هاي ضاله كه از نظر اسلام مردود شناخته شده اند.
35- همكاري با ساواك منحله به عنوان مأمور يا منبع خبري و داشتن فعاليت يا دادن گزارش ضدمردمي.
36- عضويت در سازمانهايي كه مرامنامه يا اساسنامه آنها مبتني بر نفي اديان الهي است يا طرفداري و فعاليت به نفع آنها.
37- عضويت در گروههاي محارب يا طرفداري و فعاليت به نفع آنها.
38- عضويت در تشكيلات فراماسونري.


 

 مجازاتها
ماده 9- تنبيهات اداري به ترتيب زير عبارتند از:
الف- اخطار كتبي بدون درج در پرونده استخدامي.
ب- توبيخ كتبي با درج در پرونده استخدامي.
ج- كسر حقوق و فوق العاده شغل يا عناوين مشابه حداكثر تا يك سوم، از يك ماه تا يك سال.
د- انفصال موقت از يك ماه تا يك سال.
هـ- تغيير محل جغرافيايي خدمت به مدت يك تا پنج سال.
و- تنزل مقام و يا محروميت از انتصاب به پستهاي حساس و مديريتي در دستگاههاي دولتي و دستگاههاي مشمول اين قانون.
ز- تنزل يك يا دو گروه و يا تعويق در اعطاي يك يا دو گروه به مدت يك يا دو سال.
ح- بازخريد خدمت در صورت داشتن كمتر از 20 سال سابقه خدمت دولتي در مورد مستخدمين زن و كمتر از 25 سال سابقه خدمت دولتي در مورد مستخدمين مرد با پرداخت 30 تا 45 روز حقوق مبناي مربوط در قبال هر سال خدمت به تشخيص هيأت صادركننده رأي.
ط- بازنشستگي در صورت داشتن بيش از بيست سال سابقه خدمت دولتي براي مستخدمين زن و بيش از 25 سال سابقه خدمت دولتي براي مستخدمين مرد بر اساس سنوات خدمت دولتي با تقليل يك يا دو گروه.
ي- اخراج از دستگاه متبوع.

مدرسه راهنمایی شهید نواب صفوی شهرستان گتوند

 

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:50 ] [ حسینی ]


 

چكيده  آئين نامه  نظام  پذيرش  و بررسي  پيشنهادها معلمان

مقدمه:

نظام پذيرش وبررسي پيشنهادها طرحي است كه به تحقق مشاركت بيشتر  كاركنان در امور آموزش وپرورش منجر مي گردد و راهكارهاي عملي را در زمينه حل مسائل ومشكلات موجود تبيين مي نمايد وبا استفاده از نظرات وپيشنهادها نيروهاي متعهد،متخصص،باتجربه وتوانمند آموزش وپرورش در زمينه هاي مختلف مي توان مشكلات فراروي مديران ومسئولان را كاهش داد.

اهداف:

ايجاد فرصت براي مشاركت فكري داوطلبانه همكاران واستفاده از توانايي هاي  تخصصي ،كارشناسي وخلاقيت آنان

ترويج وتوسعه دستاوردهاي علمي وتجربي همكاراندر واحدهاي اداري آموزشي واستفاده بهينه از آن در برنامه ريزيهاي كوتاه مدت وبلند مدت واصلاح رويه هاي اداري ودستورالعملهاي اجرايي

تعريف پيشنهاد:

عبارت است از طرح ونقشه وآنچه به فكر كسي برسد وبراي رسيدگي بخواهد به نظر شخص ديگر برساند كه پس از تصويب وموافقت اجرا وعمل مي شود.

ويژگيهاي يك پيشنهاد:

صرفه جويي وكاهش هزينه ها را به همراه داشته باشد.

پيشنهادي نو وبرنامه يي تازه در زمينه فعاليتهاي آموزشي وپرورشي باشد.

اصلاح وبهبود مقررات،آئين نامه ها ودستورالعمل هاي جاري آموزش وپرورش را به دنبال داشته باشد.

افزايش كيفيت وكميت ارائه خدمات آموزش وپرورش (برحسب وظائف قانوني )را به همراه داشته باشد.

ابداع روشي تازه،ارائه خدمت براي افزايش رضايت مندي مراجعان باشد.

مناسبات وپيوندهاي آموزش وپرورش باديگر نهادها وسازمانها  را بهبود بخشد.

جلب رضايت مردم از خدمات وفعاليتهاي آموزش وپرورش را به همراه داشته باشد.

 رضايت مندي وانگيزه در كاركنان وبهبود امور رفاهي كاركنان بدون هزينه را به دنبال داشته باشد.

در تمامي زمينه هاي تخصصي وعمومي آموزش وپرورش درجهت بهسازي واصلاح نظامها وفعاليتها باشد.

راهكارها تازه وغير تكراري بوده وتنها به ذكر دشواريها اكتفا نگردد(پاسخ 4سؤال فرم يك را در بر داشته باشد).

توجه :پيشنهاد ارائه شده مي بايست حداقل 5% ويژگي هار ا داشته باشد.

روش ارائه پيشنهاد:

درصورت انفرادي يا گروهي مي توان پيشنهادارائه نمود.

كليه فرهنگيان محترم مي توانند فرم مخصوص ارائه پيشنهاد شماره 1 را از سايت اينترنتيسازمان آموزش وپرورش يا دبيرخانه شورا در ادارات ومناطق ومديران واحدهاي آموزشي دريافت نمايند وپيشنهاد خود را به دبيرخانه شورا مستقر در محل خدمت ارائه دهند.

 امتيازات:

پيشنهادهاي پذيرفته شده درصورتيكه منجر به تغيرات كمي وكيفي تعيين كننده اي در خدمات وفعاليتهاي آموزش وپرورش گردد از لحاظ امتيازات استخدامي وارتقاءشغلي مربوط به كاركنان خلاق و نوآور ملاك قرار خواهد گرفت.

سقف امتياز پيشنهادهاي پذيرفته شده 250امتياز مي باشد كه به تشخيص شوراي استان ويا شوراي مركزي  وزارت تعيين مي گردد.

چنانچه پيشنهادي مربوط با بيش از يك زمينه باشد،مي توان مبلغ پاداش نهايي برحسب ميزان تأثير حداكثر 5% براي هر زمينه منظور واضافه گردد.

درصورتي پيشنهادي ارائه شود،ليكن به دليل نياز فوري واحد زينفع يا تشخيص مدير،قبل از پزيرش به مرحله اجراءدر آمده باشدپس از بررسي نهايي بعنوان پيشنهاد پذيرفته شده مظور وبه آن پاداش تعلق مي گيرد.

تعيين پاداش پيشنهادهاي برجسته بصورت مستقل توسط شوراي نظام پذيرش سازمان تعيين مي گردد.

ياد آوري:

همكاران ارجمند به منظور كسب اطلاعات بيشتر از عناوين زمينه پيشنهادها مي توانند در واحدهاي آموزشي به مديران در ادارات وناطق به دبيرخانه شورا ويا سايت آموزش وپرورش خوزستان  www.khouz.medu.ir  مراجعه نمايند.

نمونه هايي از عناوين زمينه پيشنهاد

1

روشهاي نوين در فرايند ياددهي ويادگيريوايجاد تحول در شيوه هاي سنتي تدريس

2

ارائه راهكارهاي مناسب جهت كاهش افت تحصيلي دانش آموزان

3

ارائه پيشنهادهايي براي فعال كردن گروه هاي آموزشي

4

ارائه پيشنهاد درزمينه نحوه استفاده از يافته هاي علوم تربيتي وروان شناسي در امور بهبود روشهاي آموزشي

5

بهبود مهارتهاي تدريس

6

انطباق نظام آموزشي كشور با نيازهاي جامعه

7

ارائه پيشنهاد درزمينه بهبود مهارتهاي فني مديران

8

تقويت روحيه پژوهش وطالعه وكتابخواني در دانش آموزان

9

غني سازي اوقات فراغت دانش آموزان

10

استفاده مناسب وبهتر از منابع موجود آموزشي نيروي انساني فضاي آموزشي تجهيزات

11

ارتقاء سلامت جسماني رواني اجتماعي دانش آموزان

12

روشهاي تقويت بروز خلاقيت ونوآوري معلمان

13

ارائه راهكار در راستاي افزايش شأن ومنزلت وقداست معلمان در جامعه

14

كمك به تأمين نيازهاي معيشتي  و رفاهي  كاركنان وزارت آموزش وپرورش

15

افزايش مشاركت اولياءدر اداره امور مدرسه

مدرسه راهنمايي شهيد نواب صفوی

 

 

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:47 ] [ حسینی ]

اهداف دوره راهنمایی

 مدرسه شهید نواب صفوی شهرستان گتوند

مصوب ششصد و چهل و هفتمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش

در راستای رسالت و مأموریت آموزش و پرورش و جهت دهی به رشد همه جانبه دانش آموزان بر پایه تعالیم و دستورات دین مبین اسلام، اهداف دوره راهنمایی تحصيلي به شرح زیر تعیین می شود. مدیران ، برنامه ریزان و همه افرادی که در تعلیم و تربیت دانش آموزان نقشی بر عهده دارند، مکلفند در برنامه ریزی امور، سازماندهی فعالیتها و انجام وظایف مربوط به گونه ای اقدام نمایند که تا پایان دوره تحصیلی دستیابی دانش آموزان به اهداف تعیین شده ممکن باشد1. (1-رعايت اصول 12 و 13 قانون اساسي براي اقليت هاي ديني الزامي است)

اعتقادی

1- اصول دین را باور دارد و بر مبنای آن عمل می کند.

2- خداوند را به دلیل ربوبیت شایسته اطاعت می داند.

3- با انبیاء و ائمه معصومین (ع) آشنایی دارد و به مطالعه زندگی آنها علاقه نشان می دهد.

4- با ولایت فقیه آشنایی دارد و رابطه آن را با امامت می داند.

5- به رعایت تولی و تبری توجه دارد.

6- با اولیاء دین، بزرگان و شخصیتهای اسلامی آشنایی دارد و به مطالعه زندگی آنها علاقه نشان می دهد.

7- به قیامت و حساب در آن روز باور دارد و خود را در رابطه با اعمالش در نزد خداوند مسئول می داند .

8- نماز را مهمترین راه ارتباط با خدا می داند و به خواندن نمازهای پنجگانه عادت کرده است.

9- قرآن را صحیح قرائت می کند و با برخی از قصص آن آشناست.

10- با تاریخ صدر اسلام آشنا است و به آن علاقه نشان می دهد.

11- فروع دین را می داند.

12- می تواند از رساله علمیه خاص سنین خود استفاده کند.

13- احکام تقلید را می داند و مرجعی برای خود انتخاب کرده است.

14- احکام مربوط به محرم و نامحرم را رعایت می کند

15- به انجام امر به معروف و نهی از منکر علاقه نشان می دهد.

16- معنای جهاد و شهادت را می داند و به حضور در صحنه های دفاع از دین علاقه نشان می دهد.

17- زمان ها و مکان های مقدس و مهم را می شناسد و به وظیفه خود در مقابل آنها عمل می کند.

18- در مسجد با رغبت حضور می یابد و در برنامه های عبادی، فرهنگی و اجتماعی آن شرکت فعالانه دارد.

اخلاقی

1- راستگو، امانت دارد و راز نگهدار است.

2- به ارزشهای اخلاقی علاقه نشان می دهد.

3- به ارزشها و تواناییهای خود آگاه است و سعی در پرورش آنها دارد.

4- دختری عفیف و با حیا و پسری شجاع و غیور است.

5- اطاعت از والدین را وظیفه می داند.

6- برای انجام کارهای خود شخصاً اقدام می کند و خود را از مشورت دیگران بی نیاز نمی داند.

7- موفقیت دیگران را ارج می نهد و خود نیز برای رسیدن به موفقیت تلاش می کند.

8- به دیگران کمک می کند و در رفع ضعفهای آنها می کوشد.

9- از لباسهای مناسب اسلامی ایرانی استفاده می کند.

10- اوقات فراغت خود را با فعالیتهای مناسب پر می کند.

11- وضع ظاهری خود را با توجه به موازین دینی و اجتماعی مرتب می کند.

12- توانایی عفو کردن دیگران در او بوجود آمده است.

13- بادقت در اعمال خود نسبت به دیگران زمینه اشتباه و خطای آنها را در مورد خود از بین می برد.

14- رعایت احترام دیگران را در صحبت با آنها لازم می داند و با جملات احترام آمیز سخن می گوید.

15- کاری از دیگران خواستن را مگر در صورت ناچاری امری ناپسند می داند.

16- به پیشرفت کشور خود و هموطنانش اهمیت می دهد و یکپارچگی ملی را با ارزش می داند.

17- استفاده از تجربه بزرگترها را برای پیشرفت خود و دیگران لازم میداند .

18- قبل از عمل فکر می کند.

19- به انتقاد از خود و دیگران اهمیت می دهد.

20- خوب را از بد تشخیص می دهد و گرایش به خوبی دارد.

21- رفتاری متعادل دارد و سعی می کند بر احساسات خود تسلط یابد.

22- به رعایت نظم و انضباط عادت کرده است.

23- رعایت قانون را برای حفظ حقوق همه لازم می داند.

علمی و آموزشی

1- نسبت به پدیده های علمی، محیطی و تجربی حساس است وارتباط آنها را درک می کند.

2- اطلاعات لازم را در حوزه های علوم طبیعی، انسانی و اجتماعی کسب کرده و به نقش علوم و کاربرد آنها در پیشرفت جامعه آگاه است.

3- با زبان و ادب فارسی مأنوس است و در کاربرد مهارتهای زبانی و استفاده از متون ساده ادبی توانایی دارد.

4- مهارت های پایه را در ریاضیات می داند و با نقش و کاربرد آن در زندگی و پیشرفت سایر علوم آشنا است.

5- با زبان عربی برای فهم بهتر قرآن و احادیث و ادعیه و ادبیات فارسی تا حدودی آشنا است.

6- با یک زبان خارجه در حد توانایی مکالمه ساده و روزمره آشنایی دارد.

7- می تواند از رسانه های ارتباطی برای کسب اطلاعات استفاده کند.

8- جامعه خود و مشاغل آن را تا حدی می شناسد و برای زندگی در جامعه مهارت کافی دارد.

9- نسبت به کاربرد علم در بهبود روشهای انجام کار آگاه است.

10- روحیه علمی، قدرت استدلال و تفکر انتقادی و خلاق دارد.

11- نحوه یادگیری خود را می فهمد.

12- شیوه صحیح مطالعه و تحقیق را می داند.

13- به تفکر و مباحثه علاقه مند است و با روش تحقیق آشنایی عملی دارد.

فرهنگی ، هنری

1- با استعدادهای خود آشنا است و سعی در پرورش آنها دارد.

2- ابعاد زیبایی را در مخلوقات الهی توصیف می کند.

3- از مشاهده و بررسی آثار هنری لذت می برد.

4- با استعدادهای هنری خود آشنا است و سعی در پرورش آنها دارد.

5- از تجارب و دستاوردهای فرهنگی دیگران استفاده می کند و از تقلید کورکورانه اجتناب می ورزد.

6- با برخی از هنرهای اسلامی و ایرانی آشنا است.

7- به مطالعه متون ادبی و فرهنگی علاقه مند است.

8- با فرهنگ و آداب و سنن مطلوب جامعه آشنا است و نسبت به آنها احساس تعهد می کند.

9- آثار هنری و فرهنگی را با توجه به تأثیرات آنها در رشد انسان بررسی می کند.

اجتماعی

1- وظایف خود را در مقابل خانواده، دوستان و همسایگان رعایت می کند.

2- نظرات اصلاحی دیگران را در مورد خود جویا می شود و از آنها استفاده می کند.

3- برای گرفتن حق خود و دیگران تلاش می کند.

4- در انجام کارها از دیگران کمک می گیرد و به دیگران نیز کمک می کند.

5- در کارهای گروهی و اجتماعی شرکت می کند و به اهمیت نقش رهبری و وظایف اعضاء واقف است.

6- برای کسب موفقیت تلاش می کند و از موفقیت های دیگران نیز شاد می شود.

7- به اهمیت قانون واقف است و رعایت آن را مفید و ضروری می داند.

8- به وظایف و مسئولیت های خود آگاه و نسبت به انجام آنها پای بند است.

9- به کسانی که مسئولیت خود را انجام نمی دهند با شیوه مناسب تذکر می دهد.

10- موفقیت های جامعه خود را در صحنه های بین المللی ارج می نهد.

11- با معنی ایثار آشنا است و در موقع لزوم از خود گذشتگی نشان می دهد.

12- در برابر خدمت دیگران قدرشناس است و از آنها تشکر می کند.

13- نقش زن و مرد را در خانواده و اجتماع می داند.

14- خدمت کردن به مردم و میهن را وظیفه می داند.

زیستی

1- کاركرد و وظایف اعضای بدن را می شناسد و تناسب آنها را حفظ می کند.

2- با بهداشت فردی و اجتماعی آشنا است و آن را رعایت می کند.

3- در حفظ و احیای محیط زیست کوشش می کند.

4- برای حفظ سلامتی خود ورزش می کند و در رشته ورزشی مورد علاقه خود دارای مهارت نسبی است.

5- با کمک های اولیه آشنایی دارد و می تواند از آنها در مواقع لزوم استفاده کند.

6- برخی از بیماری ها و عوامل بیماری زا را می شناسد و راههای پیشگیری از آنها را می داند.

7- نقش تغذیه را در حفظ سلامت بدن می داند و با تغذیه مناسب سلامتی خود را حفظ می کند.

سیاسی

1- سلسله مراتب حاکمیت در نظام جمهوری اسلامی را می داند.

2- تفاوت حکومت دینی مبتنی بر ولایت فقیه را با سایر حکومت ها می داند.

3- با تاریخ سیاسی ایران معاصر و مبارزات سیاسی بنیانگذار جمهوری اسلامی آشنایی دارد.

4- نسبت به سرنوشت مسلمانان جهان حساس است.

5- راه های حفظ استقلال، آزادی و عدم وابستگی را می شناسد.

6- با فعالیت های سیاسی و شیوه مبارزه پیامبران و ائمه معصومین (ع) در دفاع از حق ، آشنا است.

7- دارای روحیه سلحشوری و دفاع از کیان کشور اسلامی است.

8- با انتخابات و نقش آرای عمومی در جامعه آشنا است.

9- در مواجهه با تبلیغات دشمنان میهن اسلامی از خود هوشیاری نشان می دهد.

10- اهمیت وحدت و امنیت ملی را درک می کند.

11- نقش مردم و دین را در حکومت می داند.

اقتصادی

1- ارزش کار را برای بهبود وضعیت فردی و اجتماعی می داند.

2- در حفظ وسایل خود می کوشد و با ترمیم آنها حداکثر استفاده را از آنها می کند.

3- اهمیت آمادگی برای کار بیشتر و پرهیز از راحت طلبی را در پیشرفت اقتصادی جامعه می داند.

4- نسبت به حفظ و توسعه منابع اقتصادی ملی و منطقه ای خود حساس است.

5- مالکیت دیگران را محترم می شمارد و نسبت به رعایت آن حساس است.

6- به نقش مشاغل و حِرَف در زندگی فردی و اجتماعی آگاه است.

7- منابع اقتصادی کشور و محیط زندگی خود را می شناسد و نقش آن را در رفاه عمومی می داند.

8- احکام اقتصادی اسلام را می داند و در حد وظیفه به آنها پایبند است.

9- برای حمایت از تولیدات داخلی استفاده از آنها را بر کالاهای مشابه خارجی ترجیح می دهد.

10- به مشارکت در فعالیتهای اقتصادی علاقه مند است.

 

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:44 ] [ حسینی ]

اصول حاكم بر ارزشيابي پيشرفت تحصيلي

 

به منظور نظام بخشي به فعاليت هاي ارزشيابي پيشرفت تحصيلي دانش آموزان وبا توجه به رويكردها ونگرش هاي نوين در تعليم وتربيت ، اصول زير تحت عنوان « اصول حاكم بر ارزشيابي پيشرفت تحصيلي » تعيين مي شود:

1- جدايي ناپذيري ارزشيابي از فرايند ياددهي ـ يادگيري
 ارزشيابي دانش آموزان بايد به عنوان بخش جدايي ناپذير فرآيند ياددهي يادگيري ونه به عنوان نقطه پاياني آن تلقي شود .

2- استفاده از نتايج ارزشيابي در بهبود فرايند ياددهي ـ يادگيري و اصلاح برنامه ها وروشها
هدف غايي ارزشيابي ، اصلاح وبهبود فرآيند ياددهي _ يادگيري است ونتايج ارزشيابي ها بايد در اصلاح برنامه ها وروشها مورد استفاده قرار گيرد.

3- هماهنگي ميان هدف ها، محتوا، روش هاي ياددهي- يادگيري و فرايند ارزشيابي
درارزشيابي بايد تناسب و هماهنگي بين هدف ها، محتوا و روش هاي ياد دهي - يادگيري مربوط به هر درس مورد توجه قرار گيرد.

4- توجه به آمادگي دانش آموزان
در طراحي و اجراي انواع برنامه هاي ارزشيابي بايد به آمادگي هاي جسمي، عقلي، عاطفي و رواني دانش آموزان توجه شود.

5- توجه به رشد همه جانبه دانش آموزان
در ارزشيابي بايد به جنبه هاي مختلف رشد بدني، عقلي، عاطفي، اجتماعي، اخلاقي و حركتي دانش آموزان توجه شود.

6- توجه همه جانبه به دانش ها، نگرش ها و مهارتها
در ارزشيابي، متناسب با محتواي آموزش وپرورش بايد به حيطه دانش ها، نگرش ها و
  مهارت هاي دانش آموزان توجه شود.

7- توجه به ارزشيابي دانش آموز از يادگيري هاي خود (خودارزشيابي)
در ارزشيابي بايد شرايطي فراهم شود كه دانش آموز نيز بتواند از يادگيريها و عملكرد هاي خود و ديگر دانش آموزان ارزشيابي كند.

8- ارزشيابي ازفعاليتهاي گروهي
 درنظام ارزشيابي،علاوه برارزشيابي فردي، بايد از فعاليتهاي گروهي نيز ارزشيابي به عمل آيد.

9- توجه به فرآيندهاي فكري منتهي به توليد پاسخ
 درارزشيابي بايد علاوه بر پاسخ نهايي، به فرآيندي كه منجر به توليد پاسخ شده است توجه كرد.

10- «تأكيد بر نوآوري و خلاقيت»
  درارزشيابي بايد با تأكيد بر روش حل مسأله، زمينه رشد و شكوفايي دانش آموزان را فراهم كرد.

11- تنوع روش ها و ابزارهاي اندازه گيري و سنجش پيشرفت تحصيلي
     با توجه به اهداف ،ماهيت ونوع موارد ارزشيابي ، از انواع مختلف روش ها و ابزارهاي ارزشيابي(مانندپرسشهاي شفاهي،آزمون هاي عملي،انواع پرسشهاي عيني و انشايي ، روش هاي مشاهده رفتار، پوشه هاي مجموعه كار ، ارايه مقالات وطرح ها، گزارش مربوط به فعاليت هاي تحقيقاتي، ارزشيابي عملكردي،ارزشيابي مستمر، انواع دست ساخته ها، روش خودسنجي و...) استفاده مي شود.

 


12- استفاده از انواع ارزشيابي
در فرآيند ياددهي- يادگيري لازم است با توجه به هدف ها، محتوا و روش هاي تدريس از انواع ارزشيابي ها (از قبيل تشخيصي، تكويني، مجموعي، هنجار مرجع، هدف مرجع، دروني، بيروني، ملي و...) استفاده شود.

13- استقلال مدرسه و معلم در فرايند ارزشيابي
در فرايند ارزشيابي بايد استقلال مدرسه و معلم در چارچوب سياستهاي كلي آموزش و پرورش حفظ شود.

14- اصل رعايت قواعد اخلاقي و انساني در ارزشيابي
به موجب اين اصل ، ارزشيابي بايد به گونه اي ساماندهي واجرا شود كه موجب خدشه دار شدن حقوق ،تعاملات انساني ، اعتماد به نفس و سلامت رواني دانش آموز يا معلم نگردد.

15- اصل توجه به تفاوت هاي فردي
  در انجام ارزشيابي پيشرفت تحصيلي مي بايست به تفاوت هاي فردي دانش آموزان توجه شود .

16- ضرورت هماهنگي در تحقق اصول ارزشيابي
در به كار گيري اصول فوق الذكر بايد ميان سازمان ها، مراكز ، ادارات، واحدها و ساير
     بخش هاي مسئول ارزشيابي در مورد روشها ، ابزارها، معيارها  و برنامه هاي اندازه گيري و سنجش پيشرفت تحصيلي دانش آموزان، تعهدو هماهنگي كامل وجود داشته باشد.

موضوع: اصول حاكم بر ارزشيابي پيشرفت تحصيلي در هفتصدوسيزدهمين جلسه  شوراي عالي  آموزش وپرورش تاريخ 21/7/83 به تصويب رسيد.

 

[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:42 ] [ حسینی ]

 

شرح وظايف معاون مدرسه

-همكاري بامديرمدرسه واشتراك مساعي درانجام وظايف مربوطه .

-هم كاري باديگرمعاونان مدرسه درانجام وظايف مربوط .

-ايجادهماهنگي وتقسيم كاربراساس شرح وظايف باديگرمعاونان مدرسه باتوجه به نظرات مدير.

-تمهيدمقدمات وايجادامكانات لازم درزمينه ي اجراي برنامه هاي صبحگاهي وبرگزاري نماز جماعت ومراسم مذهبي ملي واقدام دررفع نارسائي هاوكمبودهاي احتمالي دراين زمينه .

-نظارت ومراقبت مستقيم برنحوه ي رفتاروحركات وطرزپوشش دانش آموزان درمدرسه وخارج

ازمدرسه درخصوص رعايت حجاب اسلامي براي دانش آموزان دخترونظارت بررعايت آن از سوي كاركنان ودانش آموزان .

-نظارت بر حفظ نظم امور مدرسه .

-هم كاري بامديرمدرسه درتنظيم جدول درسي هفتگي قبل ازشروع سال تحصيلي جهت نصب دركلاس وارائه به دبيران .

-كوشش وتلاش مستمردرجهت رعايت موازين اسلامي ازسوي كاركنان ودانش آموزان مدرسه و آشناكردن دانش آموزان بامسائل مذهبي واخلاقي وترغيب آنان دراين زمينه .

شناسايي دانش آموزاني كه ناهنجاري هاي رفتاري دارندواقدام درجهت رفع مشكلات آنان از طريق مراجع ذي ربط بااطلاع مديرمدرسه .

بررسي وثبت حضوروغياب كاركنان مدرسه ودانش آموزان دردفاترمربوط وارائه ي گزارش به مديرمدرسه ونيزاعلام به موقع حضوروغياب دانش آموزان به اولياء آنان .

-شركت درشوراهاوگروه هاي پرورشي آموزشي بانظرمديرمدرسه وهم كاري دراجراي برنامه هاو خط مشي هاي اجرائي مصوب .

-اتخاذتدابيرلازم براي اداره ي كلاس درغياب معلمان باهم كاري سايركاركنان واحدآموزشي .

هم كاري بامديرومعلمان درموردتجزيه وتحليل نتايج ارزشيابي ازنحوه ي پيشرفت تحصيلي دانش آموزان واعلام مواردبه اولياء آنان درصورت لزوم .

-حضوردرمدرسه حداقل نيم ساعت قبل زاآغازكارروزانه وقبل ازحضوردانش آموزان ومادامي كه برنامه فعاليت هاي آموزشي ، پرورشي وجنبي درجريان است .

-ايجادهماهنگي وتقسيم كاربراساس شرح وظايف باديگرمعاونين مدرسه باتوّجه به نظرمدير .

-نظارت وهم كاري درامرثبت نام وتنظيم دفاترآمارواموال،امتحانات ونگهداري سوابق واسنادومدارك -تهيه وتنظيم گزارش هاي لازم ازوقايع واتفاقات جاري درمدرسه وارائه به مديرمدرسه .

-نظارت برحسن اجراي وظايف ديگركاركنان مدرسه وهم كاري باآنان درحسن اجراي برنامه ها .

مراقبت درحفظ نظافت ووضع بهداشتي وايمني مدرسه ودانش آموزان واعمال كوشش هاي مستمربه منظورپيش گيري ازبروزضعف وكمبوددراين زمينه هاوچاره جوئي نارسائي هادرهر موردوفراهم كردن موجبات كمك هاي اوليّه ودرمان درمواردلازم .

-مراقبت برفعاليت هاي آزاددانش آموزان درساعات تفريح ومواقع ديگرباكمك مربيان ومعلمان .

-نظارت بركاروفعاليت هاي خدمت گزاران(سرايداروديگرعوامل خدماتي مدرسه) .

-تهيه وتنظيم برنامه ي امتحانات وهم كاري دربرگزاري آن وثبت نمرات واعلام نتايج امتحانات دانش آموزان به اولياء آنان درموعدمقرر .

-معرفي دانش آموزان سال سوم براي امتحانات نهايي بانظرمديرمدرسه به اداره  آموزش وپرورش.

-تهيه ي پيش نويس گزارش هاومكاتبات مربوط .

-به عهده گرفتن وظايف كادراداري مدرسه درغياب آنان برحسب مورد .

-انجام كليه ي امورمدرسه درغياب مديربراساس اختيارات تفويض شده .

-اقدام به ايجادمحيطي كاملاً مساعدبراي رشدفضايل اخلاقي براساس ايمان به خداوتقوي وشكوفا- شدن استعدادهاوپيش گيري ازنفوذآفات فكري واخلاقي .

-هم كاري لازم درزمينه ي ارسال به موقع نمرات امتحاني وپرونده ي تحصيلي دانش آموزان انتقال يافته پس ازبررسي وكنترل واطمينان ازصحت مندرجات آن .

-نظارت وهم كاري ومراقبت دراستفاده ازوسايل كارگاهي وآزمايشگاهي وكمك آموزشي وثبت

 فعاليت هاي انجام شده ازسوي معلمان دردفاترمربوط واعمال ميزان پيشرفت فعاليت معلمان در

ارزشيابي دراين زمينه .

-تهيه ي نمون برگ صورت جلسات مربوط به برگزاري امتحانات نوبت دوم .

-حضوردرمدرسه دركليه ي اوقات رسمي طول سال تحصيلي وتعطيلات فصلي طبق مقررات ودستور العمل هاي صادره ازسوي وزارت آموزش وپرورش .

-پاسخ گويي به سوالات مراجعه كنندگان درارتباط باامورمربوط .

-انجام سايرامورارجاعي مربوط عنداللزوم .

 


موضوعات مرتبط: عکس های مدرسه شهید نواب صفوی در گذر زمان
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:39 ] [ حسینی ]

شرح وظایف مربیان پرورشی مدارس

شاغل این پست با رعایت اصول وموازین شرعی وقانونی زیر نظر معاون پرورشی وتربیت بدنی مدرسه عهده دار وظایف ذیل می باشد:( در مدارسی که معاون پرورشی وتربیت بدنی تعلق نمی گیرد مربی پرورشی زیر نظر مستقیم مدیر وظایف معاون پرورشی وتربیت بدنی را عهده دار خواهد بود

1-     برنامه ریزی با تکیه بر روشهای نوین پرورشی مبتنی برساحتهای پرورشی به منظور ایجاد فرصتهای مناسب در مدارس

2-     تهیه وتدوین برنامه سالانه وتقویم اجرایی آن.

3-     برگزاری واقامه نماز جماعت با مشارکت فعال دانش اموزان وسایر کارکنان مدرسه.

4-     همکاری هماهنگی وتعامل با مدیروسایر همکاران اموزشی وپرورشی مدرسه برای انجام وظایف محوله درچارچوب پست مورد تصدی.

5-   همکاری بامدیر ومعاون پرورشی  تربیت بدنی مدرسه در خصوص اولویت بندی وتدوین برنامه ها وپیش بینی منابع مورد نیاز  فعالیتهای تربیتی با توجه به نیازها و ویژگی های دانش اموزان  جهت ارائه وتصویب درشورای مدرسه .

6-   همکاری با معاون پرورشی و تربیت بدنی  مدرسه وسایر همکاران در تهیه برنامه های فوق برنامه دانش اموزان (اردوها؛ بازدید ها نشستهای دانش اموزی؛  مسابقات و....)و پیشنهادبه مدیر مدرسه جهت انجام مراحل قانونی واخذ مجوز های مورد نیاز وتامین منابع لازم

7-     تقویت حس مسئولیت پذیری دانش اموزان در برابر خود ودیگران از طریق مشارکت آنان در فعالیت های مختلف .

8-     پیش بینی راههای مختلف تشویق دانش اموزان برای درک حفظ ارزشهای اسلامی –میهنی بگونه ی متعادل در کنار یکدیگر.

9-     کوشش در جهت حفظ ارتباط وتعامل مطلوب معلم ودانش اموز به منظور حفظ ارزشهای معلم وشاگرد .

10-   آشنایی با فن آوری اطلاعات و ارتباطات ومصادیق آن( اینترنت؛ نرم افزارهایofficm و....) وفناوریهای نوپدید

11- ایجاد وتحکیم ارتباط عاطفی وصمیمی با دانش آموزان به منظور تقویت ارزشهای اخلاقی؛ مذهبی وپیشگیری از آسیبهای رفتاری واجتماعی

12-  تدریس درس پرورشی وسایر دروس مرتبط طبق دستور العمل های صادره از سوی معاونت پرورشی وتربیت بدنی در دوره راهنمایی ومتوسطه

13- ارتباط مستمر با والدین ومعلمان به منظوررشد وشکوفایی متعادل استعدادهای علمی فرهنگی؛ ورزشی دانش آموزان

14-  پیگیری فعالیتهای پرورشی ومشکلات تربیتی دانش اموزان در خارج از مدرسه با هماهنگی مدیر یامعاون پرورشی وتربیت بدنی

15-  بررسی وشناسایی مسائل ومشکلات تربیتی دانش اموزان با همکاری دیگر عوامل مدرسه وارجاع دانش اموزان نیازمند به خدمات راهنمایی ومشاوره به هسته ها ومرکز مشاوره در مناطق .

16-  تهیه وتدوین گزارشهای مستمر عملکردی به صورت تحلیلی وکیفی در زمینه فعالیت های تربیتی  وارائه ان به مسئول بلافصل در چا چوب پست مورد تصدی .

17- ارتقا سطح دانش اموزان ومهارت مورد نیاز بهصورت فردی (خود –ارتقایی)شرکت در دوره های اموزش ضمن خدمت به منظوراشنایی با شیوه های نوین وبهینه فعالیت های پرورشی .

18- تشویق دانش اموزان جهت عضویت وشرکت فعال وموثر در شوراها مجامع  کمیته ها وجلسات مرتبط با برنامه ها وفعالیت های تربیتی  وتحصیلی

19- استفاده بهینه از امکانات  تجهیزات ووسایل برای انجام فعالیتهای پرورشی دانش اموزان وپیش بینی کمبود های احتمالی

20-  جلب مشارکت  فعال همکاران  دانش اموزان واولیا در برنامه ریزی  واجرای مطلوب برنامه ها .فعالیت پرورشی با استفاده از ظرفیت ها (شورا؛ بسیج وسایر تشکل های دانش اموزی )

21- انجام سایر امور مربوط عند الزوم

 


موضوعات مرتبط: عکس های مدرسه شهید نواب صفوی در گذر زمان
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:38 ] [ حسینی ]

شرح وظایف معاون پرورشی وتربیت بدنی مدرسه

شاغل این پست با رعایت اصول وموازین شرعی و اسلامی زیر نظر واحد اموزشی عهده دار وظایف ذیل می باشد

1- برنامه ریزی ،سازماندهی ،هدایت وارزیابی وپی گیری اجرای فعالیت های پرورشی وتربیت بدنی مدرسه

2-تهیه وتدوین برنامه سالانه وتقویم اجرایی فعالیت های پرورشی وتربیت بدنی مدرسه با همکاری دبیر یا مربی ذیربط بر اساس سیاستهای ابلاغی؛ نیاز سنجی ومشورت با مدیر مدرسه؛ وارائه آن به شورای مدرسه برای تصویب

3- هماهنگی وارتباط منظم با مسئولان ذیربط اداری وحضور در جلسات وهمایش های حوزه پرورشی وآموزشی

4- نظارت بر حسن اجرای اقامه نماز جماعت؛ فعالیتهای قرآنی وتعلیم شعائر دینی وانقلابی در مدرسه با استفاده از ظرفیت تشکل های دانش آموزی وشورای دانش آموزان مدرسه

5- تعامل با معلمان داوطلب برای ایفای نقش فعال ترپرورشی آنان در داخل وخارج مدرسه ونیز هماهنگی با معلمان پیشکسوت با هدف بهره گیری از همکاری آنان برای تعمیم فعالیتهای پرورشی در چارچوب با ساحتهای تربیتی

6-نظارت براجرای شیوه نامه ؛ بخشنامه ها ودستورالعمل های حوزه پرورشی وتربیت بدنی؛ سلامت ومشاوره امور تربیتی وتحصیلی

7- نظارت برحسن اجرای برنامه ها وفعالیتهای پرورشی ومراسم آغازین؛ مناسبتها وایام الله

8- نظارت برکارکرد مربیان پرورشی؛بهداشت ؛مشاوره؛ کتابدار وکارکرد فوق برنامه معلمان تربیت بدنی و تشکل ها وشورای دانش آموزی

9- تهیه وتنظیم گزارش ازعملکرد پرورشی مدرسه برای مدیریت شهرستان؛ منطقه با رویکرد تحلیلی وارزیابی کیفی براساس بخشنامه ها ؛ شیونامه های و...... مربوطه

10-اهتمام به ارتقای سلامت دانش آموزان وورزش همگانی با همکاری معلمان بر مربیان ذیربط بر اساس بخشنامه های مربوطه

11- تسهیل زمیته های شناسایی دانش آموزان مستعد در زمینه های مختلف تربیت بدنی علمی فرهنگی هنری و... با همکاری مربیان پرورشی تربیت بدنی  ویگر عوامل آموزشی وایجادبستر مناسب در جهت بهره گیری حمایت وپشتیبانی از آنها با هدف تسریع مراحل رشد وشکوفایی استعدادهابر اساس دستو العمل های مربوطه

 

12- برنامه ریزی درغنی سازی اوقات فراغت دانش آموان در راستای توسعه وتقویت خلاقیت؛ استعدادهای با لقوه ومها رتهای فردی با اجتماعی آنان با همکاری سازمان دانش آموزی وسایر تشکل های دانش آموزی

13- همکاری برای راه اندازی تشکل های دانش آموزی مصوب در مدرسه ونظارت وهماهنگی فعالیت های آنان بر اساس ضوابط ومقرارت مربوطه

14- حضور فعال وموثر در شورای مدرسه ونظارت وپیگیری بر حسن اجرای مصوبات این شورا در رابطه با امور  پرورشی؛ تربیت بدنی؛ مشاوره امور تربیتی وتحصیلی و سلامت دانش آموزان

15- پی گیری ونظارت برحسن اجرا ی برنامه های خدمات راهنمایی ومشاوره سازگاری تحصیلی وشغلی وفرایند هدایت تحصیلی دانش اموزان

16- برنامه ریزی ونظارت در زمینه برنامه های ارتقای سطح بهداشت روان؛ شادی ونشاط دانش آموزان وطرح پیشگیرانه ومحیطی با نشاط در مدرسه با بهره گیری از کلیه عوامل؛ امکانات ومولفه های موثر در درون وبرون مدرسه

17- نظارت برکیفیت برنامه های آموزش خانواده وبرنامه ریزی به منظور تعامل  وارتباط سازنده ب اولیاء به طور فردی وانجمن اولیاء ومربیان در راستای تقویت مبانی تربیتی

18- نظارت بر کیفیت تدریس دروس پرورشی با توجه به بخشنامه های مربوطه

19- کوشش در جهت ارتقای سطح علمی  ومهارتی؛ با شرکت فعال خود وسایر مربیان مرتبط با حوزه پرورشی وتربیت بدنی در دوره آموزشی؛ سمینارهای علمی( خودارتقایی)و0000

20- آشنایی با فن آوری اطلاعات و ارتباطات ومصادیق آن( اینترنت؛ نرم افزارهایofficm و....) همچنین آسیبهای اجتماعی نوپدید به منظور آشنا ساختن و توانمند سازی دانش آموزادر مواجهه صحیح با آنها

21- تقویت حس مسئولیت پذیری دانش آموزان در برابر خود ودیگران

22- تشویق دانش اموزان به درک حفظ ارزشهای میهنی اسلامی بگونه  ی  متعادل در کنار یکدیگر

23- تلاش درجهت ایجاد زمینه های تلفیق فعالیتهای  تربیتی ودرک آنها از سوی معلمین ودانش آموزان به ویژه در دروس که امکان پتانسیل های پرورشی بیشتری دارند؛همچون تربیت بدنی؛هنر آزمایشگاه و000000

24- کوشش در جهت حفظ ارتباط وتعامل مطلوب معلم ودانش آموز به منظور حفظ ارزشهای معلم وشاگرد

25- انجام سایر امور  ارجاعی وعند اللزوم در چار چوب پست مورد تصدی

 


موضوعات مرتبط: عکس های مدرسه شهید نواب صفوی در گذر زمان
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:37 ] [ حسینی ]

شرح وظايف معاون فن آوري آموزشي

-همكار وتعامل با مدير وساير معاونين درفراهم سازي زمينه لازم جهت تحقق بخشيدن به اهداف مصوب دوره يا دوره هاي تحصيلي با همكاري ومشاركت كاركنان ، دانش آموزان واولياي آنها و با بهره گيري از امكانات و ظرفيت هاي داخل وخارج از مدرسه

-همكاري با ساير معاونين وكاركنان آموزشگاه در جهت بهبود امور وافزايش بهره وري درمدرسه

- ايجاد محيطي آموزنده و پرورش دهنده براي شكوفا شدن استعداد هاي مختلف دانش آموزان متناسب با تفاوت هاي فردي آنها

- همكاري در تهيه وتنظيم برنامه هفتگي بر اساس جدول مواد درسي برنامه مصوب ومنطبق با دوره يا دوره هاي تحصيلي مربوط  وسازماندهي نيروي انساني بر اساس ضوابط ومتناسب با برنامه ها

- همكاري جهت برنامه ريزي به منظور جلب مشاركت معلمان وساير كاركنان مدرسه براي ايفاي نقش تربيتي

- همكاري در مراقبت بر نحوه رفتار وكردار وحضور وغياب دانش آموزان بر اساس آيين نامه انضباطي مصوب

- تلاش درايجاد هماهنگي  بين عوامل انساني مدرسه در اجراي صحيح وبه موقع برنامه ها و فعاليت هاي آموزشي براساس ضوابط ومقررات

- همكاري در نظارت بر حسن انجام فعاليت ها وظايف كاركنان مدرسه وارزشيابي مستمر از عملكرد آنها براساس ضوابط ، همچنين شناسايي كاركنان كوشا ، ساعي ، فعال و شايسته با همكاري ساير كاركنان ومعرفي به مدير به منظور تقدير وتشويق آنها

- همكاري در بــرنامه ريزي ، نظارت واجراي فعاليت هاي عمومي و فراگير مدرسه نظير مـراسم آغازين ، مناسبت ها ، ايام ا. . . ، نماز جماعت ، فعاليت هاي قرآني و گروهي ومسابقات فرهنگي ، هنري و ورزشي ، بازديد واردوهاي آموزشي و پرورشي

- همكاري در تامين شرايط مناسب بهداشتي ( عمومي ، فردي ومحيطي ) وايمني دانش آموزان و كاركنان مدرسه واقدام در جهت پيشگيري از بيماريها ، سوانح و حوادث احتمالي ومقابله با آنها ونيز مراقبت از تغذيه ميان وعده دانش آموزان

- همكاري درايجاد تعامل بين كاركنان ، دانش آموزان واولياي آنها به منظور توسعه مهارتها ي زندگي مبتني بر اخلاق و رفتار اسلامي

- توسعه مهارتهاي حرفه اي خود و شركت در دوره هاي آموزشي و پرورشي ، گردهمايي ها ، جشنواره ها و جلسات مرتبط وهمكاري در جهت شركت كاركنان مطابق ضوابط ومقررات

- همكاري در تهيه وتنظيم واجراي برنامه ارزشيابي پيشرفت تحصيلي ، تربيتي وانضباطي ونيز حضور وغياب دانش آموزان با همكاري ساير كاركنان ومعلمان واطلاع رساني به موقع به اوليا ء و دانش آموزان

- ايجاد تعامل با ساير كاركنان مدرسه ومراقبت بر اجراي صحيح وظايف آنان

- حضور فعال در مدرسه قبل از آغاز به كار روزانه ومادامي كه برنامه ها و فعاليت هاي آموزشي و پرورشي در جريان است وخارج شدن از آن پس از خروج تمامي دانش آموزان از مدرسه مطابق با ضوابط

- همكاري در برنامه ريزي جهت تشكيل جلسات مرتبط ( گروه هاي آموزشي و شوراهاي مدرسه ، انجمن اولياء شوراي معلمان و شوراي دانش آموزي و . . ) وزمينه سازي براي حضور فعال اعضاء

-همكاري در آماده سازي فضا وتجهيزات قبل از آغاز سال تحصيلي وهمچنين برنامه ريزي ونظارت بر تجهيز وتوسعه مدرسه ، وحفظ ونگهداري اموال ، فضاها وتجهيزات آموزشي و پرورشي

-همكاري در برنامه ريزي وثبت نام و سازماندهي دانش آموزان مطابق ضوابط ومقررات مربوط

-همكاري جهت مراقبت برتهيه وتنظيم دفاتر رسمي مدرسه و مدارك پرسنلي كاركنان برابر مقررات ودر زمان مقرر

-اجراي بخشنامه ها دستورالعمل ها ، آيين نامه ها ، شيوه نامه ها و . . . ارجاعي از سوي مدير در چار چوب وظايف محوله

-تهيه وتنظيم گزارش هاي لازم در خصوص فعاليت هاي مدرسه با همكاري ومشاركت عوامل مربوط وارائه به مدير

-تحويل اسناد و صورت اموال و وسايل مربوطه ( سايت رايانه ، آزمايشگاه و كارگاه ) در صورت تغيير سمت به مسئول مربوط طبق مقررات

-همكاري در تهيه ، بررسي وتوزيع كتب ، نشريات ، رسانه هاي ديداري وشنيداري مطابق ضوابط

-پاسخگويي واطلاع رساني به موقع به والدين ، دانش آموزان ، كاركنان و ساير مراجعين به مدرسه برابر ضوابط ومقررات

-بررسي ، مطالعه ، تحقيق و پژوهش به منظور كسب مهارتهاي لازم وارتقاي علمي جهت ارائه راهكارهاي مناسب در زمينه شغل مورد تصدي

-ساماندهي ونظارت بر عملكرد تجهيزات حرارتي و برودتي ، ايمني وامنيتي ، روشنايي ، الكتريكي ، الكترونيكي و مكانيكي سايت رايانه ، كارگاه و آزمايشگاه مدرسه و ارائه گزارش لازم  به مدير در جهت رفع نقايص موجود وافزايش ضريب ايمني آنها به منظور حفاظت از اموال دولتي و جلوگيري از وقايع احتمالي

-نظارت بر وضعيت رايانه ها ، سرور وساير تجهيزات موجود در سايت رايانه وتلاش در رفع عيوب موجود در سيستم ها و ارائه گزارش به مدير در خصوص رفع عيب هايي كه نياز به حضور كارشناس مربوطه را دارد .

-همكاري  با مدير در خريد تجهيزات سايت رايانه

-تهيه ونگهداري دفتر ثبت خلاصه فعاليت هاي سايت رايانه كه  توسط معلمين ودانش آموزان صورت مي پذيرد

-تهيه وتنظيم تقويم اجرايي از فعاليت ها ووظايف محوله به منظور افزايش بهره وري

-تهيه پيش نويس ومكاتبات و گزارش هاي لازم

-انجام ساير امور ارجاعي در صورت لزوم

-همكاري در تهيه برنامه هاي سالانه آموزشي با رعايت ضوابط از طريق مشاركت اولياء ، كاركنان ، دانش آموزان

- همكاري در تجزيه وتحليل نتايج ارزشيابي پيشرفت تحصيلي ، تربيتي و انضباطي ونيز حضور وغياب دانش آموزان با همكاري ساير كاركنان ومعلمان واطلاع رساني به موقع به اولياء ودانش آموزان

- پاسخگويي واطلاع رساني به موقع به والدين ، دانش آموزان ، كاركنان وساير مراجعين به مدرسه برابر ضوابط ومقررات

همكاري با كاركنان آموزشگاه در جهت بهبود امور و افزايش بهره وري در مدرسه

 


موضوعات مرتبط: عکس های مدرسه شهید نواب صفوی در گذر زمان
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:36 ] [ حسینی ]

شرح وظايف معلم

شاغل اين پست بارعايت موازين شرعي واسلامي ومطابق مقررات اداري ومالي زير نظرمدير مدرسه عهده داروظايف مشروحه زيرخواهدبود :

<<- كوشش و اهتمام در به وجود آوردن محيطي كاملاً آموزنده و پرورش دهنده دركلاس منطبق با موازين  و معيارهاي اسلامي به طوري كه زمينه ي شكوفاشدن استعداد هاي فطري وخدا دادي دانش آموزان ازهرجهت فراهم باشد .

-نظارت كامل بررفتاروكرداردانش آموزان وارشادآنان باتوجه به اصول وشيوه هاي تربيتي اسلامي.

-كوشش درايجادروحيه ي نظم وترتيب ودقت وهم كاري وتعاون دردانش آموزان وعلاقه مند نمودن آنان به تحقيق وتفحص .

-اجراي برنامه هاي آموزشي-پرورشي مصوب(تدريس به موقع كليه ي موادبرنامه طبق جدول ساعات كارهفتگي(تقويم اجرائي) وزمان بندي سالانه واهتمام دربهبودكيفيت آموزشي ازطريق به كارگرفتن شيوه وروش جديدتدريس بااستفاده ازوسايل كمك آموزشي وتهيه ي طرح درس ) .

-گروه بندي دانش آموزان به منظورپيشرفت تحصيلي آنان تادانش آموزاني كه به عللي پيشرفت

 تحصيلي مناسب نداشته اندبتوانندازدانش آموزان داراي پيشرفت تحصيلي بهره مندبشوند .

-برقراري حفظ نظم دركلاس .

-آماده كردن وسايل لازم براي تدريس وتشريح دركلاس درس متناسب باموضوعات درسي .

-مطالعه ي مداوم درزمينه ي آخرين روش هاي تدريس وكتب تربيتي وعلمي به منظوربالابردن سطح آگاهي هاومهارت هاي شغلي .

-مشخص نمودن تمرينات وبرنامه ها(تكاليف)يي كه لازم است دانش آموزان جهت تفهيم بهتر دروس درمنزل انجام دهند .

-رسيدگي مستمربه تكاليف وفعاليت هاي انجام شده جهت بهبودكارآنان .

-حضوربه موقع دركلاس واهتمام دربالابردن كيفيت كارتدريس بااستفاده ازروش هاي جديدبا توجه به تفاوت هاي فردي دانش آموزان .

-بررسي ريزموادوكتب درسي وارائه ي پيشنهادهاي مناسب درجهت رفع نقايص احتمالي .

-توجه به وضع بهداشتي دانش آموزان وهم كاري بامسئولين دراين زمينه .

-شركت دركلاس هاي كارآموزي وبازآموزي كه ازطرف مسئولين آموزش ضمن خدمت و اداره ي آموزش وپرورش منطقه ابلاغ مي گردد .

-فراهم كردن موجبات ارزشيابي به موقع ازپيشرفت تحصيلي دانش آموزان وتجزيه وتحليل نتايج آنان . وشناسايي علل پيشرفت ياعدم پيشرفت تحصيلي وسعي درتقويت نقاط قوت واتخاذتدابيرلازم جهت رفع نقاط ضعف يادگيري دانش آموزان .

< انجام ارزشيابي هاي تشخيصي،تدريجي وپاياني برابرآيين نامه هاودستورالعمل هاي مربوط .

-دقت برامتحانات شفاهي وعملي دانش آموزان .

-تصحيح دقيق اوراق امتحاني دانش آموزان درهرنوبت (داخلي) انتقال وثبت نمرات امتحاني درليست معلم وتسليم ريزنمرات به دفترمدرسه ظرف مدت مقرروبرابردستورالعمل هاي مربوط .

-تبادل نظربامعلمان ومشاوران راهنماوشركت درشوراهاي آموزشي-پرورشي مدرسه وگردهمائي هاو ارائه ي پيشنهادهاي لازم

-شركت فعالانه درگروه هاي آموزشي مربوط وتبادل نظرباسايرهمكاران دراجراي بهتربرنامه هاي درسي وارائه ي پيشنهادهاي لازم .

<< هم كاري وتبادل نظربااولياءدانش آموزان درمواردلازم به منظورآگاهي ازوضع رفتارو تحصيلات ‌دانش آموزان وراهنمائي خانواده هابراي چاره جوئي دشواري هاومسائل تحصيلي دانش آموزان بااطلاع مديرمدرسه .

-رسيدگي مرتب به كيفيت پيشرفت تحصيلي دانش آموزان وثبت نمرات آنان براساس مفادآيين نامه امتحانات .

-انجام آزمايش هاوكارهاي عملي لازم باتوجه به محتواي كتب درسي مربوط .

-ثبت خلاصه اي ازآزمايش هاي انجام شده ونتايج آن توسط دانش آموزان يامعلم دردفترمربوط .

<-دقت ومراقبت دروضع پوشش دانش آموزان وتذكرلازم به آنان دراين زمينه .

-شركت فعال درجلسات شوراي معلمان واظهارنظروارائه ي پيشنهادهاي لازم .

<<-توجه لازم موردي به دانش آموزاني كه دريادگيري نارسائي هايي دارندوياديرآموزهستند .

<<<-سعي درشناسائي ناهنجاري هاي رفتاري ونارسائي هاي اخلاقي ومشكلات خانوادگي دانش آموزان وهم كاري بامديروديگرمسئولين واوليا درجهت اصلاح مشكل آنان .

-هم كاري ومساعدت لازم بامسئولين وحضوربه موقع درمدرسه درجريان برگزاري امتحانات داخلي ويانهائي كه به عنوان ناظر،مراقب يامسئول حوزه معرفي مي گردند .

-رسيدگي مرتب به حضوروغياب دانش آموزان وارائه ي گزارش هاي لازم به اولياء مدرسه .

-هم كاري درتشكيل وتنظيم پرونده هاي تحصيلي دانش آموزان .

-انجام سايرامورارجاعي مربوط .

 

 

 


موضوعات مرتبط: عکس های مدرسه شهید نواب صفوی در گذر زمان
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:34 ] [ حسینی ]
 

شرح وظایف معاون اجرایی

معاون اجرايي : شاغل اين پست با رعايت اصول و موازين شرعي و اسلامي تحت نظارت مدير عهده دار وظايف ذيل مي باشد :

-همكاري و تعامل با مدير و ساير معاونين در فراهم سازي زمينه لازم جهت تحقق بخشيدن به اهداف مصوب دوره يا دوره هاي تحصيلي با همكاري و مشاركت كاركنان ،‌دانش آموزان و اولياي آنها و با بهره گيري از امكانات و ظرفيت هاي داخل و خارج از مدرسه .

-ايجاد محيطي آموزنده و پرورش دهنده براي شكوفا شدن استعدادهاي مختلف دانش آموزان متناسب با تفاوت هاي فردي آنها .

-همكاري در برنامه ريزي به منظور جلب مشاركت معلمان و ساير كاركنان مدرسه براي ايفاي نقش تربيتي .

-همكاري در ايجاد هماهنگي بين عوامل انساني مدرسه جهت اجراي صحيح و به موقع برنامه ها و فعاليت هاي آموزشي بر اساس ضوابط و مقررات .

-همكاري در جهت حسن انجام فعاليت ها و وظايف كاركنان مدرسه و ارزشيابي مستمر از عملكرد آنها بر اساس ضوابط ، همچنين شناسايي كاركنان كوشا ، ساعي ،‌فعال و شايسته با همكاري ساير كاركنان و معرفي به مدير به منظور تقدير و تشويق آنها .

-همكاري در برنامه ريزي ،‌نظارت و اجراي فعاليت هاي عمومي و فراگير نظير مراسم آغازين ،‌مناسبت ها ، ايام ا... ، نماز جماعت ، فعاليت هاي قرآني و گروهي و مسابقات فرهنگي ،‌هنري و ورزشي ، بازديدها و اردوهاي آموزشي و پرورشي .

-توسعه مهارت هاي حرفه اي خود و شركت در دوره هاي مربوط ،‌گردهمايي ها ، جشنواره ها  و جلسات مرتبط مطابق ضوابط و مقررات .

-همكاري در تهيه ، تنظيم و اجراي برنامه ارزشيابي پيشرفت تحصيلي و امتحانات و استخراج نتايج آن و اطلاع رساني به موقع به اوليا و دانش آموزان جهت ارائه به مدير .

-تجزيه و تحليل نتايج ارزشيابي پيشرفت تحصيلي ، تربيتي و انضباطي و نيز حضور و غياب دانش آموزان با همكاري ساير كاركنان و معلمان و اطلاع رساني به موقع به اوليا و دانش آموزان .

-همكاري در ايجاد زمينه براي بهبود وضعيت دانش آموزاني كه دچار افت تحصيلي ، ناهنجاري هاي رفتاري – اخلاقي، ‌نارسايي هاي جسماني و مشكلات خانوادگي مي با شند ، با حفظ اصل رازداري و در صورت لزوم معرفي آنها به مدير جهت اقدامات مقتضي .

-مراقبت و رسيدگي به حضور و غياب كاركنان اداري و آموزشي و اتخاذ تدابير لازم براي انجام وظايف آنها در غياب ايشان با همكاري ساير كاركنان .

-حضور فعال در مدرسه قبل از آغاز كار روزانه و مادامي كه برنامه ها و فعاليت هاي آموزشي و پرورشي در جريان است و خارج شدن از آن پس از خروج تمامي دانش آموزان از مدرسه مطابق با ضوابط .

-همكاري در برنامه ريزي جهت تشكيل جلسات مرتبط ( گروه هاي آموزشي و شوراهاي مدرسه ، انجمن اوليا و مربيان ،‌شوراي معلمان و شوراي دانش آموزي و ... ) و زمينه سازي براي حضور فعال اعضا و نيز نگهداري سوابق و صورت جلسات مربوط .

-همكاري با مدير در آماده سازي فضا و تجهيزات قبل از آغاز سال تحصيلي و همچنين برنامه ريزي و نظارت بر تجهيز ، توسعه و حفظ و نگهداري اموال ،‌فضاها و تجهيزات آموزشي و پرورشي .

-برنامه ريزي ، ثبت نام و سازماندهي دانش آموزان مطابق ضوابط و مقررات مربوط .

-تهيه و تنظيم دفاتر رسمي مدرسه و مدارك پرسنلي كاركنان برابر مقررات و در زمان مقرر .

-اطلاع رساني و اجراي بخشنامه ها ،‌دستورالعمل ها ، آيين نامه ها ، شيوه نامه ها و ... ارجاعي از سوي مدير در چارچوب وظايف محوله .

-تهيه و تنظيم گزارش هاي لازم در خصوص فعاليت هاي مدرسه يا همكاري و مشاركت عوامل مربوط جهت ارائه به مدير .

-تحويل اسناد و دفاتر امتحانات و صورت اموال و وسايل مدرسه در صورت تغيير سمت به مسئول مربوط طبق مقررات .

-پاسخگويي و اطلاع رساني به موقع به والدين ،‌دانش آموزان ، كاركنان و ساير مراجعين برابر ضوابط و مقررات .

-انجام كليه امور مربوط به كار با سامانه هاي الكترونيكي ( بكفاي تحت وب ، دانش آموزي و ... )

-انجام ساير امور ارجاعي مربوط در صورت لزوم .

 

 


موضوعات مرتبط: عکس های مدرسه شهید نواب صفوی در گذر زمان
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:33 ] [ حسینی ]

شرح وظايف مدير مدرسه

1-وظايف آموزشي وپرورشي

-كليه كارهاواقداماتي كه درمحيط مدرسه انجام مي پذيردزيرنظرمديرمدرسه خواهدبودومديرمدرسه ازنظرحسن اجراي

امورپرورشي،آموزشي واداري درمقابل اداره ي آموزش وپرورش منطقه مسئوليت تام داردوظايف اوبه شرح زير مي باشد

- رعايت دقيق موازين اسلامي وشرعي درانجام وظايف مربوطه .

- نظارت برحسن اجراي برنامه هاوفعاليت هاي فوق برنامه ومراقبت درپيشرفت امورآموزشي – پرورشي واداره ي مدرسه برمبناي برنامه هاي مصوب .

- هدايت وهمكاري باكاركنان آموزشي،پرورشي واداري درحسن اجراي برنامه هاووظايف مصوب وراهنمائي آنان درجهت هماهنگ ساختن فعاليت هاي روزانه ونيل به كيفيت مطلوب جريان كارآموزشي-تربيتي واداره ي مدرسه .

 -تشكيل شوراها(حداقل ماهانه) به ويژه شوراي معلمان وگروه هاي آموزشي-پرورشي ونظارت مستقيم برفعاليت آنان ازطريق شركت مستمردرجلسات مربوط وارسال پيشنهادهاي ارائه شده به اداره ي متبوع جهت اقدام لازم  - تشكيل جلسات عمومي اولياء دانش آموزان وكلاس هاي آموزش خانواده براي آنان .

- اقدام به تشكيل انجمن اولياومربيان وكوشش درجلب مشاركت اولياء دانش آموزان درانجام امورواحدآموزشي وتشكيل جلسات وانجام فعاليت هاي مربوط به آن برطبق اساسنامه ودستور- العمل هاي صادره ازطرف وزارت آموزش وپرورش ونظارت برحسن اجراي وظايف انجمن .

- حضوردركلاس درس معلمان ومربيان ومشاهده ي روش كاروتدريس آنان ومشاوره براي اصلاح پيشبردروش ها .(راهنمايي ازطريق گروه هاي آموزشي ) .

- دعوت ازروحانيون وصاحب نظران واساتيدمتعهدوآگاه به مسائل تعليم وتربيت به منظورانجام مشاوره وراهنمائي وايجادهماهنگي بين اولياومربيان دراجراي شيوه هاي تربيتي وارتقاءفكري، علمي وايمان كاركنان مدرسه باهماهنگي منطقه  ذي ربط .

- بررسي وشناسايي معلمان ومربيان وديگركاركنان مدرسه كه نيازمندبه دوره هاي بازآموزي و كارآموزي هستندومعرفي آنان

به اداره ي متبوع جهت اقدام لازم .

- كوشش وتلاش مستمردرجهت رعايت موازين اسلامي ازسوي كاركنان ودانش آموزان وآشنا كردن دانش آموزان بامسائل مذهبي واخلاقي وترغيب آنان دراين زمينه .

-شركت فعال دردوره هاي كارآموزي وگردهمائي ها،جلسات پرورشي-آموزشي واداري كه ازطرف آموزش وپرورش وسازمان هاي مربوط تشكيل مي شودوكوشش دربهره گيري ازنتايج بررسي ها براي بهبودامورآموزشي،پرورشي واداري مدرسه ازطريق طرح مسائل مربوط در شوراهاي معلمان ومربيان وديگركاركنان .

-  نظارت بررفتاروروابط دانش آموزان وكاركنان مدرسه واتخاذروش هاوتدابيري كه هم كاري و هماهنگي صميمانه بين آنان رافراهم آورد .

- كسب اطلاع مستمرودقيق ازپيشرفت ياعقب ماندگي تحصيلي دانش آموزان وهم كاري وتبادل نظربااولياوراهنمائي آنان جهت نيل به پيشرفت كارمدرسه ورفع دشواري ها .

- ابلاغ كتبي نتايج امتحان دانش آموزان واعلام نظريات معلمين واولياءدانش آموزان به منظوربررسي علل رشدياافت تحصيلي .

- كوشش درگسترش فضاي مدرسه وتجهيزآن به نمازخانه،سالن سخنراني،كتاب خانه،كارگاه و آزمايشگاه ووسايل ورزشي،بهداشتي ووسايل آموزشي،پرورشي ديگربابهره گيري ازهم كاري وخدمات فكري واجرائي اولياوانجمن اولياومربيان وافرادخيّر .

.- نظارت ومراقبت دراستفاده ازوسايل كارگاهي وآزمايشگاهي وكمك آموزشي وثبت فعاليت هاي انجام شده ازسوي معلمان دردفاترذي ربط واهتمام درآماده نگه داشتن تجهيزات،وسايل وامكانات براي استفاده ي مطلوب دانش آموزان ودخالت دادن وچگونگي فعاليت معلمان دردروس عملي در ارزشيابي .

- كوشش درانجام فعاليت هاي تربيتي واجتماعي دانش آموزان ازطريق گروه هاوانجمن هاي دانش آموزي بارعايت مقررات .

- هم كاري وهماهنگي باسايرسازمان هاونهادهابراساس ضوابط ومقررات .

 - هم كاري درمورد تهيه ي امكانات واجراي برنامه هاي مربوط به مشاوره وراهنمائي وهدايت تحصيلي دانش آموزان

-اقدام به ايجادمحيطي كاملاًمساعدبراي رشدفضايل اخلاقي براساس ايمان به خداوتقوي وپيشگيري ازنفوذآفات فكري واخلاقي وشكوفاشدن استعدادها .

- نظارت براجراي مراسم صبحگاهي وبرگزاري نمازجماعت .

- سعي درشناخت دانش آموزان كم بضاعت وايجادزمينه كمك باحفظ شئون وشخصيت آنان .

-نظارت برحسن اجراي امتحانات كتبي،شفاهي وعملي ونحوه ي تصحيح اوراق امتحاني دانش آموزان ازسوي معلمان .

- اهتمام درموردشناسايي دانش آموزاني كه ناهنجاري هاي رفتاري،نارسائي هاي اخلاقي و 

 مشكلات خانوادگي دارندباهم كاري معلمان واقدام دراصلاح ورفع مشكلات آنان باطرح مقتضي .

-نظارت برحسن اجراي امتحانات تشخيصي،تدريجي،پاياني دانش آموزان بارعايت مفادآيين نامه و دستورالعمل ها .

2-وظايف اداري :

-تهيه ي مقدمات به منظورآشناشدن هرچه بيشتردانش آموزان باشعائراسلامي ونظارت براجراي مراسم وبزرگ داشت ايام الله وشركت دراجتماعات مذهبي دانش آموزان ودبيران .

-نظارت دقيق برنحوه ي رفتاروكرداروپوشش دانش آموزان درداخل وخارج ازمدرسه براساس موازين شرع مقدس وآيين نامه هاي انضباطي .

-مراقبت درحفظ ساختمان وكليه ي لوازم موجوددرمدرسه وجلوگيري ازمصرف بيهوده ي بيت-المال واحساس مسئوليت شرعي دراين زمينه .

- اجراي آيين نامه هاومقررات اداري وآموزشي مدرسه درموعدمقرر.

-ابلاغ جدول ساعات كارهفتگي به دبيران ودانش آموزان قبل ازآغازسال تحصيلي وارسال يك نسخه ازآن به اداره ي متبوع .

-ثبت نام به موقع دانش آموزان براساس آيين نامه ودستورالعمل هاي ابلاغ شده .

-ابلاغ آيين نامه هاي امتحاني ،آموزشي،تربيتي،انضباطي وسايردستورالعمل هاي موردنيازبه دبيران ودانش آموزان درابتداي سال تحصيلي .

-نظارت مستقيم برامربهداشت محيط مدرسه ونيزبهداشت فردي دانش آموزان .

-پاسخ گويي به مكاتبات اداري درحداقل زمان ممكن .

-پيشنهادسازمان آموزشي،پرورشي واداري مدرسه حداقل يك ماه قبل ازشروع سال تحصيلي به ادراه ي آموزش وپرورش منطقه باتوّجه به درجه ي مدرسه وضوابط مصوب سازماني .

-تقسيم كارباتوّجه به شرح وظايف افرادوتنظيم برنامه ي كارهفتگي كلاس هابراساس آيين نامه ها ودستورالعمل هاي صادره ازسوي وزارت آموزش وپرورش وابلاغ آن به معلمان ودانش آموزان .

-ابلاغ مفادآيين نامه وشرح وظايف معلمان وبخشنامه هاودستورالعمل هاي واصله به افرادذي ربط

 ونظارت ومراقبت كامل دراجراي آنها .

-رسيدگي به حضوروغياب كاركنان مدرسه وثبت آن دردفترمربوط واعلام به موقع غيبت آنان به اداره ي آموزش وپرورش متبوع وكوشش دراداره ي كلاس هادرصورت غيبت معلمان باهم كاري معاون وديگرمعلمان ومربيان .

-شناسايي دانش آموزان مبتكروخلاق جهت تشويق وترغيب ورشدآنان بادراختيارگذاشتن امكانات موردلزوم .

- حضوردرمدرسه حداقل نيم ساعت قبل ازشروع كارمدرسه وعدم خروج ازآن مادامي كه تمامي

 دانش آموزان وكاركنان خارج نشده اندمگردرمواردضروري واستثنائي .

- دايرنگه داشتن مدرسه درايام تعطيلات فصلي طبق مقررات ودستورالعمل هاي صادره ازوزارت آموزش وپرورش .

- نظارت مستقيم ودقيق برتهيه وتنظيم دفترامتحانات،دفترآمار،ليست مشخصات دانش آموزان ونتايج امتحانات سال تحصيلي وارسال به موقع گزارش هاي لازم به اداره ى آموزش وپرورش وتاييدمندرجات دفاتروبستن به موقع .

- مراقبت درحفظ ساختمان واموال ونظارت برحسن اجراي امورمالي مدرسه وتنظيم دفاتر مربوط و اسنادلازم مربوط به مقررات مالي،كوشش درآماده نمودن سوابق براي بررسي مقامات مربوط .

- مراقبت كامل درتامين مطلوب بهداشتي وايمني دانش آموزان وكاركنان مدرسه واهتمام در پيشگيري از سوانح ورساندن

كمك هاي اوليه براي افرادسانحه ديده ومطلع ساختن هرچه سريع تر اولياء دانش آموزان واداره ي آموزش وپرورش ازجريان امردرهرموردكه اتفاقات غيرمنتظره درمدرسه وقوع يابد.

اتخاذتدابيرلازم به منظورمراقبت برجريان فعاليت هاي رسمي وجنبي آموزشي –پرورشي دانش

 آموزان دراوقات رسمي وفوق برنامه .

- نظارت برحسن انجام وظايف كليه كاركنان مدرسه وتنظيم پرونده ي خدمت براي هريك وثبت چگونگي كردارورفتاروحضوروغياب آنان به منظورفراهم ساختن موجبات ارزشيابي مداوم وكامل .

- تشكيل جلسه ي شوراي معلمان قبل ازامتحانات نوبت اول وانتخاب يكي ازمعلمان يامعاونين مدرسه به عنوان ناظربربرگزاري امتحانات وهم كاري بامديربه منظورحسن اجراي امتحانات .

- انجام اقدامات به منظورمعرفي دانش آموزان پايه ي سوم راهنمائي به امتحانات نهائي .

- تماس وارتباط باداره ي آموزش وپرورش به منظوررفع مشكلات احتمالي كاركنان مدرسه و كوشش درزمينه ي رفع گرفتاري هادرحدامكان .

- شناسائي كاركنان علاقه مند،شايسته وفعال ومعرفي به مقامات ذي ربط جهت تقدير وتشويق آنان وهم چنين شناسائي افرادكم كاروسهل انگاروخاطي ومعرفي آنان به اداره ي متبوع جهت اقدام لازم.

- پاسخ گويي به سوالات اولياي دانش آموزان وديگرمراجعه كنندگان .

- نظارت برتنظيم واستفاده ي صحيح وكامل ازدفتركلاسي روزانه دانش آموزان ازسوي معلمان و مراقبت درنگهداري آن .

- انجام وظايف كاركنان اداري مدرسه درغياب آنان باهم كاري ديگركاركنان واتخاذتدابيرلازم در اين زمينه .

انجام سايرامورمربوط عنداللزوم .

تذكر:مديران مدارس به هنگام تغييرسمت موظفند فهرست اسنادومدارك دفاترامتحانات،آمار،اموال،

 انديكاتور،بازرسي ودفاترامورمالي وهم چنين صورت اموال ووسايل مدرسه رادرسه نسخه برابر مقررات تنظيم وپس ازتاييدمديرجديدمدرسه ويافردي كه ازسوي اداره معين شده است،يك نسخه رابه اداره ي آموزش وپرورش منطقه ارسال ونسخه ي دوم رادرمدرسه بايگاني ونسخه ي سوم رابه عنوان سندنقل وانتفالات براي خودنگهداري كند .

 


موضوعات مرتبط: عکس های مدرسه شهید نواب صفوی در گذر زمان
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:31 ] [ حسینی ]

وظایف و اختیارات مدیران در مجتمع های آموزشی و پرورشی

 در این قسمت مهمترین وظایف مدیر مجتمع جهت اطلاع و مطالعه همکاران محترم به ویژه مدیران محترم مجتمع های آموزشی و پرورشی شهرستان خنداب، ذکر می گردد. لازم به ذکر است به زودی وظایف سایر عوامل مجتمع (اعم از معاون آموزشی، اجرایی، پرورشی و...) نیز در وبلاگ قرار خواهد گرفت. 1) فراهم سازی زمینه لازم جهت تحقق بخشیدن به اهداف مصوب دوره های تحصیلی مربوط با همکاری و مشارکت معاونین مدارس،کارکنان وبا بهره گیری از امکانات و ظرفیت های داخل و خارج از مجتمع و مدارس تحت پوشش. 2) ایجاد محیطی آموزنده وپرورش دهنده برای شکوفا شدن استعدادهای مختلف دانش آموزان متناسب بادوره های تحصیلی و تفاوت های فردی آن ها . 3) تدوین برنامه جامع سالانه مجتمع و نظارت بر برنامه ریزی سالانه مدارس تحت پوشش آن با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه و از طریق جلب مشارکت اولیاء، کارکنان و دانش آموزان. 4) نظارت بر تهیه و تنظیم برنامه های هفتگی مدارس تحت پوشش براساس جدول مواد درسی برنامه مصوب و مطابق با دوره های تحصیلی مربوط با همکاری سایر کارکنان و نیز نظارت بر سازماندهی نیروهای انسانی مدارس بر اساس ضوابط و متناسب با برنامه ها. 5) برنامه ریزی به منظور تقویت رفتارهای پژوهش مدار در دانش آموزان مستعد با همکاری معلمان و سایر کارکنان و همچنین تعامل با پژوهش سراها و مراکز علمی با همکاری روسای دوره های تحصیلی مربوط. 6) نظارت بر حسن اجرای صحیح و به موقع برنامه ها و فعالیت های آموزشی و پرورشی بر اساس ضوابط و مقررات. 7) نظارت بر برنامه ریزی و اجرای فعالیت های عمومی و فراگیر مجتمع و مدارس تحت پوشش آن نظیر مراسم آغازین، مناسبت ها، ایام ا...، نماز جماعت، فعالیت های قرآنی و گروهی و مسابقات فرهنگی – هنری و ورزشی، بازدیدها و اردوهای آموزشی و پرورشی. 8) برنامه ریزی به منظور جلب مشارکت معاونان، معلمان و سایر کارکنان مجتمع برای ایفای نقش تربیتی. 9) نظارت بر نحوه رفتار، کردار و حضور و غیاب دانش آموزان بر اساس آیین نامه های انضباطی مصوب توسط مدارس تحت پوشش. 10) نظارت بر شیوه های شناسایی و فراهم سازی شرایط مناسب برای دانش آموزانی که دچار افت تحصیلی، ناهنجاریهای رفتاری - اخلاقی، نارسایی های جسمانی و مشکلات خانوادگی می باشند، با حفظ اصل رازداری و در صورت لزوم معرفی آنها به مراجع ذی ربط. 11) برنامه ریزی جهت ایجاد تعامل بین معاونان، کارکنان، دانش آموزان و اولیای آنها به منظور توسعه ی مهارت های زندگی مبتنی بر اخلاق و رفتار اسلامی. 12) برنامه ریزی و ایجاد هماهنگی در مجتمع و مدارس تحت پوشش آن پیرامون امور اداری، آموزشی، پرورشی و... و نظارت بر امور محوله. 13) نظارت بر حضور فعال معاونان مجتمع در مدارس مربوط قبل از آغاز به کار روزانه و مادامی که برنامه ها و فعالیت های آموزشی و پرورشی در جریان است و خارج شدن از مجتمع پس از اطمینان از خروج تمامی دانش آموزان مطابق با ضوابط. 14) نظارت بر آماده سازی فضا و تجهیزات واحدهای آموزشی مجتمع قبل از آغاز سال تحصیلی و برنامه ریزی و نظارت در تجهیز و توسعه ی آنها و نظارت بر حفظ و نگهداری اموال، فضاها، تجهیزات آموزشی و پرورشی. 15) ابلاغ و تبیین شرح وظایف محوله از سوی وزارت متبوع به کلیه ی کار کنان واحدهای آموزشی مجتمع و مدارس تحت پوشش و نظارت بر اجرای صحیح آنها. 16) تقسیم وظایف بین معاونین واحدهای تحت پوشش مجتمع، معاونان و سایر کارکنان مجتمع. 17) تأمین شرایط مناسب بهداشتی (عمومی، فردی و محیطی) و ایمنی دانش آموزان و کارکنان واحدهای آموزشی و اقدام در جهت پیشگیری از بیماری ها، سوانح و حوادث احتمالی و مقابله با آنها و نیز نظارت بر تغذیه¬ی میان وعده¬ی دانش آموزان. 18) برنامه ریزی جهت بازدیدهای مستمر از مدارس تحت پوشش مجتمع و نظارت بر حسن انجام فعالیت ها و وظایف کارکنان آن ها و ارزشیابی مستمر از عملکرد آنها بر اساس ضوابط و همچنین شناسایی کارکنان کوشا، فعال و شایسته با همکاری معاونین هر دوره به منظور تقدیر و تشویق آن ها. 19) برنامه ریزی جهت تشکیل و غنا بخشیدن به جلسات مرتبط (گروه های آموزشی، شورای مدرسه، انجمن اولیاء ومربیان، شوراهای معلمان و دانش آموزی) و حضور فعال شرکت کنندگان و نیز نظارت بر اجرای مصوبات و چگونگی ثبت و نگهداری سوابق و صورتجلسات مربوط. 20) برنامه ریزی و نظارت بر ثبت نام و سازماندهی دانش آموزان مطابق ضوابط و مقررات مربوط توسط وی، معاون و یا معاون آموزگار هر یک از مدارس تحت پوشش. 21) برنامه ریزی به منظور استفاده ی بهینه از منابع مالی و نیروهای انسانی مربوط و تقویت آنها با بهره گیری از مشارکت های مردمی و کمک های خیرین. 22) همکاری و تعامل موثر و مشارکت با سایر ادارات، سازمان ها، نهادها، ارگان ها و... با هماهنگی آموزش و پرورش مربوط. 23) برنامه ریزی جهت توسعه مهارت های حرفه ای خود و سایر کار کنان و شرکت در دوره های مربوط، گردهمایی ها، جشنواره ها و جلسات مرتبط که از طرف آموزش و پرورش ابلاغ شده و تسهیل در جهت شرکت کلیه ی کارکنان مجتمع و مدارس تحت پوشش مطابق ضوابط و مقررات. 24) انجام و نظارت برحضور و غیاب کار کنان و انجام وظایف اداری، آموزشی و پرورشی در غیاب آنها با همکاری سایر کارکنان و اتخاذ تدابیر لازم برای رفع مشکل. 25) انجام و نظارت بر تهیه و تنظیم دفاتر رسمی مجتمع و مدارک پرسنلی کارکنان برابر مقررات و در زمان مقرر جهت انسداد آنها. 26) برنامه ریزی و نظارت بر تهیه، تنظیم و اجرای برنامه ی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و امتحانات با همکاری شوراهای مدارس و استخراج نتایج آن ها و نیز نظارت بر اطلاع رسانی به موقع و مناسب به اولیا و دانش آموزان. 27) نظارت بر ثبت و نگهداری اسناد مربوط و مدارک تحصیلی دانش آموزان و نیز امحاء اوراق امتحانی و سایر مدارک مطابق با ضوابط و مقررات توسط عوامل مربوط. 28) انجام و نظارت بر اجرای صحیح و به موقع کلیه ی بخشنامه ها، دستور العمل ها، آیین نامه ها، شیوه نامه ها و ... صادره از سوی مراجع ذیصلاح. 29) نظارت بر تهیه و تنظیم گزارش های لازم در خصوص فعالیت های مجتمع با همکاری و مشارکت عوامل مربوط. 30) برنامه ریزی و نظارت بر تهیه، بررسی و توزیع کتب، نشریات و رسانه های دیداری و شنیداری مرتبط با فعالیت های آموزشی و پرورشی. 31) بهره گیری از فن آوری اطلاعات و ارتباطات در فعالیت های مدرسه ای مجتمع و ایجاد امکان توسعه بهره برداری موثر از آن در بین کار کنان و دانش آموزان. 32) تحویل اسناد و دفاتر امتحانات و صورت اموال و وسایل مجتمع در صورت تغییر سمت به مسئول جدید طبق مقررات. 33) بهره گیری از ساز و کارهای مناسب جهت پاسخگویی و اطلاع رسانی به موقع به والدین، دانش آموزان، کارکنان و سایر مراجعین به واحدهای آموزشی، برابر ضوابط و مقررات. 34) آشنا نمودن کارکنان شاغل در مجتمع و مدارس تحت پوشش به وظایف، آیین نامه ها و دستور العمل های آموزشی، پرورشی، اداری و مالی مربوط. 35) فراهم سازی الگوهای روش تدریس، فنون کلاس داری، طراحی و برنامه ریزی درسی، آموزشی و پرورشی، ارتقاء فرایند یاددهی و یادگیری، روش تهیه طرح درس روزانه و ارائه¬ی خدمات مشاوره و راهنمایی شغلی به معاون آموزگاران و معلمین کم سابقه و نیازمند راهنمایی و کمک. 36) برنامه ریزی جهت استفاده از امکانات مدارس تحت پوشش (مانند لوازم سمعی و بصری، رایانه، کارگاه و آزمایشگاه و...) بصورت یکپارچه به منظور استفاده¬ی بهینه از امکانات. 37) انجام و تکمیل فرم های ارزشیابی کارکنان در پایان هر دوره. 38) تعامل، پاسخگویی به مراجعات و سوالات مراجعین و والدین دانش آموزان در خصوص مسائل آموزشی، پرورشی، مشاوره ای و اداری آنان. 39) تعیین جانشین و مسئول در مدارس تحت پوششی که بیش از یک معاون دارند و در غیاب مدیر مجتمع لازم است تا مسئولیت مدرسه را بر عهده گیرند. 40) ارائه ی گزارش های دوره ای و لازم به واحد ها و مسئولین آموزش و پرورش شهرستان خنداب. 41) تهیه¬ی دفاتر و اسناد هزینه¬ی مالی مجتمع و مدارس تحت پوشش مطابق قوانین و مقررات مربوط (مجتمع و مدارس تحت پوشش آن دارای یک حساب بانکی می باشند که سرانه به این حساب واریز می گردد. همچنین کلیه کمک های مردمی در مدارس تحت پوشش به حساب فوق واریز و توسط مدیر مجتمع در همان محل هزینه می شود.) 42) ارائه¬ی گزارش به مسئولین ذیربط در خصوص مسائل امنیتی، تعمیرات، توسعه و... که لازم است جهت جلو گیری از خطرات احتمالی و با توسعه امر آموزش و پرورش صورت پذیرد. 43) ثبت اطلاعات آماری مورد نیاز در قالب فرم های مربوط در سامانه بکفای تحت وب. 44) انجام سایر امور ارجاعی مربوط در صورت لزوم .


موضوعات مرتبط: عکس های مدرسه شهید نواب صفوی در گذر زمان
[ یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 ] [ 17:12 ] [ حسینی ]

آموزگاری؛ شغلی پر استرس

 واقعیت این است که استرس همیشه برای انسان مضر نیست. در واقع خیلی ها معتقدند انسان برای حفظ سلامت خود تا حدودی به استرس نیاز دارد. وقتی استرس به شکل انگیزه ای مثبت کار می کند، سودمند به حساب می آید، اما اگر از این حد مطلوب فراتر برود، استرس ضررش از فایده اش بیشتر می شود. مساله استرس در همه مشاغل مطرح است، اما در ارتباط با شغل معلم، استرس معنای خاصی پیدا می کند، چون یک معلم، علاوه بر مسائل و مشکلاتی که در همه افراد مطرح است، با برخی مسائل و مشکلات که صرفا ناشی از نوع شغل وی است نیز مواجه می شود. معلم در مدرسه با مسائلی مواجه است که در کمتر حرفه ای چنین مسائلی وجود دارند. به طور مثال معلم ناچار است روزانه چندین ساعت تنها مقابل یک گروه که گاهی یک گروه ناآشنا نیز هستند قرار بگیرد و صحبت کند. گذشته از آن که خود صحبت کردن از انرژی و توان معلم کم می کند. مساله تفاوت های فردی و فرهنگی از قبیل تفاوت های سنی، استعداد، میزان رشد و بلوغ و شخصیت دانش آموزان و شیوه برخورد معلم با این عوامل، فشار وارد بر وی را دوچندان می کند؛ بعلاوه مشغله های فکری معلم در ارتباط با موضوع درسی و حل مسائل و مشکلات موجود در کلاس، محیط بسته کلاس، احیانا تعداد زیاد دانش آموزان، سوءرفتار برخی دانش آموزان و سروصدای آنها، همه و همه جزو عوامل بسیار استرس زا هستند. از طرف دیگر، گاهی معلم باید چند نقش را در مدرسه ایفا کند. گاهی باید نقش والدین را برای دانش آموزان اجرا کند و زمانی نقش یک ناظر بر اجرای تکالیف درسی و مقررات مدرسه را داشته باشد، در عین حال که همیشه باید نقش دیگر خود را نیز به عنوان یک دوست و حمایت کننده عاطفی برای جذب آنها حفظ کند، بالاخره نقشی را هم به عنوان یک کارمند و نیز مسوولیت هایی که در مقابل مدیریت و دیگر همکاران به عهده دارد، ایفا کند. یکی از عوامل مهم دیگر در ارتباط با استرس ناشی از شغل معلمی، مسوولیتی کلی ا ست که معلم در قبال دانش آموزان و به طور کلی جامعه به عهده دارد. مسوولیت ساختن آینده یک جامعه از بزرگ ترین آنهاست و چنانچه تحقیقات نشان داده اند یکی از عواملی که در هر شغلی می تواند موجب استرس بیش از حد شود، همانا داشتن مسوولیت در مقابل افراد است. ● فرسودگی شغلی در حرفه معلمی فرسودگی شغلی از نظر مفهومی یک حالت خستگی بدنی، هیجانی و ذهنی است که ناشی از فشار هیجانی پی در پی است. در واقع این عارضه ناشی از تنیدگی و فشارهای عصبی است و از این رو عوامل ایجادکننده تنیدگی در ایجاد آن نقش موثری دارند. مهم ترین مشکل مبتلایان به فرسودگی شغلی، رنج حاصل از فرسودگی جسمی است. قدرت افراد در این حالت برای کار کردن کم است و اغلب خسته و ناتوان هستند. مشکل دوم آنان، فرسودگی ذهنی و نگرشی است یعنی نسبت به دیگران بدبین می شوند و با داشتن نگرش منفی سعی دارند با دیگران مثل شیء رفتار کنند و سومین مشکل، فرسودگی هیجانی است که با افسردگی و احساس درماندگی همراه است. فرسودگی شغلی، فقدان نیرو را به دنبال خواهد داشت که در نهایت به کاهش عملکرد و دیگر اثرات منفی منجر می شود و از عمده ترین پیامدهای اجتناب ناپذیر استرس شغلی در معلمان است که بر ابعاد مختلف کار و اجتماعی آنان تاثیر می گذارد. با توجه به رسالت و نقش موثر معلمان در رشد ابعاد وجودی دانش آموزان و تربیت نیروی انسانی و مسوولان آتی جامعه بویژه در دوره ابتدایی که زمینه ساز و اساس رشد در دوره های بعدی محسوب می شود، اهمیت و سلامت بهداشت روانی معلمان آشکار است. حضور معلمان سالم، بانشاط و کارآمد می تواند چهره و محتوای سازمان آموزشی را متحول کند و محیطی سالم برای فراگیران فراهم آورد. در حالی که معلم خسته، کسل و بی انگیزه موجب اتلاف وقت و انرژی و عدم رشد و تکامل فراگیران را در پی دارد. پژوهش ها نشان داده اند تجارب نامطلوب با ایجاد فشار روانی به مرور، قدرت تحمل فشار و توانایی مقابله با آن را کاهش داده و در نهایت منجر به اختلال فرسودگی شغلی شده و مشکلاتی در زمینه های شناختی، هیجانی و رفتاری ایجاد می کنند. همچنین فرسودگی شغلی ازجمله اختلالاتی است که طی سال های اخیر مورد توجه روان شناسان و متخصصان علوم رفتاری قرار گرفته است. نتایج تحقیقات نشان می دهد درصد قابل توجهی از افراد سازمان های فعال از این عارضه رنج می برند و فرد مبتلا به این اختلال، دچار افسردگی شده و احساس می کند پیشرفتی ندارد، عملکردش کاهش می یابد، گرفتار انواع سردردها، کاهش وزن و اختلال در خواب می شود. شرایط نامطلوب کاری اعم از فشارهای فیزیکی، امکانات و تجهیزات مدرسه، مشکلات مالی معلمان و مشکلات رفتاری دانش آموزان به اشکال مختلف سلامت و بهداشت روانی معلمان را به مخاطره انداخته و منجر به ناخشنودی شغلی می شود. سختی کار در دوره ابتدایی و حضور معلم در نقش های مختلف، هم به عنوان آموزش دهنده مواد درسی و هم شکل دهنده رفتار و شخصیت کودکان، از عوامل موثر در ایجاد احساس نارضایتی و خستگی از کار معلمان است. محققان معتقدند برای معلمان در دوره ابتدایی مسوولیت کار با تعداد زیاد دانش آموز و تفهیم مسائل به آنان، استرس زیادی فراهم می کند. ● مهم ترین منابع استرس معلمان ▪ تدریس به دانش آموزان فاقد انگیزه ▪ حفظ نظم بیشترین نوع استرسی که معلمان از آن شاکی هستند استرس ناشی از انجام کار زیاد در زمانی فشرده و در مهلتی مقرر است- فشار زمانی و کار زیاد ▪ مدارا با تغییر ▪ ارتباط با همکاران ▪ شرایط کاری بد ۱) تدریس به دانش آموزان فاقد انگیزه یکی از شایع ترین منابع استرسی که معلمان گزارش می کنند، درماندگی و خستگی مفرط ناشی از تلاش برای تشویق دانش آموزان بدون انگیزه برای تلاش بیشتر است. مشکل اصلی این دسته از دانش آموزان، بی علاقگی به درس است. آنان هیچ انگیزه ای برای بهتر انجام دادن کارشان ندارند و از هر فرصتی برای تنبلی استفاده می کنند. معلمان اغلب از تلاش برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان فاقد علاقه صحبت می کنند و این تلاش، خود یکی از دلایل اصلی خستگی روحی و جسمی معلمان است. ۲) حفظ نظم درخصوص حفظ نظم درکلاس، معلم باید هوشیاری و زیرکی به خرج دهد تا از بدرفتاری دانش آموزان جلوگیری کند و به همین سبب در بعضی از کلاس ها معلمان احساس می کنند هرگز آرامش نخواهند داشت. آنها باید مدام مواظب هر علامتی باشند که حاکی از بروز مشکلی است و اگر سریع به آن نپردازند، می تواند به بدرفتاری دانش آموزان منجر شود. برای بعضی از معلمان، پرداختن به نظم، دشوار نیست. آنها مهارت سطح بالایی را در جلوگیری از بی نظمی و پرداختن به بدرفتاری، در خود به وجود آورده اند، هر چند معلمانی هم هستند که فکر می کنند کنترل کامل، موقعیت بسیار تهدیدآمیزی است. ۳) فشار زمانی و کار زیاد بیشترین نوع استرسی که معلمان از آن شاکی هستند ، استرس ناشی از انجام کار زیاد در زمانی فشرده در مهلتی مقرر است. در راستای تدریس، مجموعه ای از کارهای کوچک هم هست که باید در زمان های مقرر انجام شود. همچنین معلمان باید فعالیت های بسیار دیگری انجام دهند نظیر نوشتن گزارش های مدرسه، شرکت در جلسات کارکنان، تصحیح اوراق، آماده کردن موضوعات و... انجام دادن کارهای زیاد در مهلت مقرر اغلب موجب استرس معلمان می شود. ۴) مدارا با تغییر تغییرات مستمر در فعالیت های کاری معلمان، بخش اساسی زندگی یک معلم را تشکیل می دهد. این تغییرات گاه خیلی سریع اعمال می شوند و معلمان خود را در شرایطی می بینند که مجبورند بسرعت روش هایی را که به آن عادت کرده اند و فکر می کنند موفقیت آمیز است، کنار بگذارند و روش هایی را جایگزین کنند که برایشان نام آشناست و برای آنها، آمادگی ندارند. در این شرایط وقتی معلمان مجبور می شوند، روش کار خود را تغییر دهند، نسبت به استرس آسیب پذیرتر می شوند. ۵) ارتباط با همکاران گاه پیش می آید که معلمان با هم اختلاف نظر پیدا می کنند. این مساله ممکن است صرفا به دلیل داشتن عقاید متفاوت درباره چگونگی انجام دادن کاری باشد. در این شرایط برخی معلمان قادرند مشکلات و تعارض ها را به شیوه ای مثبت و حرفه ای حل کنند. هر چند گاه ممکن است شیوه برخورد آنان با هم بسیار تند و نامناسب باشد یا آن که مشکل به شیوه ای بیان شود که به رابطه دو همکار لطمه بزند. چنین برخوردهایی بین معلمان می تواند موجب بهوجودآمدن استرس برای آنان شود و دو همکار که ارتباط بین آنها آسیب دیده است، اگر مجبور باشند با هم کار کنند، استرس حاصل، احتمالا شدید خواهد بود. ۶) شرایط کاری بد کیفیت شرایط کاری می تواند برحس عزت نفس حرفه ای معلمان بیفزاید. در واقع هر چه شرایط آنها بهتر باشد، احساس بهتری درباره خودانگاره شان پیدا می کنند. مسلما چگونگی برخورد با معلمان بسیار مهم است. چرا که در شرایط کاری بد که موجب آسیب دیدن خودانگاره می شود تاثیر عکس دارد. شرایط کاری بد، نظیر فقدان مواد و منابع کافی و مناسب، شرایط بد ساختمان، مدرسه، میزان حمایت ناکافی از سوی کارکنان اداری و دفتری و... منبعی مهم و بالقوه برای استرس معلمان است. ● نتیجه گیری در پایان می توان گفت در هر شغلی، استرس به صورت خفیف و گاه شدید وجود دارد که به ما کمک می کند با چالش های پیشآمده مصمم تر روبه رو شویم. در حیطه کار یک معلم جنبه های بسیاری وجود دارد که موجب دلسردی او می شود. حرفه تدریس هم نوعی ارتباط با مردم است و ما می دانیم در روابط انسانی خیلی راحت سوءتفاهم پیش می آید و در این حالت افراد خیلی سریع ناراحت می شوند بنابر این معلمان می توانند از طریق فنون آرام سازی، اختصاص وقت به خود، مشخص کردن اولویت ها، برقراری روابط صمیمی با دیگران و داشتن انتظارات واقع بینانه از استرس ناشی از کار خود بکاهند. معصومه اسدی- روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 9:41 ] [ حسینی ]

اولویت آموزش و پرورش و ارزش معلمان

 جامعه چه تصوری از آموزش و پرورش دارد؟ راستی اهمیت آموزش و پرورش تا کجاست؟ ساختار این نهاد را چه کسانی بوجود آورده اند؟ آیا بدون در نظر گرفتن دانش آموزان و معلمین تصور این نهاد میسر است؟ زمانیکه ما چشم خود را باز می کنیم و به اطراف نگاه میکنیم آثار تمدن و تکامل بشر را در همه جا می بینیم مثل ساختمانهای گوناگون، ماشینها، کارخانه ها، خیابانها، باجه های تلفن، گوشهای همراه، مغازه های گوناگون، انواع ترنها، قطارها، متروها، هواپیماها، ووو. همه این ها مرهون کار و زحمت معلم است. وقتی صبح از خواب بیدار میشوید و احساس کسالت و بیماری می کنید ممکن است به پزشک مراجعه کنید. آیا تا حال به چهره پزشکی نگاه کرده اید؟ و آیا به تعلیم دهندگان او فکر کرده اید؟ شاید هم به کارخانه ای بروید و از گستردگی و پیچید گی آن تعجب کنید. و کارگرانی را ببینید که در آ نجا کار میکنند واز این راه ارتزاق می کنند. وشاید هم مهندسی را ببینید که پشت دستگاه های پیچیده ای ایستاده اند و آن را مدیریت میکنند. در آن صورت باید بدانید دست معلم در این جا هم در کار بوده است. شاید هم در کنار خیابانی ایستاده باشید اتومبیل مدرنی را ببینید که با سرعت در حال حرکت است تعجب کنید. آیا تا حال به سازندگان و طراحان آن توجه کرده اید؟ آیا می دانید چه کسانی طراحان و سازندگان آنرا تربیت کرده اند. به کودک خردسال خود که تازه به مدرسه رفته است در کنار معلم اش نگاه کنید فکر می کنید چه می بینید؟ کسی را میبینید که باید به کودک شما به سختی خواندن و نوشتن را یاد بدهد. نعمتی که خداوند به آن در قرآن کریم قسم خورده است. آیا کودک شما بدون خواندن و نوشتن فرد بزرگی خواهد شد تا در آینده به آن ببالید.آیا او بدون معلم می تواند دکتر، خلبان، مهندس، استاد و غیره شود؟ آیا شما لجاجت و یک دندگی فرزند خود را دیده اید؟ .آیا می دانید که آنها چقدر پر انرژی ی و اعصاب خرد کن هستند؟ و آیا می دانید که آنها چگونه تمایل به مسخره کردن دیگران از جمله معلم خود دارند؟ و آیا می دانید آنها به خاطر شیطنت و شوخی ممکن است معلمی را کلافه کنند؟ به نظر شما رفتار با این گونه افراد بازی گوش کار آسانی است؟ آنهم نه با یک یا دو نفر بلکه یک کلاس بیست یا سی نفره، کلاسی که هر کس منحصر به فرد است و معجونی از افراد با چشمان شیطنت آمیز به معلم نگاه می کنند. چه کسی جز معلم مسئولیت آنها را به عهده دارد؟ از اینکه فرزند شما رئیس یک شرکت بزرگ شده است افتخار می کنید؟ کمی به گذشته او فکر کنید. به افرادی که در شرکت خدمت می کنند هم نظری بیفکنید؟ ببینید دستهای پنهان معلم را میبیند؟ آن موقع متواضع خواهید شد. ببینید ماهواره ها را چگونه می توان در مدار زمین قرار داد. و ببینید چگونه با هواپیما میتوان به راحتی به هر کجا دنیا سفر کرد. آیا ممکن است همه اینها خودبخود به وجود آمده است و آموزنده رسمی نداشته باشد؟ اما نه، میدانیم که این مسئولیت سنگین برعهده گروهی از معلمان نخبه گذاشته شده است. امروزه فرزندان ما سالهای زیادی را در مدارس در کنار معلمان سپری می کنند معلمان هستی بخش فرزندان ما هستند آنان به فرزندان ما دلسوزی می کنند بدون این که منافعی از این کار داشته باشند. وقتی فرزند ما نمره بیست می گیرد معلم خوشحالی می کند. راستی چرا باید معلم خوشحال شود آیا این به این معنا نیست که معلم انسان را دوست دارد و به آن عشق می ورزید. معلم بدون اینکه پدر یا مادر فرزند ما باشد بخاطر او عصبانی می شود حرص و جوش می خورد و ناراحت می شود شاید هم به خاطر همین او را از کلاس اخراج می کند.یا تنبیه کند. اگر اینقدر مقام یک معلم مهم و برتر است. پس اگر ما نتوانیم معلمان قوی تربیت کنیم به نظر شما چه وضعی پیش میآید؟ در این رابطه دو جامعه را مثال می زنیم: دو جامعهA وB را در نظر بگیرید. در جامعه A معلم مورد احترام است ( البته نه احترام شعاری) ارزش او را تا آنجا بالا برده اند که کسی به پای او نمی رسد. مشکلات او را چنان بررسی کرده اند که رضایت او بدست آمده است. چنان فکرش آسوده شده است که به مطالعه و تفکر می پردازد. دیگر او مستاجر دانش آموز خود نیست. به معلم بودنش بسنده کرده است و چند شیفته کار نمی کند. و مسافر کشی دانش آموزان خود نیست. خود او و خانواده اش مورد احترام و حمایت است.ووو. اما در جامعه B وضعیت به گونه ی دیگر است. مدیران خنگ مسئولیت ها را به عهده گرفته اند و بر انسانهای ذاتاً شریف مدیریت می کنند و این باعث نابسامانی وضعیت انسانهای شریف و نا بسامانی وضعیت خودشان شده است اما باز هم مسئله در جای دیگری بررسی می کنند اما کسی نیست به این ها بگوید ای خنگ ها ... در چنین جامعه ای گر چه ارزشهای مقدسی مقام معلمان را تعالی بخشیده اما به علل گوناگون آنها تحقیر شده اند. و قدرت پرواز ندارند. هنوز آنها در سطح نیازهای اولیه خود هستند. ارزش و مقام آنها در حد شعار باقی مانده است. با اینکه آنها نیمه جان هستند باز هم پتک را بر سر آنها فرود می آورند. گویا آنها به زحمت قد علم کرده اند.در چنین جامعه ای دانش آموزان قدرتی در معلم نمی بینند. در نتیجه چون قدرتی ندارند الگویی و پذیرشی هم در میان نیست. مقام او در جامعه در مقابل مقام دیگران پایین است چون امنیت روحی و روانی و اقتصادی او نسبت به دیگران پائین است. آموزش و پرورش در مشکلات عدیده ای فرورفته است و برای حل آنهم آدمهایی پیدا نمیشود. به علت اقدامات نسنجیده ترازوی قدرت به نفع دانش آموزان سنگینی کرده .و موجب تضعیف معلمان شده است.او فریاد میزند و شکوه ها می کند اما آنرا جدی نمی گیرند. با این وجود آیا ممکن است معلم دست به فرافکنی نزند؟ راستی این دو جامعه را با هم مقایسه کنید و ببینید کدامیک می تواند معلمان نیرومند و موثر تربیت کند؟ معلمان در کدام جامعه عزیز هستند؟ ودر کدام جامعه خلاقیت وجود دارد؟ و در کدام جامعه آموزش و پرورش رشد پیدا می کند؟ و کدام جامعه به ارزش والای معلم پی برده است؟ و در کدام جامعه معلمان بیشتر وجدان کاری خواهند داشت؟ و کدام جامعه پیشرفت خواهد کرد؟ آموزش و پرورش در عمل و حقیقتاً نسبت به همه نهادهای جامعه تقدم بنیادی دارد. اگرچه ما به این مسئله اعتقادی نداشته باشیم یا آنرا در تقدم قرار ندهیم. اما نگاه کنید و ببینید وضعیت آموزش و پرورش چگونه است؟ فقط بودجه تخصیص یافته آنرا در نظر بگیرد. مدارس از دانشگاهها هم اهمیت بیشتری دارند. شما مقایسه کنید ببیند آموز گاری که تازه خواندن و نوشتن را به کودکان می آموزد با استادی که در دانشگاه به دانشجو علم می آموزد. کدامیک کار مهمی را انجام می دهند. مگر نه این است که آموزگار آن دانشجو را برای استاد فرستاد است؟ با اینکه آموزش و پرورش مهد مقدم تعلیم و تربیت است. اما ببینید چگونه معلمان برای ادامه تحصیل مشکل دارند؟ و چگونه آنها رها شده اند؟ و چگونه آموزش عالی افراد با مدارک لیسانس و فوق لیسانس و دکتری تربیت می کند ولی آموزش و پروش سهم ناچیزی دارد و معلمان اکثرا مشکل آموزش دارند؟ چگونه ممکن است نهادی که خود متولی تعلیم و تربیت است اینگونه در حاشیه نگریسته شود؟ سعادت و شقاوت یک جامعه به آموزش و پرورش آن بستگی دارد. اما ببینید با این نهاد مهم چگونه غافلانه بر خورد می شود. باید مسئول فرد بسیار خنگی باشد که نتواند این مسائل را درک گند. شاید به خاطر همین عدم درک است که برخی معلمان را مصرف کننده می دانند و برخی آنها را آدمهای نجیب و صبوری می دانند که باید سختی ها را تحمل کنند. برخی نیز سه ماه تعطیلی را به رخ می کشند. برخی نیز پا را فراتر گذاشته اند و احمقانه می گویند مگر معلمان چکار می کنند. البته نباید فکر کرد که معلمان فقط به فکر اصلاح وضعیت خویش هستند بلکه معلمان خواستار اصلاح وضعیت کلی نهاد آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد بنیادی و برتر نسبت به نهادهای دیگر هستند تا بتوانند یک جامعه بالنده ایجاد نمایند. حق و حقوق آنها هم بخشی از کار است.

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 9:40 ] [ حسینی ]

معلّم، انسانی مولّد، نه مصرف کننده! -نسل امروز و چگونگی نقش معلّم ...

 در چهل و پنجمین اجلاس کنفرانس بین المللی تعلیم و تربیت که با عنوان تقویّت نقش معلّم در جهان در حال تغییر در ژنو، برگزار شد، فدریکو مایر، دبیر کل یونسکو، معلمان را سنگ بنای آموزش، خواند و نقش مهّم و حساس آنان را در جوامع بشری مورد تأکید قرار داد و خواستار تلاش همه ی دولت ها برای بهبود وضعیّت شغلی و اجتماعی معلمان، هماهنگی در آموزش قبل و ضمن خدمت آنان، تلفیق اطلّاعات فن آوری های ارتباطی با حرفه ی آموزشی و تأمین مشارکت معلمان در مدیریت و تغییرات آموزشی، با سایر کارگزاران اجتماعی، گردید و در همین کنفرانس، معاون آموزشی وی، کولین پاور، بیان کرد: «معلمان در بسیاری از کشورها در وضعیّت وخیمی به سر می برند، عدّه ی کثیری از بهترین معلمان، شغل خود را رها کرده و وارد بخش های خصوصی گردیده اند». وی با صراحت اعلام کرد: «انجام دادن اقدامات فوری و اساسی برای بهبود وضعیّت معلمان، باید در اولویّت قرار گیرد، زیرا تنها با اصلاح وضعیت آموزش و پرورش و بهبود شرایط شغلی معلمان است که می توانیم امیدوار باشیم که نیازها و آرزوهای کودکان در سرتاسر جهان تحقّق می یابد و این امر است که می تواند به برقراری صلح و آرامش جهانی و اتّخاذ رویه ی مناسب برای ادامه ی زندگی سالم و متوازن بینجامد. با توجه به مطالب فوق پی می بریم که معلمی شغلی است، تأثیرگذار، حسّاس، سازنده و اهمیت قائل شدن برای چنین شخصیت و جایگاهی، امری است، ضروری و اعتقاد به معلم، اعتقاد و باور به شریان های اصلی جامعه، یعنی جوانان و دانش آموزان پویا و زنده است که متأسفانه برخی از دولت ها، خصوصاً آموزش و پرورش و دولت ما نتوانسته است، به این مهم عنایت لازم داشته باشد و فرزندان خلف خود را که پایمال جامعه اند، در دامان خود به خوبی بپروراند و آن طور که بایسته است، ادا کننده ی حقوق معنوی و ارزشی آنان باشد، نه تنها حقوق معنوی، که حتی نتوانسته، حداقل خواسته و مطالبات آنان را در حوزه ی صنف و معیشت که از ابتدایی ترین نیازهای بشری است، برطرف سازد و معلم را طوری در سنگلاخ روزمرّگی رها کرده که تنها چیزی که به چشم نمی آید، تعلیم و تربیت است و پرورش نسلی که متأسفانه رها گردیده است. راستی، چرا این گونه است؟ چرا سطح آموزش و پرورش مردم ژاپن، بیش از سطح آموزش سایر مردم جهان است و دولت ژاپن بسیاری از امکانات رسانه های گروهی را در خدمت آموزش و پرورش قرار داده و دیدگاه مرد ژاپن،‌ به ویژه اولیا و دانش آموزان نسبت به آموزش و پرورش یک دیدگاهِ هدف دار و با انگیزه است و نظام آموزشی آن، پس از جنگ، یک نظام آموزشی پویا و مبتنی بر قدرت تفکّر و ابداع و خلاقیت است؟ چرا مردم کره، آموزش و پرورش را در رأسِ همه ی امور می دانند و توجه به معلم و سیستم آموزشی برای مردم و دولت کره از اهمیت ویژه ای برخوردار است و معلمان در کره نقش راهنما و ناظر را دارند و رابطه ی معلم و دانش آموز و مدرسه حتی در ساعات خارج مدرسه ادامه می یابد و معلمان در صورت لزوم می‌توانند به خانه ی دانش آموزان مراجعه کرده، برای رشد و توسعه ی آموزش و پرورش، مطالب دشوار درسی را توضیح دهند؟! چگونه است که کشورهای تایلند، مالزی، اندونزی، چین و ویتنام طی دهه های قبل، به طور اساسی برای آموزش و پرورش خود سرمایه گذاری کرده اند، طوری که بر اساس تحقیقات انجام شده، به آموزش ابتدایی جهانی دست یافته اند، مگر نه این است؟ «که قارّه ی آسیا دو سوم از جمعیت، کره ی زمین را در خود جای داده، فقیرترین، ثروتمندترین، کوچک ترین و وسیع ترین کشورهای جهان در این قاره، قرار دارند، در حالی که کشورهای شرق آسیا رکورد رشد اقتصادی بالا را به خود اختصاص داده اند، کشورهای جنوب آسیا در زمره ی کم توسعه یافته ترین کشورها محسوب می شوند؟» آیا می دانیم که رمز موفقیّت در چیست؟ و چه عاملی از توسعه ی سایر کشورها جلوگیری می کند؟ آیا جواب، چیزی جز آموزش و پرورش است، که تعیین کننده ی رشد و ترّقی جامعه است و تحقیقات وسیع بر این مدّعا صحّه گذاشته است، آموزش و پرورش اگر پویا، خلاق و بارور باشد، محصولی جز خلاقیت، شکوفایی و رشد استعداد را در بر نخواهد داشت، زیرا فرهنگ غنی شکوفایی و رشد، معلمان وارسته و آزاده و بروز توانمندی ها، پرورش یافته ی دامان آموزش و پرورش خلاق و پویاست، آموزش و پرورشی که بیشترین سرمایه گذاری ها در آن صورت گرفته باشد و بودجه ی شایسته و درخوری را با توجه به حجم و گستردگی کار به آن اختصاص دهند و مسوولان آگاه، توانمند و صاحب فکر و اندیشه، متوّلی اداره ی آن گردند. در غیر این صورت شاهد چیزی جز ضعف، ناکارآمدی و کم کاری حاکم نخواهیم بود، مواردی که به عینه ، آن ها را لمس می کنیم و می بینیم. پنجم اکتبر، مصادف با سیزدهم مهر، روز جهانی معلم است، معلمی که مسلّماً در تمامی نقاط دنیا از یک فضای مشترک رفاهی، معیشتی و پایگاه اجتماعی برخوردار نیست، جز در برخی از کشورها که از توسعه ی پایدار، آگاهی و خواست حاکمان، توجه مسوولان و ملت به رشد و شکوفایی اندیشه و توانمندی اقتصادی، برخوردارند، نمی توان نشانی از تعالی و جایگاه شخصیتی و اجتماعی معلمان را در آن جویا شد و متأسفانه گاه، کار به جایی می رسد که در کشور ما، معلمان را مصرف کننده و هزینه بر تلّقی میکنند و معتقد می شوند که این قشر سوددهی و بهره وری ندارند و متأسفانه تربیت نیروی کارآمدِ انسانی که مولّد و سازنده است، به هیچ انگاشته می شود و دست اندرکاران آموزشی، غافل از آن هستند که فرهنگ، مستقیماً تأثیرگذار بر اقتصاد و جامعه است، امروزه رشد و دگرگونی اقتصاد، بسته به جمعیّت فراوان و وسایل فیزیکی نیست، بلکه نیازمند افراد خلاق است. نبود آموزش و پرورش مناسب و رشد یافته، عامل نارسایی های مادّی، اجتماعی و حتی اخلاقی است و هر قدر که انگیزه های شغلی در این زمینه کم شود، کارایی افراد نیز، کاهش می یابد و شاهد آموزش و پرورشی می شویم که محصولات مثمری را نمی تواند، در دامن خود بپروراند و نسل سترون و معیوب الفکری به جامعه، هدیه می کند، بزرگداشت روز جهانی معلّم، فرصتی است که می تواند، جایگاه معلم را به عنوان انسان سازنده، بشناساند و تمامی دولت ها را وا دارد که بدون هیچ گونه، ملاحظه ی سیاسی و ... در ادای حقوق آموزش و پرورش اقدام نمایند. نویسنده: امیر اسدیان

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 9:39 ] [ حسینی ]

معلم را اگر دریابیم

هر سال با آغاز مهر ماه دانش آموزانی را می بینیم که کتاب در دست در راه خانه و مدرسه اند. به چهره ها که نگاه می کنی در می یابی که دل مشغولی های فراوانی دارند که کم رنگ ترین آنها درس و آموختن است. هر سال با آغاز مهر ماه دانش آموزانی را می بینیم که کتاب در دست در راه خانه و مدرسه اند. به چهره ها که نگاه می کنی در می یابی که دل مشغولی های فراوانی دارند که کم رنگ ترین آنها درس و آموختن است. صبحها که راهی محل کار (مدرسه) هستم می بینم، بیشتر آنها با چهره هایی خسته و خواب آلود با قدمهایی سنگین به سمت مدرسه در حرکت اند و می توان فهمید که آنها تا دیر وقت بیدار بوده اند، در کلاس درس حالت های یاد شده به اوج خود می رسند و در آنجا سخت ترین کارها گوش کردن است و نایاب ترین چیزها تمرکز و توجه به کلاس! نوشته زیر سعی دارد عواملی را که بر تربیت و یادگیری فرد (در اینجا دانش آموز) تأثیر دارند، بر شمارد و به برخی از دلایل ناکارایی آنها در نظام آموزشی ما اشاره کند و البته منجر به انتقاد محض نشود و طبق روال راهکارهایی برای حل مشکل طرح کند. همانگونه که می دانیم روانشناسان تربیتی و صاحب نظران این نحله سه عامل را بر تربیت و یادگیری انسان مؤثر می دانند که به تعبیری معروف به مثلث تربیت هستند: خانواده، مدرسه و جامعه. البته از چندین سال به این سو وراثت یا ژنتیک را به عنوان عامل چهارم تربیت نام برده اند و به علت این که ما مبنا را بررسی رفتار پس از تولد در نظر گرفته ایم از آن صرف نظر می کنیم. حال باید ببینیم که این سه عامل در چه وضعی هستند و چرا نتوانسته اند کارکردی قابل قبول داشته باشند. می دانیم که قویترین و موثرترین عامل از بین عوامل یاد شده خانواده است. با توجه به آنچه که اکنون می بینیم و وضعی که خانواده با آن درگیر است این عامل موثر در حال حاضر بر اثر مشکلات فراوان دچار چالش جدی شده است. به گفته روانشناسان مکانیسم سیر نیازها مادامی که درگیر نیازهای سطح پایین یا نیازهای فیزیولوژیکی شامل: گرسنگی، تشنگی، سرپناه و ... است دیگر مجالی برای پرداختن به نیازهای سطح بالا مثل نیاز به تعلق و دوستی، نیازهای شناختی و در عالی ترین سطح نیاز به خود شکوفایی و کمال ندارد. سرنوشت جامعه از پیش روشن است چون سلول های آن که همانا خانواده است دچار کم کاری و ناکارآمدی است. حال به عامل سوم که مدرسه است می پردازیم. مدرسه دارای مداری است که به گرد آن می چرخد و بی شک آن مدار معلم است، اما، علیرغم نقش تعیین کننده معلم در مدرسه، هنوز آن چنان که باید به این عامل مهم بهای لازم داده نشده است. به عنوان نمونه، در سالهای اخیر طرحی تحت عنوان نظام هماهنگ پرداخت مطرح شده و دو دولت و دو مجلس پیرامون آن به بحث و رایزنی نشسته است، اما طرح همچنان بلاتکلیف در دالانهای تصمیم گیری گم شده است. با توجه به مجموعه عوامل تأثیرگذار بر عامل اصلی مدرسه یعنی معلم درمی یابیم که دیگر دغدغه معلم مطالعه و به روز کردن اطلاعاتش نیست. بلکه دغدغه او برابر کردن مخارج زندگی با درآمد است. نکته مهم و درخور توجه آن است که در بسیاری از کشورها در راستای بها دادن به شأن، جایگاه و ارزش معلم و تأمین حقوق مادی و معنوی او، میزان حقوق معلمان به اندازه ای است که همواره برای دست یازیدن به اجرای نظام هماهنگ پرداخت، سعی بر آن است که میزان دریافتی دیگر حقوق بگیران هم سطح حقوق معلمان شود، اما، در کشور ما سالهاست، بحث و بررسی برای افزایش حقوق معلمان برابر سطح حقوق کارمندان بعضی از دستگاهها و سازمانها ادامه دارد، اما هنوز به نتیجه نرسیده است. سوای این، از کمبودهای محسوس جامعه ما، جا نیفتادن مقوله تحقیق و پژوهش است. به طوری که اغلب دانشجویان روش های انجام صحیح یک تحقیق را نمی دانند و این کاستی ریشه در مدارس دارد. برای برطرف کردن این کمبود باید فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی به طور اصولی در مدارس رواج یابد. نکته دیگر توسعه ورزش به شکل اصولی و پایدار در مدارس است. بخشی از ناکامی های ورزشی در سطح کلان ناشی از بها ندادن به امر ورزش در مدارس است و برای جبران این کمبود، راهی جز، اختصاص بخشی از بودجه های کلان ورزشی به مدارس وجود ندارد.گنجاندن برنامه های تفریحی و هنری، ایجاد تغییر در کتاب های درسی و خارج کردن آنها از حالت انتزاعی و سوق دادن محتوای کتابها به سمت خلاقیت پروری و ایجاد روحیه پرسشگری، مشارکت دادن بدنه آموزش در تصمیم گیری و ایجاد فضای تعاملی و... از جمله پیشنهاداتی است که می تواند، به سهم خود، تحولات چشمگیری در برنامه های آموزش و پرورش بویژه در سطح مدارس به وجود بیاورد. روزنامه همشهری - نادر کریمی

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 9:38 ] [ حسینی ]

شغل معلمی مشکل یا آسان

 الف- رفتار با انسان پیچیده و دشوار است. کار معلم با انسان است و انسان به عنوان اشرف مخلوقات، پیچیده ترین سیستمی است که ما آن را در طبیعت مشاهده می کنیم. این موجود نه تنها خود پیچیده است بلکه در جامعه، رابطه ی پیچیده تری را بوجود می آورد که پیش بینی رفتار و سخن گفتن دقیق در باره او را به حداقل می رساند. اصولا سر کار داشتن با انسان کار بسیار سختی است خصوصا اگر با اجتماع انسانها سر کار داشته باشیم کار سختتر می شود. چون انسانها در اجتماع از نظر روانی، رفتارهای خاصی را از خود نشان می دهند که به تنهایی آن رفتارها را از خود بروز نمی دهند. برخورد با انسانهایی که در یک جا جمع شده اند و با هم سویی می کنند و اهداف مشترکی را دنبال میکنند و هر کدام شخصیت ویژه ای دارند باید بسیار هوشیارانه و ماهرانه باشد که کار هر کسی نیست. یک کلاس درس را در نظر بگیرید که 25 نفر در آن نشسته اند و معلمی دارند که میخواهد برای آنها تدریس کند. در یک تحلیل ساده متوجه میشویم که این 25 نفر از نظر فردی هر کدام منحصر به فرد هستند. چون هر کدام ویژگیهایی دارند که دیگر دانش آموزان آنرا ندارند و محال است در بین 25 نفر دو نفر را پیدا کنید که عین هم باشند. و همچنین هر کدام از اینها خواسته ها و تمایلاتی دارند که به شخصیت آنها بستگی دارد و معلم مجبور است با اینکه او معلم کل کلاس است. به تک تک دانش آموزان توجه کافی را داشته باشد. و به مشکلات احتمالی آنها توجه کند و در تدریس به اختلافات فردی توجه کند و در عین توجه به کلیت کلاس به جز آن هم توجه کند و این به نوبه خود کار سختی است چون مسائل و مشکلات دانش آموزان عین هم نیست و معلم مجبور است راه حلهای متنوعی را پیش روی خود ببیند که باید آنرا از پیش روی کلاس بردارد و یا منتظر شکست برنامه هایش باشد. در عین حال این دانش آموزان تنها و منحصر به فرد، یک وجود جمعی هم دارند که روانشناسی جمعی، آنرا توجیه میکند. همین وجود رفتارهای جمعی است که کار را برای معلمان سختر می کند. روانشناسی جمعی دانش آموزان، اغلب باعث میشود که هر نفر در کلاس سعی کند که رفتارهایی را از خود بروز دهد که مورد پذیرش دیگران قرار گیرد برای همین یک دانش آموز خوب ممکن است در جمع رفتارهای ناهنجاری را از خود بروز دهد که باعث تعجب دیگران شود حقیقت این است که در یک کلاس درس ممکن است اتفاقات پیچیده ای روانی رخ دهد که حتی یک معلم ماهر هم در کنترل آن ناتوان شود. چون بسیاری از این اتفاقات، روانی است کنترل و جهت دهی به آن هم بسیار مشکل است. علاوه بر آن وظیفه اصلی معلم آموختن است نه سر و سامان دادن به ناملایمات روانی دانش آموزان و نه مبصری کردن و مصرف انرژی برای کنترل جو انضباطی کلاس . در این رابطه فرض کنید در یک کلاس دانش آموزان از نظر روانی در حالت خنده به سر می برند و کوچکترین اتفاق، خنده های افراطی آنها را به دنبال دارد. و یا فرض کنید که گروهی از دانش آموزان به علت اختلافات قبلی خود با هم درگیری دارند و دنبال فرصتی برای انتقام از هم هستند و افکار خود را متوجه رقیبان خود کرده اند. و یا فرض کنید به عللی دانش آموزان به جای آموختن و گوش دادن به معلم خود، بنای مخالفت با او را در پیش بگیرند و بخواهند هو بکشند و با رفتارهای خود معلم را تحقیر کنند. در این صورت معلم با چالش های روانی و انضباطی روبرو خواهد بود. آیا به نظر شما سخت نخواهد بود که معلم بتواند شرایط را طوری آماده کند که بتواند به برنامه و طرح درس خود بپردازد؟ شاید برخی تهدید و تنبیه را سریع و قاطع بدانند. اما این روش به علل تربیتی سنجیده و منطقی نیست. علاوه بر آن در مقطع دبیرستان حتی راهنمایی برخورد تهدید آمیز با دانش آموزان توسط معلم امکان کمتری دارد. در پی چنین توضیحاتی است که باید یک معلم بسیار ماهر و هنرمند باشد که بتواند اوضاع را برای آموختن بچه ها سر و سامان بدهد و برآیند تمرکز آنها را متوجه یک چیز کند و آن آموختن و یادگیری است. راستی در اینگونه مواقع چگونه می توان بر روح و روان دانش آموزان تاثیر گذاشت و خواسته روانی آنها را تعدیل کرد تا آنها متوجه هدف از پیش طراحی شده باشند؟ به نظر می رسد که این کار برای نوجوانان پر انرژی با رفتارهای افراطی باید بسیار مشکل باشد. که معلم خود را درگیر آن کرده است. البته معلم با اولیا دانش آموزان هم روبروست که به انحاء مختلف بر اساس حقی که دارند در برنامه ها و اظهار نظر ها و رفتارهای معلمین دخالت میکنند. و بعضا او را تحت فشار قرار می دهند. و معلم باید برای داشتن برنامه موفق همه جوانب را بسنجد. و برنامه های خود را آگاهانه انجام دهد. و در عکس العمل به رفتارهای دانش آموزان، اولیاء آنها را در نظر بگیرد.

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 9:37 ] [ حسینی ]

تدریس کار سختی است

برخی تدریس را کار سهل و آسان میپندارند. اما واقعیت این است که تدریس کاری سخت و مشکل است. یک معلم علاوه بر اینکه باید سواد و معلومات لازم را برای تدریس داشته باشد، همچنین هنر طرح ریزی فرایند تدریس را نیز داشته باشد. یک تدریس موثر وابستگی شدیدی به توانائیهای مدرس دارد. که بدست آوردن این توانائیهای کار آسانی نیست. سختی تدریس کردن هنگامی آشکار میشود که ما بدانیم که یک معلم در کلاس با دانش آموزان ناهمگون روبروست و آنها مثل هم نیستند. برای همین است که یک معلم باید طوری تدریس کند که هم دانش آموزان تیز هوش و زرنگ درک کنند و هم دانش آموزان متوسط و ضعیف. علاوه بر این دانش آموزان از نظر داشتن هوش هفت گانه مثل هم نیستند. برخی از راه شنیدن و بیان کردن یاد می گیرند برخی از راه دیدن و برخی نیز نوشتن و نقاشی کردن و غیره. همه این مسائل نشان می دهد که یک معلم در امر تدریس وظیفه بزرگ و مشکلی دارد. وظیفه ای که علاوه برداشتن معلومات کافی توانائیهای مدیریتی را نیز طلب می کند. این در حالی است که معلم برای داشتن تدریس موفق باید قبلا کلاس را برای تدریس آماده کند. آماده کردن کلاس برای تدریس بعضا کاری نشدنی است. و معلم فشار سختی را تحمل می کند. فرض کنید که معلمی زنگ آخر به کلاسی می رود که چند نفر از دانش آموزان به علت اینکه دو روز تعطیلی در پیش است غایب هستند و گروهی نیز عجله می کنند مدرسه زود تعطیل شود. همزمان قبل از ورود معلم بین چند نفر از دانش آموزان درگیری رخ داده است و این چند نفر از نظر روانی در وضعیت نابسامانی بسر می برند. در این صورت بسیار مشکل خواهد بود که معلم بخواهد شرایط را برای تدریس آماده کند.

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 9:37 ] [ حسینی ]

چالش های عصبی و روانی معلمین در سر کلاس

کلاسی را در یک دبیرستان در نظر بگیرید که 25 نفر دانش آموزان دارد. این 25 نفر نوجوانانی هستند که تمایل دارند دست به شیطنت بزنند.چون در اوج انرژی و احساسات به سر میبرند. خصوصا با حضور معلم انرژی دانش آموزان برای شیطنت هایی چون خنده، مسخره کردن و شوخی کردن چند برابر می شود. دست انداختن معلم برای دانش آموزان بسیار لذت بخش و خنده آور است. و بسیاری از دانش آموزان این سرگرمی لذت بخش را بر مشق و درس ترجیح می دهند. اما بسیاری از معلمان مایل نیستند که کلاس درسشان این وضعیت را پیدا کند، چون به محیطی که برای تدریس آماده باشد و معلم بتواند آنرا کنترل کند بسیار حساس هستند. اما دانش آموزان این حساسیت را ندارند. و بیشتر مایل هستند که در کلاس جو شوخ طبی حاکم باشد. اما این شوخی و شیطنت های افراطی با حضور معلم بعضا جو کلاس را خصومت آمیز می کند. و معلم مجبور میشود با برخی از دانش آموزان برخورد نماید. (که این هم تبعات خاصی خود را دارد) در بسیاری از این مواقع معلمان فشارهای روانی و عصبی سختی را تحمل می کنند. و بعضا از وظیفه اصلی خود منحرف می شود در نتیجه تدریس خوبی هم صورت نمیگیرد. اصولا شرایط کلاس داری در سطح نوجوانان در مدارس برای بسیاری از معلمان فشار روحی و روانی و عصبی وارد می کنند. که بعضا 6ساعت تدریس، آنها را بسیار خسته می کند. اگر خستگی یک کارگر بیشتر جسمی است، خستگی یک معلم بیشتر عصبی و روحی و روانی است. که اثرات سوئی میتواند در برای او داشته باشد. *** چالش دیگری که معلمان با آن روبرو هستند بی اهمیتی برخی از دانش آموزان به درس و مشق است. (مثل دانش آموزانی که با زور والدین به مدرسه میآیند یا دانش آموزانی که نا امید و افسرده هستند و یا دانش آموزانی که از درسی خوششان نمی آید) این دانش آموزان حوصله برنامه ها و آموزشهای معلم خود را ندارند و مایل هستند که خود را به هر شکلی از فشار روانی کلاس خلاص کنند. این دانش آموزان به دو صورت به معلم خود فشار روانی وارد می آورند: 1- به برنامه های معلم بی انگیزه و بی تفاوت هستند. 2- در پی رسیدن به تمایلات آزاد گونه خود از فشار روانی محیطی که از آن رضایت مندی ندارند، رفتارهای تخریبی انجام می دهند و جو روانی کلاس را بر هم میزنند. چنین رفتارهایی باعث میشود که معلم نتواند روی برنامه درسی خود در سر کلاس تمرکز داشته باشد و مقداری از انرژی خود را صرف فعالیتهای درونی، جهت کنترل رفتار آنها کند. که این خود میتواند تنش زا باشد.

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 9:36 ] [ حسینی ]

مقایسه اهمیت کار معلمان و اساتید

 دانشگاه اگر کار اساتید دانشگاهها را با کار معلمان مقایسه کنیم در خواهیم یافت که معلمان وضعیت سختری را از نظر کاری و روحی و روانی تحمل میکنند. و مسئولیت پر اهمیت تری را به عهده دارند.دلیل آن هم نوع امکانات و نوع مخاطبان این دو گروه است. که ما مخاطبان این دو گروه را با هم مقایسه میکنیم: *** ویژگیهای مخاطبین معلمان در مدارس 1- برخی از آنها کودک و برخی نیز در مرحله اول نوجوانی هستند. 2- گروهی از آنها با رسیدن به سن بلوغ به علت ترشح هورمون رشد تعادل جسمی و روحی ندارند. و ممکن است سازگاری آنها با محیط دچار اختلال شود. 3- دنبال هویت یابی هستند و ثبات اخلاقی و روحی و روانی ندارند. 4- اکثر آنها نه کودک هستند نه بزرگسال بلکه در مرحله انتقال از کودکی به بزرگسالی هستند. 5- احساسات آنها نسبت به عقلشان رشد بیشتری کرده است. بنابراین اکثر آنها نا آرام و ماجراجو و لجباز هستند. 7- هنوز بسیاری از هنجارها و ارزشها و قوانین را نمی شناسند. 8- در قالب ها و چهارچوب ها قراردادن رفتار آنها مشکل است. 9- برخی از آنها به اجبار والدین به مدرسه می آیند. در نتیجه حضور آنها در کلاس درس هم غیر رسمی است. 10- مانند بزرگسالان به درس اهمیت نمی دهند. باید اهمیت درس و مدرسه را مدام به آنها گوشزد کرد و به آنها انگیزه و امید داد. 11- علیرغم تلاش برای استقلال هنوز به والدین خود وابسته هستند.برای همین والدین امور مربوط به آنها را در مدرسه پی گیری میکنند. حتی آنها بعضا با مسئولین مدرسه درگیر میشوند. 12... بررسی این ویژگیها نشان می دهد که معلمان با چه مخاطبانی روبرو هستند. و چقدر رسیدن به اهداف طراحی شده در سر کلاس مشکل است. معلمان با کسانی روبرو هستند که خودشان هم نمی دانند که چه کسی هستند. و لحظه ای آرام نیستند و مدام در حال پی ریزی مسئله جدیدی هستند. و می خواهند خود را به اثبات برسانند. درس و مشق در نظر آنها اینقدر هم مهم نیست. پس معلم باید به آنها جهت بدهد و در جهت حرکت آنها را نگه دارد. رفتار با آنها به قدر کافی مشکل است که ما، معلمان نیرومند و اثر بخشی را در مدارس داشته باشیم. و بیشتر سرمایه گذاری را صرف اموری کنیم که معلمان مدارس بتوانند مهارتهای معجزه آسایی برای تعلیم و تربیت در مدارس داشته باشند. اما چه شده است که به معلمان و مدارس ما در جامعه توجه کافی نمی شود؟ *** ویژگیهای مخاطبین اساتید دانشگاهها: 1- اکثر مخاطبان اساتید در دانشگاهها در مرحله دوم نوجوانی هستند و بسیاری از رفتارهای آنها تثبیت شده است. 2- هویت بسیاری از آنها شکل گرفته و جهت گیری رفتاری در آنها مشاهده می شود. 3- عقل آنها به اندازه احساساتشان رشد کرده و بخوبی می توانند منطقی فکر کنند. و احساسات خود را کنترل کنند. 4- به اندازه کافی به استقلال رسیده اند که بتوانند بسیاری از امور خود را به تنهایی انجام دهند. 5- به بسیاری از مسائل اجتماعی، سیاسی و مذهبی آگاهی پیدا کرده اند و بخوبی می توانند درک درستی از جایگاه رفتارهای خود داشته باشند. 6- اکثر آنها افراد برگزیده مدارس هستند. یعنی گلچین های علمی مدارس به دانشگاهها راه یافته اند. در نتیجه آنها افراد تنبل و بی مسئولیت نیستند بر خلاف مدارس، که افراد مسئولیت پذیر و تنبل کنار هم حضور دارند و کار مدارس را سخت می کنند. 7- ... این ویژگیها نشان می دهد که استاد، آسوده خاطر می تواند بدون مسائل جانبی رفتارهای دانشجویان، به تدریس بپردازد. و انرژی خود را صرف اموری نکند که از هدف اصلی باز ماند. برای همین اساتید نقش مبصر بودن و اولیاء بودن را بازی نمی کنند. از طرفی مخاطبان اساتید به قدر کافی تجربه کلاس نشستن را بدست آورده اند و میتوانند تعاملات سازنده با استاد و همکلاس های خود داشته باشند. و از بیان انتظاراتی که به استاد مربوط نمیشود پرهیز کنند. همه این مسائل نوعی آرامش، به کلاس استاد القاء می کند. چیزی که در کلاس معلم کمتر اتفاق می افتد. *** ویژگیهای مخاطبین در مدارس اقتضا می کند که یک معلم اثر بخش، نه تنها باید در رشته مورد تدریس مهارت داشته باشد، بلکه یک روانشناس هم باشد. و با اصول تعلیم و تربیت آشنایی کافی داشته باشد. و روانشناسی یادگیری را بخوبی بداند. همچنین از علوم اجتماعی و جامعه شناسی اطلاع داشته باشد. به نظر میرسد آگاهی به چنین مهارتهایی برای معلم بیشتر لازم باشد تا به یک استاد دانشگاه. اما در جامعه ما عکس این قضیه اتفاق میافتد. و اساتید دانشگاهها لزوماً باید کارشناسی ارشد و دکتری داشته باشند. اما مدارس از این موهبت محرومند و معلمان برای کسب معلومات و ادامه تحصیل در دانشگاهها با مشکلات زیادی روبرو هستند. و گویا نیرویی میخواهد آنها را بیسواد نگه دارد. و دانشگاهی که باید بیشتر در خدمت معلم باشد از آن فاصله میگیرد و معلم را از حق خود محروم میکند.(البته این فقط وضعیت فرهنگی معلمان است ) ما معلمان اعتقاد داریم که باید سطح سواد و مهارتهای معلمین و امکانات مدارس، و وضعیت اقتصادی معلمان از دانشگاهها و از اساتید، ترجیحا بیشتر باشد. چون مخاطبان معلمان پیچیده تر و مهمتر و زیر بنای تر هستند. اما گویا جامعه ما به اندازه کافی رشد نکرده است که این واقعیت ها را متوجه شود.

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 9:36 ] [ حسینی ]

قصه گویی را برای کودکان ترک نکنید

متخصصان روان شناسی ، قصه گفتن را برای تکامل مغز نوزادان و کودکان لازم می دانند و می‌گویند: با قصه‌گویی ، علاوه بر شناساندن صدای والدین ، صحبت کردن برای کودک راحت می‌شود و کلمات را صحیح و کامل ادا می‌کند دکتر"نرگس کچوئی " روان شناس، در گفت و گو با ایرنا گفت: والدین براین باورند که نوزادهیچ چیز را متوجه نمی‌شود و لازم نیست با او حرف بزنند، این در حالی که مغز نوزاد آماده برای پذیرش و یادگیری است و دوست دارد صدای والدین خود را بشنود و با محیط آشنا شود. وی گفت : والدین حتما باید نام اشیا ، غذا،اسباب‌بازی و یا هرچیز دیگری را که به نوزاد می‌دهند برای او بگویند و زمانی که کودک سعی می‌کند به هر لفظی کلمه را ادا کند صحبت کردن او را قطع نکنند و اجازه دهند آن گونه که راحت است آن را تلفظ کند وی گفت : والدین حتما باید نام اشیا ، غذا،اسباب‌بازی و یا هرچیز دیگری را که به نوزاد می‌دهند برای او بگویند و زمانی که کودک سعی می‌کند به هر لفظی کلمه را ادا کند صحبت کردن او را قطع نکنند و اجازه دهند آن گونه که راحت است آن را تلفظ کند وی با اشاره به اینکه نوزادان به صدای افراد مونث بهترین پاسخ را می‌دهند ، افزود : مطالعات نشان داده است که صحبت با زبان کودک ، باعث تاخیر در تکامل گفتار نمی‌شود ، سعی کنند در صحبت با کودک ترکیبی از لغات بزرگسالان را با صدای بچه گانه مورد استفاده قرار دهند کچوئی گفت : در واقع با این عمل بسترسازی مناسبی را برای کودک در ادای صحیح کلمات فراهم کرده‌ایم . دکتر "محمود رسالتی" روان شناس نیز با اشاره به اینکه از چهار ماهگی به بعد پنج حس نوزاد از تعامل و واکنش بیشتری برخوردار می‌شود، گفت :بینایی کودکان بعدازچهارماهگی در حال افزایش است به طوری که توانایی پی‌گیری اجسام متحرک را از خود نشان می‌دهد. وی افزود : والدین باید بعد از چند ماه فضای اتاق کودک را تغییر دهند و او را با دیگر فضاهای بیرون از خانه و دیگر افراد خانواه آشنا کنند . وی اضافه کرد : کودکان علاقه‌مند به دیدن عکسهایی با رنگهای شاد و پیچیده می باشند بنابر این باید برای آنها کتابهای داستانی تهیه شود که رنگی و با تصویرهای بزرگ باشد زیرا این عمل باعث افزایش آشنایی و عکس العمل کودک می‌شود. رسالتی با اشاره به اینکه حس شنوایی کودک نسبت به تکلم او حساس‌تر است، گفت:کودک دوست دارد صداهای مختلف را بشنود و در مقابل آنها بسته به علاقه عکس العمل نشان می‌دهد به طوری که حتی آنها را تقلید می‌کند و منتظر تشویق والدین می‌ماند. رسالتی گفت: والدین باید حس چشایی فرزندان خود را تحریک کنند و بشناسند زیرا برخی از کودکان نسبت به یک سری از غذاها و طعم‌ها آلرژی دارند که این خود باعث بیماری و بیقراری کودکان می‌شود. وی افزود : درباره حس لامسه کودکان باید اجازه داد آنها همه چیز را در خصوص زبری ،نرمی گرماو سرما احساس کنند تا بتوانند در مقابل آنها عکس العمل نشان بدهند . وی اضافه کرد : اولین پله برای بیدار و فعال کردن این حس در نوزادان نوازش و در آغوش گرفتن آنها است زیرا با این عمل به او این احساس منتقل می شود که او را دوست دارند و جایش امن است قصه و تأثیر آن در تربیت کودکان در کشور ما به رغم وجود گنجینه های علم و معرفت و داستآنها و افسانه های زیبا و آموزنده،اولیا و مربیان بیشترین وقت خود را به مسائل آموزشی کودکان اختصاص می دهند و دانش آموزان نیز در خانه و مدرسه بیشتر اوقات خود را صرف یادگیری های غیر فعال کرده، از سختی و خشکی دروس و اضطراب امتحان و نمره رنج می برند. بدین ترتیب اغلب اولیا و مربیان از هدف اصلی تعلیم و تربیت که پرورش انسان های خلاق، مبتکر و کارآمد است، باز می مانند. هدف از ذکر این مطالب آشنایی شما با روش های قصه خوانی و قصه گویی برای کودکان دبستانی است که نقش بسزایی در رشد و شکوفایی خلاقیت در کودکان دارد. ادبیات کودکان چیست؟ ادبیات کودکان شامل قصه، شعر، نمایش، افسانه و داستان است. ادبیات کودکان عبارت است از تلاشی هنرمندانه در قالب کلام، برای هدایت کودک به سوی رشد، با زبان و شیوه ای مناسب و در خور فهم او. به بیانی دیگر، ادبیات عبارت است از چگونگی تعبیر و بیان احساسات، عواطف و افکار به وسیله ی کلمات در اشکال و صورت های گوناگون. ادبیات، کودک را در همه ی اوقات زندگی پرورش می دهد و باعث مسرت خاطر، وسعت تخیل و قوت تصور او می شود و نیز نیروی ابتکار و ابداع به او می بخشد. داستآنها و اشعاری که کودکان می خوانند و می شنوند اثری عمیق در فکر و روحیه ی آنان می گذارد و ایشان را برای رویارویی با مسائل رشد و معاشرت با دیگران آماده می سازد و نیز در درک و فهم مشکلات زندگی آنان را یاری می کند. ادبیات کودک، به ویژه در زمینه های زبان آموزی و آموختن کلمات تازه به کودکان، نقش قاطعی دارد. هدف های برنامه ی ادبیات کودکان در آموزش و پرورش دوره ی ابتدایی عبارت اند از: 1- کمک به پرورش قدرت بیان و عواطف و افکار کودکان. 2- تقویت و پرورش نیروی تخیل در کودکان. 3- تحریک قوه ی ابتکار و ابداع در کودکان. 4- ایجاد عشق و علاقه به ادبیات در کودکان. در تعریف ادبیات کودکان می توان گفت: مجموعه ی نوشته ها، سروده ها و گفتارهایی است که از طرف بزرگسالان جامعه برای استفاده ی خردسالان فراهم می آید، یا خردسالان خود خالق آن هستند. 5- رشد اعتماد به نفس کودک و علاقه مند ساختن او به آزادی و عدالت اجتماعی. 6- برآورده کردن نیازهای عاطفی کودک و آماده ساختن او برای دریافت پیام های اخلاقی و انسانی و شهروندی خوب بودن. تأثیر قصه در کودکان داستان و قصه نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد. از طریق قصه ها و داستان های خوب، کودک به بسیاری از ارزش های اخلاقی پی می برد. پایداری، شجاعت، نوع دوستی، امیدواری، آزادگی، جوانمردی، طرفداری از حق و حقیقت و استقامت در مقابل زور و ستم ارزش هایی هستند که هسته ی مرکزی بسیاری از قصه ها و داستآنها را تشکیل می دهند. پرورش حس زیبایی شناسی در کودک، متوجه ساختن کودک به دنیایی که اطرافش را فرا گرفته، پرورش عادات مفید در کودک، تشویق حس استقلال طلبی و خلاقیت کودک هدف های اصلی طرح قصه های خوب برای کودکان است. انتخاب قصه های مناسب مسئله ی انتخاب کردن قصه، با توجه به انبوه موادی که در اختیار قصه گوست، به ویژه برای قصه گوهای تازه کار و مبتدی، مشکلی اساسی است. حتی بهترین و برجسته ترین قصه گوهای حرفه ای هم قادر به گفتن هر داستانی نیستند. قصه گو، قهرمانان خود را از قصه هایی می سازد که با شخصیت خاص و سبک او متناسب باشند. قصه گوی تازه کار، ابتدا باید سعی کند که ویژگی های شخصیت و سبک گویش خود را ارزیابی کند. سپس از خودش بپرسد: چه نوع داستانهایی را می توانم مؤثر و خوب بیان کنم؟ چگونه می توانم شخصیت خود را با قصه هماهنگ کنم تا هر دو بتوانیم با شنونده ارتباط برقرار کنیم؟ پس از آن که قصه گو کار انتخاب کردن را تمام کرد، وارد مرحله ی آماده کردن داستان برای گفتن می شود که از مهم ترین گام هایی است که در جهت به کار گرفتن فن قصه گویی برداشته می شود. قصه گو باید به خاطر داشته باشد که کار او از بر کردن یا از رو خواندن نیست، بلکه کار او قصه گفتن است که مانند تجربه ای یگانه باقی می ماند. از بر کردن قصه اغلب نخستین مانعی است که راه سیر طبیعی و خودانگیخته ی یک قصه گویی موفق را سد می کند. قاعده ی درست این است که هرگز نباید داستانی را برای «گفتن» به خاطر سپرد، بلکه با توجه به ساختمان قصه، به خاطر سپردن طرح آن کافی است. انتخاب و آماده کردن داستان، نخستین گام ها در راه پیشبرد هنر قصه گویی است و هنر قصه گویی بر آنها استوار می شود. قصه گوهای مبتدی و تازه کار به زودی متوجه می شوند زمانی را که برای رسیدن به این مرحله از رشد سپری کرده اند، سرمایه گذاری مفیدی بوده است. آماده کردن ذهن و بیان ، در ارائه ی موفقیت آمیز یک قصه مهم ترین مُتغیّر به شمار می آید. بدون این انتخاب و آماده کردن بسیار دقیق، قصه گو نباید انتظار به دست آوردن یک تجربه ی موفق را داشته باشد http://www.ravan00.blogfa.com

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 9:35 ] [ حسینی ]

ده توصیه به اولیاء دانش آموزان:

 24 مهر ماه هر سال مصادف با روز پیوند اولیا و مربیان است. برای همین این روزها اکثر مدارس جلسات انجمن اولیاء مربیان را بر گزار می کنند و برنامه های متنوعی را اجراء می کنند. یکی از اهداف چنین برنامه هایی این است که اولیا بتوانند با مدارس در ارتباط باشند و مربیان مدارس از وجود چنین ارتباطاتی استفاده کرده و دانش آموزان را در ابعاد آموزشی و تربیتی بهتر یاری دهند. حقیقتاً علیرغم تلاش مدارس برای نزدیک کردن دیدگاههای خانواده ها با دیدگاههای مدارس در مسائل مربوط به آموزش و تربیت و رعایت نظم و انضباط، اما هنوز بسیاری از اولیاء از اشتباهات فرزندان خود در مقابل توقعات قانونی مدرسه حمایت می کنند و حاضر نیستند با مدرسه هم جهت باشند. در پی چنین مشکلاتی است که برخی از دانش آموزان با مربیان مدرسه خصوصا در دبیرستان ها احساس خصومت می کنند و اولیاء خود را حامی خود می پندارند. اما این وضعیت نه تنها کمکی به دانش آموزان نمیکند بلکه ممکن است آنها را در وضعیت بحرانی قرار داده و نتوانند از آموزش و تربیت خوب بهره مند شوند. لذا نویسنده 10 توصیه به اولیا گرامی دارد که امیدوار است مثمر ثمر واقع شود. 1- از قوانین و مقررات مدرسه حمایت کرده و در حضور فرزندتان آن قوانین و مقررات را محکوم نکنید. 2- با مسئولین مدرسه متواضعانه رفتار کنید و سعی نمائید آنها را درک کنید و در صورت لزوم پاسخگو باشید. 3- در صورت بروز مشکل، با مسئولین مدرسه در حضور فرزندتان، مجادله نکنید. 4- اگر فرزندتان معلمین و مربیان مدرسه را در حضور شما تحقیر کردند با آنها موافق نباشید. 5- اگر مدرسه و شرایط حاکم بر آن برای شما غیر قابل تحمل شد، بی سر و صدا مدرسه فرزندتان را عوض کنید و از هر گونه انتقام جویی بپرهیزید. 6- اگر فکر می کنید معلمی خوب تدریس نمی کند و شما هم نمی توانید شرایط را عوض کنید، فعلا صبر کنید تا در فرصت مناسب، تصمیم موثری اتخاذ کنید. 7- اگر در مدرسه برای فرزندتان مشکلی پبش آمده به مدرسه بروید و مشکل را از نزدیک بررسی کنید و اگر مجبور شدید راه قانونی را در پیش بگیرید و از مقابله به مثل و انتقام جویی بپرهیزید چون ممکن است در این صورت از حق خود محروم شوید. 8- فرزند خود را تشویق کنید تا قوانین و مقررات مدرسه را بپذیرد و به آن عامل باشد 9- همیشه مدرسه و مقام معلم را مورد ستایش قرار داده و آنها را ارزشمند بدانید. 10- به فرزندان خود بگوئید، که برای آموزش و تربیت به مدرسه می رود و بطور موقت در آنجاست، برای همین نباید او گرفتار مسائل حاشیه ای شود و او را از هدف دور نماید

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 9:35 ] [ حسینی ]

احساسات بچه ها را انکار نکنیم

به دو نمونه از برخورد دو مادر با فرزندشان توجه کنید. علی! مادر من از مرتضی بدم می آید. مادر! اشتباه می کنی. تو باید با او دوست باشی. چرا پسر عموت با او مشکلی نداره؟ همین جمله را وحید به مادرش می گوید. اما مادر وحید می گوید: پسرم درسته! درک میکنم که چرا از مرتضی بدت می آید، تو قبلا با او یکبار دعوا کردی، دیروز هم تو را مسخر می کرد. نحوه برخورد های این دو مادر واقعا می تواند برای دو فرزند بسیار سرنوشت ساز باشد. مادر علی احساس فرزند خود را انکار میکند و سعی می کند او را نصیحت کرده و با مقایسه او با پسر عمویش به او بگوید که در احساس خود اشتباه میکند. این مسئله به طور ضمنی به علی این پیام را می دهد که او قادر نیست ارزیابی درستی از موقعیت خود داشته باشد و کسی هم با او همدلی نمی کند و تنهاست. اما مادر وحید احساس او را قبول می کند و با او همدلی میکند و میگوید درک می کند که چرا از مرتضی بدش می آید. این برخورد به طور ضمنی این پیام را به وحید می هد که احساس تو درست است من به تو احترام می گذارم و و حامی تو هستم و تو تنها نیستی و در آنچه که میگویی شک و تردید نداشته باش. چرا فرزندانمان گاهی بدون توجه و صادقانه احساسات خود را بیان می کنند؟ نباید فکر کنیم که آنها از ما راه حل می خواهند یا می خواهند نصیحت های ما را بشنوند بلکه آنها از ما گوش شنوا می خواهند تا ببینند آیا حامی دارند و آیا کسی با آنها همدردی می کند. آیا کسی را دارند که به آنها تکیه کنند. اگر از آنچه که می خواستند مطمئن شدند و حرف دل خودشان را خالی کردند آن وقت می توانند با مشکلات خود کنار آمده و سر فرصت آن را حل کنند. انکار احساس آن را خاموش نمی کند بلکه احساس سرکوب شده و ممکن است شدت آن چند برابر شود و این مسئله موجب میشود تا مشکلات ناشی از آن از جایی دیگر خود را نشان دهد. همچنین نفی مکرر احساسات فرزندان موجب رفتار های غیر اصیل میشود و رفتارهایی که در نهایت شخصیت های دروغین را شکل میدهند همان کسانی که برای خود زندگی نمیکنند بلکه برای رضایت دیگران تلاش میکنند و قادر نیستند احساسات خود را بروز دهند و با انواع سرکوب های درونی زندگی میکنند. نکته مهم در رابطه با احساسات فرزندانمان این است که نباید تلاش کنیم با عقل و منطق با احساسات آنها برخورد کنیم و سعی کنیم که با استدلال احساس آنها را زیر سوال ببریم چون احساس و منطق دو چیز جداگانه است و با هم تلفیق نمی شوند . ما احساس خوب و بد نداریم بلکه احساس خوشایند و ناخوشایند داریم. ممکن است ما احساس فرزندمان را تایید کنیم اما به این معنی نیست که با او موافق هستیم. لذا برخی موارد ضمن پذیرش احساسات آنها، جلو رفتارهای اشتباهشان را می گیریم. به عنوان مثال، سمیرا به مادرش می گوید: مادر من خیلی دلم بستنی می خواهد برام بستنی بخر. مادر میگوید: سمیرا جان درسته دلت بستنی می خواهد، اما امروز از بستنی خبری نیست چون گلوت درد می کند تا خوب شدن آن باید صبر کنی. شما در مورد این رفتار زهرا چه فکر می کنید؟ او یک نقاشی کشیده و خوب رنگ کرده حالا با ناراحتی به نقاشی خود نگاه می کند و می گوید خیلی زشته! شما چگونه با او برخورد می کنید؟ آیا سعی می کنید تا به او بقبولانید که نه خیلی قشنگه یا...

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 9:34 ] [ حسینی ]

تاریخچه سواد آموزی در ایران

مساله مبارزه با بیسوادی و آموزش و پرورش کودکان و بزرگسالان بیسواد در ایران سالهاست که موضوع اساسی برنامه های مختلف بوده و دولتهای وقت آموزش سواد به آنها را یکی از اولویتهای برنامه های توسعه ملی خود اعلام کرده اند. آموختن علم در فرهنگ اسلامی ما نیز ریشه های قوی و محکمی دارد و به طرق مختلف بر آموزش و کسب آن تاکید شده است . تاریخ سواد آموزی در ایران نشان می دهد که از سالیان گذشته مساله تعلیمات اجباری و آموزش بزر گسالان تحت عناوین متعددی مطرح بوده است ولی به دلایل متعددی پیشرفت قابل ملاحظه ای در این مورد حاصل نشده است و سالیان متمادی با وجود صرف بودجه سنگین و بهره گیری از نیروی انسانی و امکانات مختلف ، نه تنها جهل و بیسوادی در جامعه ریشه کن نشده بلکه روز به روز بر تعداد افراد بیسواد جامعه نیز افزوده شده است . برای نمونه به برخی از این فعالیتها و برنامه ها، اشاره می شود. 1- تعلیمات اکابر اولین سازمانی که به طور رسمی برای با سواد کردن بزرگسالان در ایران تاسیس شد اداره تعلیمات اکابر بود. این اداره از سال 1315 شروع به کار نمود و بر طبق قانون موظف شد که در تمام مدارس روزانه ، کلاسهای شبانه مخصوص با سواد کردن بزرگسالان دایر نماید . اداره تعلیمات اکابر یکی از ادارات وزارت معارف محسوب میشد که رئیس آن از طرف وزیر معارف انتخاب می شد. فعالیت کلاسهای اکابر تا شهریور ماه سال 1320 یعنی تا زمان سقوط رضاخان ادامه داشت و در این تاریخ کلاسها منحل شدند. 2- آموزش سالمندان به دلیل وقوع جنگ جهانی و تحت شرایط سیاسی – اجتماعی موجود ، فعالیتهای سواد آموزی برای مدتی متوقف شد . اما در سال 1322 کلاسهای سواد آموزی بزرگسال تحت عنوان آموزش سالمندان کار خود را آغاز نمود . این کلاسها وابسته به وزارت آموزش و پرورش بود. در فاصله سالهای 1320-1335 برداشت تازه ای از آموزش بزر گسالان تحت عنوان تعلیمات اساسی در جهان مورد توجه قرار گرفت . سازمان علمی ،فرهنگی ، تربیتی ملل متحد یعنی یونسکو بنیانگذار این تفکر بود و برای اولین برنامه ای آزمایشی را در کشورهای مصر ، هندوستان ، فیلیپین و مکزیک به اجرا در آورد . دولت ایران در سال 1323 تصمیم گرفت این برنامه را مستقلا اجرا کند . از این رو هیاتی به هندوستان اعزام شد . پس از مراجعت این هیات و با استفاده از تجارب آنها برنامه ای به طور آزمایشی در چند استان کشور به مرحله اجرا گذاشته شد . برای اجرای این برنامه از هر استان چهار شهرستان و از هر شهرستان یک روستا در نظر گرفته شد . پس از انتخاب روستاهای مورد نظر افرادی با نام مربی تعلیمات اساسی از میان معلمان محلی هر استان انتخاب شدند تا پس از کار آموزی به روستاهای محل ماموریت خود بروند. برنامه تعلیمات اساسی با توجه به هزینه سنگینی که در بر داشت ، در سال 1330 متوقف شد و اداره ان به بنگاه عمران وزارت کشور محول شد. در این ضمن بنیاد خاور نزدیک با استفاده از این فلسفه ، از سال 1328 فعالیتهای خود را در منطقه ورامین آغاز کرد . این بنیاد آموزش خود را بر پایه آگاهیهای شغلی و اجتماعی بنا نهاد و هدفش این بود که از حدود خواندن و نوشتن فراتر رود و به رشد آگاهی مردم در زمینه بهداشت و تندرستی ، کشاورزی ، خانه داری ، تربیت کودک و صنایع دستی بپردازد. اگر چه این اهداف به نتیجه نرسید و در عمل ، این برنامه نیز تنها به سواد آموزی بیسوادن پرداخت ، ولی حداقل برای اولین بار آموزش بزرگسالان به مفهوم واقعی خود نزدیک شد . اجرای این برنا مه هزینه سنگینی داشت و گسترش آن در همه مناطق امکان پذیر نبود. 3- آموزش بزر گسالان آموزش بزرگسالان سومین سازمان رسمی وابسته به دولت بود که مسئولیت سواد آموزی بزرگسالان را در ایران به عهده گرفت . فعالیت کلاسهای آموزش بزر گسالان در سال 1335 با استفاده از تجارب گذشته از سر گرفته شد. در این دوره علاوه بر وزارت فرهنگ که اجرای برنامه های آموزش بزرگسالان را به عهده داشت ، وزارت خانه های دیگری مثل کشاورزی ، کار ، جنگ و سازمانهایی از قبیل بنیاد خاور نزدیک ، اداره کل امور اجتماعی و عمران روستایی ، ارتش ، بانک عمران و سازمان پیشاهنگی نیز در امر سواد آموزی بزرگسالان مشارکت داشتند. تا این زمان غیر از کلاسهای شبانه که در دبستانها تشکیل شده بود ، در کارخانه های دولتی، آسایشگاهها و بیمارستانها ، واحدهای ارتش و شهربانی نیز کلاسهای سواد آموزی بزر گسالان، با اعتبار سازمانهای مذکور و نظارت وزارت فرهنگ تشکیل شد. بر اساس سرشماری سال 1335 کل جمعیت ایران 19 میلیون نفر بود. و جمعیت ده ساله به بالا 031/ 784/12 نفر تعیین شد که حدود 2 میلیون نفر از آنها خود را با سواد معرفی کرده بودند . با توجه به این ارقام میزان با سوادی در کل جمعیت ده ساله و بالاتر 9/14 درصد بود 3/33 درصد از مردم شهری و 6 درصد از افراد روستایی و عشایری کشور با سواد بودند. البته این آمار نمی تواند دقیق و گویا باشد . زیرا معیار با سواد بودن در این سرشماری اظهارات لفظی افراد بود. و معیار دقیقی که در سراسر کشور و برای کلیه افراد یکنواخت باشد مورد استفاده قرار نگرفت. با این همه همین آمار غیر دقیق و ظاهری نشان می دهد که با وجود تمامی سازمانهایی که تاسیس یافته و کلاسهایی که تا آن زمان تشکیل شده بود ، هنوز حدود یازده میلیون نفر از افراد گروه سنی ده سال به بالا نتوانسته بودند از امکانات آموزشی رسمی بهره مند شوند. کلاسهای آموزش بزرگسالان تا سال 1345 به کار خود ادامه داد اما به دلیل رشد سریع جمعیت و افزایش درصد بیسوادان جامعه نتوانست توفیق چندانی بدست اورد. طرح مساله بیسوادی ایران در سطح بین المللی ، و آشکار شدن عدم موفقیت برنامه های قبلی، لزوم اقدامات به ظاهر ابتکاری را مطرح ساخت . 4- سپاه دانش تاریخچه سواد اموزی ایران نشان می دهد که با وجود تمام تلاشهای ظاهری و وضع قوانین و مفررات مختلف در زمینه سواد آموزی بزرگسالان در سال 1341 هنوز درصد زیادی از افراد که بالقوه می توانستند با سواد باشند از نعمت خواندن و نوشتن و کسب اگاهی محروم بودند. علی رغم کوششهای بسیاری که وزارت آموزش و پرورش برای تحت پوشش قرار دادن کودکان لازم التعلیم مبذول می داشت همه ساله بیش از دو میلیون کودک در سراسر کشور، به دلیل عدم وجود امکانات آموزشی و همچنین مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی نمیتوانستند به مدارس راه یافته و از آموزش و پرورش رسمی بهره مند شوند. بدین سبب در درون ارتش سپاه دانش برای سواد آموزی کودکان لازم التعلیم و بزرگسالان ، مخصوصا در مناطق دور افتاده که فاقد امکانات آموزشی بودند تاسیس شد. در این زمان دلایل متفاوتی برای تداوم مساله بیسوادی در جامعه بیان شد که اهم آنها وسعت کشور و پراکندگی جمعیت ، کثرت روستاها و عدم وجود راههای ارتباطی، فقر و کمبود در آمد روستائیان، کوچ نشینی عشایر ، کمبود نیروی انسانی کار آزموده ، تمرکز فعالیتها و خدمات اجتماعی و رفاهی در شهرها و مواردی از این قبیل بود . از این رو در سال 1341 طرح سپاه دانش به اجرا در آمد . در آن زمان حدود 68 در صد جمعیت ایران روستا نشین بودند و نسبت بیسوادی در میان بزرگسالان ، بخصوص در مناطق دور افتاده ، گاه از 95 درصد نیز تجاوز می کرد . به این ترتیب مقرر شد بخشی از جوانان دیپلمه در دوره سربازی خود به با سواد کردن بیسوادان در روستاها بپردازند . برای تکمیل این طرح در سال1347 طرح مشابهی به نام قانون خدمات اجتماعی زنان به تصویب رسید . بر طبق این قانون زنان تحصیلکرده موظف بودند در فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی کشور رسما مشارکت کنند و بخشی از برنامه های سواد آموزی به عهده آنان واگذار شد. 5- کمیته ملی پیکار جهانی با بیسوادی دو سال پس از تشکیل سپاه دانش یعنی در سال 1343، کمیته ملی پیکار جهانی با بیسوادی تشکیل شد تا به امر سواد آموز ی بزرگسالان بپردازد. در این زمان، هنوز تعداد بیسوادان جامعه در میان طبقات محروم به طور اعم و در میان روستائیان به طور اخص زیاد بود. از این رو این سازمان تاسیس شد تا مسولیت از بین بردن بیسوادی را در میان اقشار مختلف جامعه به عهده داشته باشد . 6- جهاد ملی سواد آموزی در سال 1354 با توجه به کمبودها و نارساییها و عدم توفیق برنامه های سواد آموزی و اهمیت مساله بار دیگر موضوع سواد آموزی در جامعه مطرح شد. این بار فعالیتهای سواد اموزی در قالب کلماتی فریبنده تر مطرح شد . سازمان جهاد ملی سواد اموزی با برنامه ها و طرح جدیدی تشکیل شد. این طرح در واقع به دنبال بازتاب نارسائیهای سواد آموزی ایران در نشریات بین المللی و همچنین تعهداتی که ایران برای ریشه کن ساختن بیسوادی در چارچوب طرحهای آزمایشی یونسکو به عهده گرفته بود ارائه شد. هدف این طرح که از سال 1355 به اجرا در آمد ریشه کن ساختن بیسوادی طی 11 سال یعنی تا سال 1366 در ایران بود. در طرح پیشنهادی بر تشکیل کلاسهای سواد آموزی با مشارکت همه اقشار مردم مخصوصا جوامع محلی و افراد بیسواد با در نظر گرفتن نیازهای مختلف آنان، برقراری نظام غیر متمرکز ، استفاده از باسوادان داوطلب خدمت و پیگیری و ارزشیابی دقیق فعالیتها تاکید بسیاری شد. در هدف این طرح علاوه بر بالا بودن درصد باسوادی ایجاد دگرگونی های مطلوب در زمینه های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور نیز ملحوظ شده بود. در طرح جهاد ملی سواد آموزی قرار بود مناطق روستایی و جمعیت زنان، نوجوانان و نیروی انسانی شاغل از اولویت برخوردار باشند. علاوه بر این نظام مدیریت و سازماندهی این طرح ابتدا به صورت غیر متمرکز پیشنهاد شده بود ولی بعدا در عمل به صورت متمرکز اداره شد. با اینکه در طرح جهاد ملی سواد آموزی کوشش فراوان شد تا مدیریت و سازماندهی سواد آموزی ، برنامه ها و شیوه کار بسیار سودمند و موثر باشد تا شکستها و ناکامیهای متعدد گذشته جبران شود، ولی اینکه در عمل نتوانست تعداد قابل ملاحظه ای از افراد بیسواد را تحت پوشش قرار دهد ، دلیل بارزی بر عدم موفقیت این طرح بود. طرح مذبور تا سقوط سلطنت شاهنشاهی در ایران ادامه یافت. در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران با همه کوششی که به ظاهر در امر سوآد اموزی بزرگسالان انجام شده بود هنوز 70 درصد از افرادی که با لقوه می توانستند باسواد باشند از توانایی خواندن و نوشتن محروم بودند. 7- نهضت سواد آموزی پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در بهمن ماه 57 فصل جدیدی در تاریخ سواد آموزی ایران گشوده شد. بعد از گذشت تقریبی یک سال از تاسیس جمهوری اسلامی در ایران و با توجه به شکستها و ضعفهای سازمانهای سواد آموزی گذشته و برنامه هایی که توسط آنها به اجرا در آمده بود و از توفیق ناچیزی برخوردار بود و همچنین با توجه به نیازی که بر اثر تغیرات سیاسی اجتماعی و فرهنگی جامعه برای کسب آگاهی و افزایش سطح سواد و فرهنگ مردم احساس می شد در 7 دیماه 1358 به فرمان امام خمینی(ره) و بر اساس مصوبه شورای انقلاب اسلامی سازمان جدیدی تحت عنوان نهضت سواد اموز تشکیل شد. http://www.lmohrz.ir/history.php

 

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 8:54 ] [ حسینی ]

تاثير اجراي طرح مهارت هاي زندگي در دانش آموزان

 دانش آموزاني كه در دوران تحصيل خود، مهارت هاي زندگي را مي آموزد و از آن ها درارتباط با ديگران استفاده مي كند، موفقيت هايي به دست مي آورد كه برخي از آنها عبارتند از : 1. قدرت تحمل در برابر عقايد گوناگون و احساس امنيت در برابر گفتار ديگران : فرد چنين مهارتي را مدرسه به دست آورده و با تعامل با آموزگاران و دانش آموزان، به توانايي و مهارت برخورد با آنها دست يافته است. 2. انجام دادن به موقع كارها با توجه به شرايط زماني و مكاني: فرد اين نظم و هشياري را نيز در مدرسه به دست آورده است. 3.برنامه ريزي و كوشش در انجام دادن كارهاي مفيد و دوري از هركار بي فايده : فرد در امتحانات پايان سال مديريت زمان و استفاده از فرصت هاي محدود را براي پيروزي در امور آموخته است. 4. راز داري و مهار كردن گفتار: فردي كه در مدرسه با افراد گوناگون در تعامل بوده، رفتارهاي شايسته را در اجتماع مدرسه آموخته است . 5. برداشت واقع بينانه از جهان و عبرت آموزي از وقايع گذشته : چنين فردي از آثار مفيد تجربه و نقش آن در پيشرفت، به خوبي آگاه است . 6. تقويت خود پنداري و اعتماد به نفس : فرد به عنوان شخصيتي مستقل در مدرسه و دوران تحصيل، اعتماد به نفس لازم را براي انجام دادن هر كاري به دست آورده است . 7. استفاده از ظرفيت ها و كنش هاي هوش : چنين فردي خود را به خوبي در مدرسه شناخته و تحليل كرده است. بنابراين، از ظرفيت هاي خود آگاه است و از آنها بهره مي گيرد . علاوه بر موارد مهارت خودآگاهي ، همدلي ، توانايي برقراري ارتباط ، افزايش قدرت تصميم گيري ، توانايي حل مساله ، توانايي تفكر خلاق و نقادانه ، توانايي مقابله با هيجان ها وتنش ها در اين دانش آموزان افزايش مي يابد . همچنين، مهارت هاي آموزشي در زندگي اجتماعي، از بروز آسيب هاي فردي جلوگيري مي كند و با ايجاد نگرش هاي اصولي و علمي درانتخاب بهترين شيوه براي انجام دادن بهتر هركاري، نقش مؤثر و مثبتي خواهد داشت . مجموعه مهارت های زندگی نه تنها به توانمند ساختن دانش آموزان در زندگی حال نمی اندیشد بلکه به توانمندی آنان جهت زندگی آینده نیز تاکید می ورزد. در ضمن متمرکز بر شکوفایی توانایی های بالقوه آنان نيز مي باشد . در اجراي طرح معمين از روش هاي گوناگوني استفاده مي كنند مانند بارش مغزي و ايفاي نقش ، اجراي اين گونه روش ها باعث ايجاد تفكري خلاق در دانش آموزان مي شود . در واقع قدرت خلاقيت دانش آموزان را بالا مي برد . تاثير اجراي طرح در آموزگاران افزايش نقش الگويي آموزگار نقش معلم در سازندگي يا ويراني بناي اخلاقي كودكان بسيار است كودكان كم و بيش از معلمان خود تأثير مي‌گيرند حتي بعضي از مورخين دربارة علل سقوط يا انحطاط جامعه‌اي تقصير را به عهدة مربيان و معلمان آنها گذارده‌اند و حتي دربارة سقوط مسلمين در اندلس تربيت كودكان را به دست مربيان مسيحي و معلمان مسلمان نماي آن جامعه و تحصيل كودكان را در مدارس مسيحي ذكر كرده‌اند. با توجه به روش كار معلم ، نحوة اعمال انضباط او ،‌ طرز برخوردش با شاگردان ، قدرت جاذبه و دافعة او ، طرز تلقي شاگردان از او، ‌تشويق ها و تنبيه‌ها … كودك از او تأثير مي‌پذيرد. وضع به همين گونه است دربارة تأثيرپذيري شاگرد از مدير ، ناظم مدرسه ، مسئول تربيتي ، ‌مستخدم و خدمتگزار و همه افرادي كه دربارة او نقش گروه فشار را اعمال مي‌كنند و بسياري از كودكان از آنان خوي و رفتار مي‌آموزند و يا عقده‌هاي ناشي از فشار آن ها را در خانه بر سر برادران و خواهران و يا ديگر افراد اجتماع اعمال مي‌كنند . با بيان مطالب فوق در مي يابيم كه معلم براي دانش آموز الگوست و اگر اين الگو مفاهيم ارزشي و مهارت هاي زندگي اسلامي را بيان نمايد ، نقش الگويي او چندين برابر شده و بيشتر نمود پيدا مي نمايد . افزايش توانمندي آموزگار بيان موضوعات و مفاهيم اين طرح باعث افزايش توانايي معلم در استفاده از روش هاي گوناگون ارائه مطلب و يادگيري از جمله : بحث و مناظره ، بارش مغزي ، تشكيل گروه و ... مي گردد . زيرا اين روش ها در تدريس نيز استفاده مي شود . و اين خود عاملي است كه معلمين محترم اجراي اين طرح را جدي تلقي نمايند . افزايش انگيزه معلم با بيان مفاهيم ارزشي زمينه ساز بستري مناسب براي رفع عيوب اخلاقي دانش آموزان مي گردد . با رفع تدريجي اين صفات ، معلم با شوق بيشتري به كار ادامه مي دهد زيرا شاهد پيشرفت دانش آموز است . شناخت بيشتر معلمين از خصوصيات هر دانش آموز معلمين با تهيه چك ليست مشاهده رفتار بيشتر به خلق و خوي دانش آموز خود آشنا شده و بهترين روش برخورد با او را انتخاب مي نمايند . و شايد اين امر در خلال آموزش موضوعات آموزشي محقق نشود . تنوع در امر كلاس داري و بيرون آمدن كلاس از فضاي خشك و مرسوم مدارس آراستگي معلم به صفات حسنه به سبب الگو بودن و مجري طرح چون معلم مجري طرح مي باشد ضرورت دارد كه خود او به صفات حسنه آراسته باشد تا تاثير آن در دانش آموزان بيشتر باشد . زيرا كسي كه خود صفت حسنه را نداشته باشد نمي تواند آن را براي ديگران تجويز نمايد . منابع: كتاب : فعاليت هاي مكمل آموزشي و پرورشي دوره ابتدايي- وزارت آموزش و پرورش - چاپ 1388 سايت هاي اينترنتي : www.maharathaye-zendegi.blogfa.com www.alirezabaniasadi.blogfa.com

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 8:20 ] [ حسینی ]

شیوه های تقویت یاد دهی و یاد گیری درس ریاضی

 مقدمه: امروزه وقتي درباره تعليم و تربيت سخن به ميان مي آيد اصطلاحاتي نظير يادگيري و ياددهي نيز مطرح مي شود. فرآيند يادگيري مي تواند ياد گيرنده را در هر مكان و هر زمان به طور عميق با فعاليتهاي آموزشي ديگر مرتبط و تجارب او را در اين زمينه به گونه اي بسيار موثرتقويت كند. ما معلمان مي توانيم روشهاي آموزشي خود را به گونه اي تنظيم كنيم كه دانش آموزان بتوانند هر چه بيشتر آموخته هاي خود را به ياد بياورند و درباره اطلاعاتي كه ضمن تدريس درس دريافت كرده اند فكر كرده و آنها را تجزيه و تحليل و طبقه بندي كنند و خود به نتيجه ، يعني به شناخت برسند؛ تا زمانيكه دانش آموزان ما خود به شناخت نرسند تبديل علم به عمل، فكر به برنامه، خلاقيت به توليد ممكن نخواهد بود . بنابراين بزرگترين و مهمترين خدمت معلم وادار كردن دانش آموزان به تفكر، استدلال و ارائه راه حل براي مشكلات است كه از طريق كاربرد شيوه هاي يادگيري و پرورش مهارت هاي فكري ميسر است. ايجاد انگيزه و علاقه يكي از مهمترين راهكارهايي است كه مي توان با ايجاد آن درك رياضي و حل مساله را براي دانش آموزان هموار نمود. در اين مقاله سعي شده است كه با ارائه راههايي دانش آموزان را به فهم دقيق مطالب درسي علاقمند كرد كه آن نيز با توجه به يافته هاي دقيق درسي و آموزش صحيح رياضي حاصل خواهد شد. مفهوم كار گروهي و بحث و گفتگو در كلاس يكي ديگر از راههاي تحقق و پيشرفت در يادگيري رياضي در اين مقاله خواهد بود اميد است كه ارائه اين نوع شيوه ها بتواند به يادگيري دانش آموزان و ياددهي آموزش دهندگان عزيز كمك كند. 1) ايجاد انگيزه و نگرش مثبت نسبت به درس رياضي در دانش آموزان بهترين انگيزه كه مخصوصا در يادگيري و علاقه به رياضي نقش عمومي ايفا مي كند بيان ريشه هاي تاريخي و بيان تارخ رياضيات در پيشرفت رياضي ... مي باشد. جيمز كلارك ماكسول مي گويد: (( يكي از بزرگترين امتيازات براي دانش آموزان هر رشته ، خواندن سرگذشت و تاريخچه آن موضوع است.)) با يك تحقيق تاريخي مي توان وقايع گذشته را به طور دقيق مورد مطالعه قرار داده و عوامل موثر تشكيل دهنده آنها را شناسايي كنيم تا مطالب درسي بهتر درك شود. بيان اين نكته كه تاريخ رياضيات از تاريخ علوم مستثني نيست و در نتيجه ، مطالعه و پژوهش در تاريخ رياضيات شناخت واقعيت ها را به دنبال دارد ، يكي از راههاي موثر در علاقمند كردن دانش آموزان خواهد بود. از مطالعه و بيان تاريخ رياضي در كلاس، مي توان نقش ملل يا مذاهب مختلف و سهم آنها را در پيدايش و ترويج دانش رياضي بيان نمود مثلاً در مي يابيم كه نقش مسلمانان در پيشرفت رياضيات هم از نظر توسعه و هم از نظر ترويج آن نقش كاملاً قابل ملاحظه اي است و با بررسي خدمات ايرانيان به علوم رياضي جايگاه معرفتي اين مرز و بوم را مشخص مي كند. استاد شهرياري در كتاب سرگذشت رياضيات مي گويد : (( تاريخ رياضي به ما مي آموزد كه مطالعة رياضيات موجب آزاد كردن روان انسان از انديشه هاي غير انساني مي شود تاريخ رياضيات نشان مي دهد كه مردم ساده ولي انديشمند در سراسر سياره زمين در ساختن بناي شوق انگيز و پرشكوه رياضيات امروزي دست داشته اند بررسي تاريخ رياضي باعث بازگرداندن ما به خود مي شود. وقتي بدانيم نخستين كتاب جبر و مثلثات به وسيله رياضيدانان ايراني به رشته تحرير در آمده است ، وقتي بدانيم رياضيداناني چون بيروني و جوزجاني همه دستورات مثلثاتي را بوجود آورده اند آن وقت است كه، حالت خود را از دست مي دهيم و به خود اعتماد مي كنيم و اين خود ياعث فهم بهتر مطالب و ايجاد انگيزه در يادگيري رياضي مي شود.)) بنابراين با بيان چگونگي پيدايش يك مطلب در كلاس درس، آمادگي بيشتري براي فهم مطالب بعدي به زبان رياضيات براي دانش آموزان فراهم مي شود و با اشتياق بيشتري شنونده مطالب خواهند بود و بر اين باور هستيم كه انگيزه اي در بين دانش آموزان ايجاد خواهد شد كه اين خود به فهم و يادگيري دقيق، ديد مثبتي خواهد داد. اين قسمت را با سخن پروفسور محسن هشترودي به پايان مي رسانيم: (( اگر با بزرگداشت گذشتگان مي خواهيم كاري كنيم كه جوانان امروز به استخوان هاي پوسيده آبا و اجدادشان ببالند، سخت خطا كاريم و اگر با انجام اين كار مي خواهيم امروزيان را تحقير كنيم و به آنان بفهمانيم نتوانسته اند مثل پدرانشان در زمينه هاي گوناگون علمي، ادبي و هنري بشكفند، در اشتباهيم اما اگر مي خواهيم از اين راه آنان را بر انگيزيم تا راه آن بزرگان را در پيش گيرند همان درست است و بايد آن را دنبال كنيم.)) 2) استفاده از يافته هاي واقعي درس به عنوان نقطه شروع فعاليت: ما بايد رياضي را آنطور كه هست به ديگران ياد دهيم. بايد توجه كنيم كه، رياضيات تنها مجموعه اي از حقايق نيست كه آنها را به شكل قضيه و لم ومسائل به ديگران نشان مي دهيم، بلكه رياضي، يك تفكر است كه ما، به وسيله مجموعه اي از قضايا و مسائل بايد آن تفكر را در كساني كه خواستار يادگيري آن هستند به وجود آوريم تا هركس با هر مقدار كه رياضي مي داند، بتواند با مسائل برخورد كند. يكي از راه هاي فهم واقعي درس، ايجاد تفكر است و آن يعني اينكه به آنها اجازه داده شود و تشويق شوند كه فكر كنند و با ايجاد تفكر خود، مساله تازه و قضيه ارائه دهند حتي اگر معلم قادر به انجام اين كار نباشد؛ مهم نيست مساله چقدر ساده و ابتدايي باشد مهم اين است، كه فكر تازه باشد بايد به آنها فكر تصميم دادن را ياد داد تا آنجا كه مي توانيم مطالب را به شكل تعميمي ارائه دهيم و بخواهيم درباره تعميم هر مطلب رياضي قابل فهم فكر كنند. جرج پوليا معتقد بود كه اين يادگيرنده است كه بايد با تلاش دروني، علم را از درون خود برپا كند و اين نوع آموختن است كه انسان را توانمند مي كند. يكي از راه هاي اصول يادگيري، اصل يادگيري فعال است كه، شامل بصيرتها و تصورات و افكار است كه متوالياً در يادگيري نقش دارند. اصل يادگيري فعال اشاره به اين دارد كه اگر يادگيري همراه بافعاليت و كشف توسط خود دانش آموز باشد، همواره در ذهن جاي مي گيرد. براي يادگيري مفيد، يادگيرنده بايستي خودش قسمت عمده مطالب را كشف كند و با تعميم مطلب و توانايي خويش در فهم آن و با به كارگيري زبان رياضيات، مجهولات را از روي اطلاعات پيدا كرده و همراه با كنترل اثباتها، در حل مسائل به كار گيرد. نكته بسيار مهم ديگر خواندن دقيق كتاب و درك صورت مساله است. با درك و فهم دقيق مساله و مطلب درسي مي توان مسائل را حل كرد بدون آنكه، بخواهيم حل آنها را از روي كتابي مونتاژ كنيم. گام ديگر معرفي كتب غير درسي پس از دانش دقيق مطالب درست به دانش آموزان است كه در يادگيري آنان موثر است. زيرا كتب درسي، معمولاً براي دانش آموزان متوسط نوشته مي شود و دانش آموزان تشنه علم، بايستي بتوانند از منابع ديگري استفاده كنند، كه البته جرج پوليا، به نقل از آناتول فرانس نقل مي كند: (( سعي نكنيد با زياد ياد دادن به دانش آموزان غرور و تكبر خود را ارضا كنيد فقط كنجكاوي آنها را بيدار كنيد، چشم شنوندگان خود را باز كنيد ولي از سنگين كردن بار مغز آنها بپرهيزيد كافي است جرقه اي در آنها بوجود آوريد، هر جا كه خوراكي براي آتش وجود داشته باشد شعله آن به خودي خود افزون مي شود.)) حوزه برنامه درسي زماني قابل فهم است كه قدرتي در يادگيري را به عنوان يك رويداد مهم وجود آدمي بينديشيم. يادگيري با عوامل و منابع گوناگون در ارتباط است. رابطه يادگيري با ماهيت يادگيرنده بايد معلوم شود لازمه زندگي اجتماعي، يادگيري وياد دادن طبق قواعد و فنون خاص خود است. البته به روش تعليم دهنده هم بستگي دارد. رابطه يادگيري با جامعه و نيازها و ضرورت هاي اجتماعي بايد با طور عملي تعريف شود. در يادگيري، دانش آموز بايد به سطحي از ادراك برسد گه بتواند ارتباط بين مفاهيم مختلف رياضي را درك كند مثلاً ارتباط بين حد و پيوستگي و مشتق و انتگرال و به عبارت ديگر بايد به مرحله مهارت برسد. هدف فرد نبايد فقط براي كسب نمره يا ترس از تنبيه باشد بلكه بايد، انگيزه مثبتي وجود داشته باشد تا اورا به سوي يادگيري تشويق كند و مطلب برايش جنبه اجباري و دستوري نداشته باشدو ثانياً پس از فهم، زحمت حل تمرينات را متحمل شود. ابوريحان بيروني كار و دانش و رياضيات را تصفيه كردن روح و جسم آدمي مي داند. هر گاه بخواهيم، به چيزي ارزشمند برسيم بايد از بعضي موارد جزئي چشم پوشي كنيم. براي رسيدن به انديشه رياضي بايد با رياضيات مانوس شويم هنگامي كه به اين مرحله رسيديم خود به خود تنبلي و كاهلي از ما دور خواهد شد. رياضيات علمي پيوسته است بايد از ريشه شروع كنيم و بعد به شاخه هاي پر بارش خواهيم رسيد. 3) كار گروهي و بحث همگاني و تاثير آن بر يادگيري دانش آموزان اگر به فكر يادگيري معنادار و مداوم در دانش آموزان خود هستيم بايد با نظريات دانشمنداني مانند پياژه و بونر آشنا شويم واز آنها در تدريس خود استفاده كنيم. يكي از نظريات اين دانشمندان در روانشناسي يادگيري رياضي، آن است كه دانش آموزان، خود سازنده دانش خويش باشند. يكي از مشكلات موجود در تدريس و يادگيري رياضيات، عدم توجه به تفاوتهاي فردي شاگردان در كار رياضي و نگاه موجي به كلاس است. زيرا در كلاس افراد زيادي وجود دارند كه مانند ما نمي انديشند و كسب يادگيري و شناختي آنان با يكديگر و با خود ما متفاوت است ولي با استفاده از بحث گروهي و كار در گروه هاي كوچك، فرصت خوبي براي يافتن تفاوت هاي فردي ايجاد مي شود. رياضيات به عنوان فعاليتي انساني، پديده اي اجتماعي، فرهنگي و تاريخي است.رياضيات داراي موضوعي واقعي و معنادار است و معني آن رابايد، در خرد جمعي آحاد بشر جستجو كرد. نظريه تعامل اجتماعي و يگوتسكي نيز بر اين اذعان دارد كه يادگيري و فعاليت آگاهانه اساساً اجتماعي و گروهي است و نه انفرادي. افزايش توانايي كشف پاسخ و ارائه استدلال در دانش آموزان مي تواند يكي از اهداف آموزش رياضي باشد. همراه با افزايش توانايي هاي گروهي، دانش آموزان مي توانند با جنبه هاي مختلف رياضي آشنا شوند. معلم مي تواند با كار گروهي در كلاس ويژگي هاي فردي دانش آموزان را مورد بررسي قرار دهد: خلاقيت ابتكار و تشريك مساعي در گروه، رهبري و مشاركت، پشتكار و دقت، انعطاف پذيري و تحمل نظر ديگران، اشتياق رفتن به فراتر مساله. انتظار مي رود بدين ترتيب دانش آموزان در سير آموزش به توانايي ارائه حدس خوب دست يابند و با ارائه اثبات هاي گوناگون و تبادل نظر در كلاس، در نهايت درك مناسبي از ارزش هاي رياضي بدست آورند. در واقع كار گروهي در كلاس بدين ترتيب كه دانش آموزان، به گروه هاي 3 الي 5 نفره تقسيم مي شوند، باعث مي شود كه روح مشاركت و همكاري در دانش آموزان تقويت شود. كلاس درسي كه سال ها بايست دانش آموزان در آن صم بكم بنشينند تبديل به محيطي فعال و شلوغ و پرجنب و جوش مي شود. همچنين حل فعاليت هاي كلاسي و تمرينات و مثالهاي طرح شده توسط معلم، توسط خود آنها انجام مي گيرد و نتيجه تحقيقات از زبان آنها مطرح مي شود. فن دويل درباره دستورالعمل ها و راهكار هاي علمي تدريس مي گويد: « از گروه هاي يادگيري مشاركتي استفاده كنيد.» بايد دانش آموزان را تشويق كرد كه هم با معلم و هم با يكديگربحث و گفتگو كنند چيزي كه در كلاس هاي سنتي معمولاً تقبيح مي شود و اغلب معلم، تنها كسي است كه، صحبت مي كند و به طور يكنواخت سخنراني مي نمايد. با تغيير مسير از اين رويكرد سنتي، بايد اين عادت را شكست. يادگيرنده ها، مفاهيم را ضمن گفتگو در كلاس براي خود صورت بندي مي كنند و نظرات يكديگر را مي شنوند و در قبول يا رد آنها بحث مي كنند و هر دانش آموز با هرنوع فعاليت درسي در كلاس، مطرح مي شود و هم اين امر، باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در آنها مي شود. ضمن اينكه فعاليت هاي هر گروه اختصاص گرفتن امتياز مثبت را به همراه خواهد داشت، كه اين خود باعث مي شود كه، هر گروه با انگيزه و شوق بيشتري فعاليت كند و اين امر باعث به وجود آمدن رقابت سالم در كلاس مي شود. دو فن مهم به نقل از دكتر گويا در خصوص روشهاي يادگيري و ياددهي : 1) كار در گروه هاي كوچك : كار در گروه هاي كوچك يكي از مولفه هاي اصلي آموزش و تدريس است دانش آموزان در گروه هاي ك.چك ياد مي گيرند تا به كارهاي خود نظارت داشته باشند و آنرا ارزيابي كنند همكاري مشاركتي هر دانش آموز با ساير اعضاي گروه، كه از او تواناترند، باعث تقويت و رشد ذهني او مي شود. 2) بحث همگاني اين مفهوم به معني جمع آوري نظرهاي گروهي كوچك و ارائه آن به تمام كلاس است. بحث همگاني و كار در گروه هاي كوچك لازم . ملزوم يكديگرند. كار در گروه هاي كوچك و بحث همگاني، تاثير عميقي بر باورهاي يادگيرندگان داردو اين عمل، با يادگيرندگان كمك مي كند تا تنوع روش هاي حل مساله را تجزيه و تحليل كنند و در زمينه راه حل درست، تصميم گيري كنند. توانايي تصميم گيري كه به حل مساله مي انجامد، با توانمندي هاي فراشناختي يادگيرندگان ارتباط نزديك دارد. نتايج و بررسي هاي نشان داده شده در مورد طرح كار گروهي دانش آموزان : 1) يادگيري دقيق دانش آموزان و اظهار علاقه مندي آنها با درس رياضي. 2) فعاليت كار گروهي آنها مانع از خسته شدن آنها در كلاس مي شود. 3) افزايش مشاركت آنها به هنگام حل تمرين. 4) كاستن اضطراب در مواقع امتحان و بالا رفتن اعتماد به نفس آنها. منبع: سایت شبکه آموزش

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 8:19 ] [ حسینی ]

علل بی علاقگی دانش آموزان به درس عربی

 در ميان دروس دوره ي متوسطه درس عربي زياد مورد علاقه ي اكثر دانش آموزان نيست و معمولاً به درس زبان عربي بعنوان چيزي نگاه مي كنند كه در آينده به آن هيچ نيازي ندارند، و تصــور مي كنند كه اين زبان يك زبان بيگانه وكهنه است و در زندگي امروزي هيچ جايگاهي ندارد و تنها زبان زنده ي روز را زبـان انگليسي مي دانند و نسبت به يادگيري زبان عربي علاقهاي نشان نمي دهند. معمولاً در طول تدريس چند ساله در مدارس مختلف و كلاسهاي متفاوت اين بي انگيــزگي را كامـلاً درك كرده ام ، البته نبايد فراموش كرد كه در دبيرستانهاي دخترانه درس عربي هم مثل بقيه ي دروس از اهميت و جايگاه خاص خود برخوردار است ، زيرا زبان عربي يكي از دروسي است كه با ضريب بالايي در امتحانات ورود به مراكز دانشگاهي مطرح مي شود، بنابر اين خود را بي نياز از يادگــيري آن نمي دانند. اما در ميان دانش آموزان پسر اين بي علاقگي بيشتر مشهود است. من در دبيرستان شهيد مطهري گيلان غرب بعنوان دبير درس زبان عربي تدريس مي كنم. يك روز وقتي وارد كلاس سوم انساني شدم با تعجب ديدم كه همه ي دانش آموزان كتاب جغرافيا را روي طبقه در مقابل خود گذاشته اند و همگي مشغول مطالعه ي جغرافيا هستند زيرا قرار بود ساعت بعد دبير جغرافيا از اين درس پرسش مستمر بعمل بياورد، البته اين اولين بار نبود كه دانش آموزان اين كلاس را مي ديدم كه در كلاس عربي به خواندن كتاب ديگري مشغولند اما اين بار از اين تعجبم بيشتر شد كه با ورود خودم به كلاس دانش آموزان نمي خواستند كتاب جغرافيا را كنار بگذارند و حتي از من خواهش كردند اين ساعت، آنها را به حال خودشان واگذارم و عربي تدريس نكنم. پس از سلام و احوالپرسي وقتي ديدم كه دانش آموزان هيچ علاقه اي ندارند تا كتاب عربي را ازتوي طبقه هايشان بيرون بياورند ، من هم كمي عصباني شدم و از آنها پرسيدم: مگر الآن چه درسي داريد؟ چرا كتاب جغرافيتان را بر نمي داريد؟ همگي گفتند: ما از درس عربي خوشمان نمي آيد. با خود فكر كردم كه بايد بفهمم چرا اينقدر دانش آموزان اين كلاس نسبت به درس عرـبي بي رغبت شده اند و با وجود اينكه درس عربي اساسي ترين درس در رشته ي علوم انساني است ،به آن علاقه اي ندارند، لذا تصميم گرفتم يك اقدام پژوهي عملي انجام دهم تا مشكل موجود را به نحوي مرتفع گردانم. ابتدا سعي كردم به علل و عوامل بي انگيزگي دانش آموزان اين كلاس نسبت به درس عربي بپردازم سپس راهــكارهاي ممكن را بكار گيرم، لذا با تكيه بر اظهارات خود دانش آموزان از طرق مصاحبه ي غير رسمي يعني گفتگوي دوستانه و همچنين گفتگو با اولياي مدرسه به نكات مهمي پي بردم كه تا اين حد دانش آموزان را از درس عربي گريزان كرده است، زيرا من در ابتدا خودم و شيوه ي تدريسم را عامل اصلي اين بي علاقگي دانش آموزان مي دانستم، بنابر اين، همين امر انگيزه اي شد تا با پژوهش عملي در اين زمينه به علل و عوامل بي انگـيزگي دانش آموزان به درس عربي پي ببرم، تا راه حل ممكن را براي حل اين مشكل ارائه دهم . هدف آغازين از اين پژوهش اين است كه بدانم چرا دانش آموزان اينقدر به درس عربي بي رغبت هستند؟ و چرا علاقه اي به يادگيري زبان عربي ندارند؟ زيرا بعضي از دانش آموزان داراي استعدادهاي بالايي هستند اما فقط در درس عربي نمره ي كم مي گيرند. هدف مياني از اين پژوهش اينستكه مي خواهم دانش آموزان را به يادگيري درس عربي علاقمند سازم و بتوانم روحيه اي در شاگردان ايجاد نمايم تا همانطوريكه خود را ملزم مي كنند به يادگيري دروس ديگر، مثلاً مي گويند زبان انگليسي زبان روز است، بايد دانش آموزان به اين ديدگاه برسند كه زبان عربي هم زبان روز است و ما بي نياز از آن نيستيم زيرا حد اقل نيازي كه به اين زبان داريم اينستكه عربي زبان دين ماست و با فرهنگ و زبان فارسي كاملاً آميخته است. و ما هم براي فهم متون ديني، قرآن كريم، نهج البلاغه و ادعيه و هم براي فهم متون ادبي فارسي ناگزيريم با زبان عربي آشنا شويم. هدف غايي و نهايي از اين پژوهش اينستكه دانش آموزان ، زبان عربي را هم سطح زبان انگليسي بدانند و احساس كنند، همانطوريكه براي استفاده از كامپيوتر ناچاريم برخي اصطلاحات زبان انگليسي را ياد بگيريم،براي استفاده از ميراث غني و گرانبهاي ادبيات فارسي و عربي ناگزير هستيم زبان عربي را ياد بگيريم. وقتيكه دانش آموزان با خود فكر مي كنند كه زبان انگليسي كليد فهم متون جديد است بايد اين درك در آنها هم ايجاد شود كه كليد فهم علوم ديني و ادبي هم زبان عربي است. و دين اسلام هم با پيشرفت علمي مخالفتي ندارد وسفارش به فراگيري علم هميشه مورد توجه رسول اكرم و ائمه ي معصومين بوده است. وقتي در دانش آموزان چنين احساسي بوجود بيايد ، هم دانش آموزان به فراگيري زبان عربي علاقه پيدا مي كنند و هم مدرّسين زبان عربي با علاقه وشور و شوق در سر كلاسهاي درس حاضر مي شوند، بنا بر اين با مطالعه و سرمايه گذاري علمي و طرح و برنامه هاي بهتري به تدريس زبان عربي مي پردازند و در نتيجه شاهد اينهمه افت در درس عربي نمي باشيم. علل بي علاقگي دانش آموزان به زبان عربي و عوامل افت يادگيري آن در گفتگوهايي كه با دانش آموزان بعمل آمد و همچنين با در جريان قرار دادن مدير و معاونين دبيرستان شهيد مطهري مسائل مهمي مطرح شد و از جمع بندي كل اطلاعات بدست آمده به علل و عواملي اشاره شد كه باعث افت يادگيري دانش آموزان در درس عربي شده است. بطور كلي مي توان علتهاي عدم پيشرفت در يادگيري درس عربي و علاقه نداشتن دانش آموزان به اين درس را در موارد زير خلاصه كرد: 1- به دليل استفاده از دبيران غير متخصص و غير مسلط و نا مرتبط با ادبيات عرب در سنوات گذشته دانش آموزان، اطلاعات اوليه و پايه اي كه پيش نياز مطالب سطح بالاتر است ندارند و اكنون درس عربي براي آنها به يك كابوس تبديل شده است و تصور مي كنند كه يادگيري عربي ناممكن است و هيچ روحيه اي براي فراگيري آن ندارند. 2- دومين عامل كه متأثر از همان عامل اول است ونتيجه ي مستقيم آن مي باشد ارفاقهاي بي حد و حصر دبيران دوره هاي قبل بخصوص دوره ي راهنمايي باعث شده است كه دانش آموزان با همان روحيه ي تكدي نمره تربيت شوند و از خود هيچ سعي و تلاشي بعمل نياورند. 3- عدم وجود عوامل تشويق كننده و حتي وجود برخي از موارد بازدارنده ، مثلاً خود اولياي دانش آموزان بيشتر به فراگيري و تقويت زبان انگليسي توصيه مي كنند و خيال مي كنند اگر فرزند آنها انگليسي ياد بگيرد از ارزش و پايگاه اجتماعي بهتري برخوردار است و برخي هم با اهداف خاصي اين مطلب را القاء مي كنند كه زبان عربي يك زبان بيگانه است كه كهنه شده است ، مثلاً همين برنامه هاي طنزي كه از صدا و سيما پخش ميشود و زبان عربي را به مسخره مي گيرد باعث شده است كه نسل جوان ما كه در دوره ي دبيرستان درس مي خوانند نسبت به آموزش زبان عربي به ديد تمسخر بنگرند كه اين خود عامل مهمي است كه انگيزه را از دانش آموزان مي گيرد. 4- عدم تنوع در مطالب كتابهاي درسي كه جذابيت خاصي ندارند تا دانش آموزان به آن رغبت پيدا كنند. مثلاً در هيج جاي كتابهاي درسي عربي يك مطلب ورزشي ديده نمي شود. سراسر مطالب كتابهاي درسي عربي ، آيات قرآني و احاديث و ادعيه مي باشد كه باعث يكنواختي مطالب درس عربي شده است. درست است كه هدف آموزش زبان عربي براي فهم قرآن و حديث است اما مي توان در لابلاي داستانهاي متنوع و جذاب و يا در ضمن عنوان كردن يك لطيفه و حكايت پند آموز خيلي از لغات و اصطلاحات متون ديني را آموزش داد. 5- آنطوريكه خود دانش آموزان عنوان مي كنند مطالب كتابهاي درسي عربي هيچ تناسبي با روحيات جواناني كه در اين سنين درس مي خوانند ندارد مثلاً دانستنيهاي علمي، مسائل روز، مقالات ادبي ، شعر و … كه بيشتر به مذاق دانش آموزان خوش آيند است در كتابهاي درسي عربي كمتر مورد توجه بوده است. 6- اگر هدف از تدريس يك زبان آن است كه بتوانيم با اين زبان در حد مكالمه ي روزمره صحبت كنيم چرا دبيران عربي به زبان عربي حرف نمي زنند؟ و چرا ساعت مشخصي را براي مكالمه اختصاص نداده اند وبيشتر بر قواعد خشك و سنگين صرف و نحو تكيه مي شود؟ 7- در هر درس مطالب زيادي از قواعد آمده است كه اين قواعد داراي تمرينات زيادي هم هست و اين عامل باعث شده است كه كتاب عربي سنگين و مشكل بنظر برسد و روحيه ي يادگيري را از دانش آموزان مي گيرد. 8- وجود تصاوير زياد و تكراري وگاه نامربوط و غير جذاب و بدون كيفيت نه تنها كمكي به امر يادگري نمي كند بلكه فقط حجم كتاب را زياد كرده است . مثلاً در يك درس فقط تصوير يك مرد با حالتهاي مختلف تكرار شده است و هيچ نكته ي كمك آموزشي در آن نيست. 9- با وجود تمام عوامل فوق وقتي چنين درسي درساعت آخر برنامه گنجانده شود مشكل معلم و دانش آموزان مضاعف ميشود البته اين نمي تواند بهانه اي براي دانش آموزان باشد زيرا تمام دبيران درساعت آخر درس دارند و تدريس مي كنند و معلم عربي هم بايد در سر يكي از كلاسها حاضر شود. گاه اتفاق افتاده است كه دانش آموزان در ساعت اول هم مشكل دارند. مثلاً بعلت دوري مسافت خانه تا مدرسه بيشتر دانش آموزان دو ساعت اول روز هاي شنبه كه تايم صبح باشند غيبت مي كنند و هميشه از درس عقب مي مانند و چند بار كه اين اتفاق بيافتد جبران آن بسي مشكل مي شود. 10- بد آموزي برخي از همكاران در سنوات گذشته باعث شده است تادانش آموزان فقط به مطالب كتاب درسي بپردازند آن هم در حد حفظ كردن مطالب، چون دانش آموز با اين روحيه تربيت شده است ديگر قدرت درك و فهم ندارد و اگر مطلبي عين كتاب نباشد نمي تواند به آن پاسخ دهد در نتيجه در امتحانات هماهنگ نمي تواند نمره ي قبولي كسب كند. راههاي ايجاد انگيزه در دانش آموزان و راهكارهاي ممكن براي جلوگيري از افت يادگيري در درس عربي براي ايجاد انگيزه در دانش آموزان و علاقمند كردن آنها در فراگيري درس عربي، ابتدا بايد تا حد امكان در رفع عواملي كه انگيزه را از دانش آموزان گرفته است كوشيد. بنابراين اول از راه تشوق و آسان جلوه دادن درس عربي شروع كردم و اين مطلب را بارها به دانش آموزان گوشزد مي كردم كه هر كس بتواند از نمره ي كتبي پايان ترم نمره ي هفده به بالا كسب كند، سه نمره به نمره ي مستمر او اضافه ميشود و براي نمرات پانزده تا هفده، دو نمره به نمره ي مستمر اضافه مي شود، و به نمرات دوازده تا پانزده يك نمره ارفاق ميشود از طرف ديگر تصميم گرفتم نمرات امتحاني را به پشت شيشه مدسه بزنم تا تمام دانش آموزان از نمرات همديگر با خبر شوند و اين را قبلاً به اطلاع دانش آموزان رساندم تا بتوانم يك جو رقابتي در ميان آنها ايجاد كنم. مدير دبيرستان هم به مناسبتهاي مختلف درسر صف تذكرات هشدار دهنده اي را به عموم دانش آموزان مي داد مبني بر اينكه گزارش نمرات پايان ترم را به اطلاع اولياي آنها خواهد رساند ويك نمودار آماري از ميزان قبولي هر درس و هر كلاس تنظيم خواهد شد و در تابلوي اعلانات مدرسه در معرض ديد عموم دانش آموزان و دبيران قرار خواهد گرفت. اين هم هشدار خوب و مناسبي بود و هم عاملي بود براي ايجاد رقابت در ميان تمام دانش آموزان . به امتحانات مستمر شفاهي در سركلاس توجه بيشتري كردم و ابتدا با طرح سؤالات ساده اين را به دانش آموزان القاء مي كردم كه عربي درس سختي نيست و هر كس اراده كند مي تواند آن را بخوبي ياد بگيرد. كلاس را خيلي جدي مي گرفتم و قبل از شروع درس حتماً حضور غياب انجام مي دادم و در بررسي تكالف دانش آموزان حساسيت خاصي داشتم تا دانش آموزان بدانند براي كار آنها ارزش قائل هستم زيرا تكليف دادن يك چيز است و تكليف خواستن چيز ديگر. اما بعنوان پيشنهاد درسطح كلي ميتوان راهكارهاي بهتري براي ايجاد انگيزه در دانش آموزان نسبت به درس عربي ارائه داد كه اين در توان مسؤلان برنامه ريز مي باشد ازجمله اين راهكارها مي توان به موارد زير اشاره كرد: 1- تا جايي كه امكان دارد از دبيران متخصص درس عربي استفاده شود و حتي براي دبيران متخصص درس عربي، آموزشهاي ضمن خدمت جهت تدريس بر اساس الگوهاي نوين تدرس هم لازم و ضروري است. 2- فعال بودن گروههاي آموزشي بمعني واقعي آن به اينصورت كه سر گروه درس عربي از بين باسوادترين ومجرّب ترين دبيران انتخاب شود و در روز معين و مشخصي در محل گروههاي آموزشي حضور داشته باشد و يك شماره تلفن در اختيار تمام دبيران عربي قرار دهد تا در صورت نياز بتوان با او مشورت كرد و با برگذاري جلسات ماهيانه به رفع مشكلات آموزشي پرداخته شود و هماهنگيهاي لازم ميان دبيران ايجاد شود. 3- شناسايي و معرفي دبيران موفق در امر آموزش و تدريس و تقدير از آنها جهت الگو سازي براي ساير دبيران . 4- در پايان هرترم فرمهاي نظر خواهي به دانش آموزان داده شود تا بدون ذكر نام خودشان نظرات و انتقادات و پيشنهاداتشان را عنوان كنند و نتيجه ي اين نظر خواهي به اطلاع دبيران رسانده شود. 5- امكانات كمك آموزشي در اختيار دبيران درس عربي گذاشته شود. در دسترس بودن نوارهاي ويديوئي و مجلات رشد زبان عربي در مدارس لازم و ضروري است. 6- برگذاري مسابقات و المپيادها براي ايجاد روحيه ي رقابت در ميان دانش آموزان و شناسايي و معرفي و تشويق كردن نفرات برتر. 7- استفاده از سرودها و ترانه هاي ساده ي عربي كه هم كوتاه باشند و هم به زبان فصيح اجرا شده باشند. 8- اختصاص دادن ساعت مشخصي به كلاس مكالمه و آزمايشگاه زبان عربي بطوريكه درس مكالمه يك درس مستقل از كتاب عربي باشد. 9- استفاده از عناوين مختلف روزنامه ها و مجلات عربي در همه ي زمينه هاي ورزشي، ادبي، علمي، سياسي، نظامي و رخدادهاي مهم . 10- موضوعات دروس از منابع اصلي عربي آنها انتخاب شوند تا جذابيت خودرا از نظر بلاغت ادبي از دست ندهند. مثلاً از آثار طه حسين ،جبران خليل جبران، احمد شوقي وديگر نويسندگان و شاعران و نمايشنامه نويسان مشهور معاصر استفاده شود تا دانش آموزان خود را در فضاي كاملاً عربي احساس كنند. منبع: برگ سبز (http://www.latifeamini.blogfa.com/post-119.aspx) لطیف امینی

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 8:18 ] [ حسینی ]

کم‌رویی‌ در پسر یا دختر خانواده دیده می‌شود

کارشناس اداره روان وزارت بهداشت گفت: کم رویی در میان فرزندان اول خانواده و تک فرزندها بیشتر دیده می شود، به خصوص زمانی که والدین قادر نباشند زمینه تربیت و رشد اجتماعی مطلوب و هماهنگ آنها را مطابق با نیازهای عاطفی و اجتماعی‌شان فراهم کنند. کارشناس اداره روان وزارت بهداشت گفت: کم رویی در میان فرزندان اول خانواده و تک فرزندها بیشتر دیده می شود، به خصوص زمانی که والدین قادر نباشند زمینه تربیت و رشد اجتماعی مطلوب و هماهنگ آنها را مطابق با نیازهای عاطفی و اجتماعی‌شان فراهم کنند. زهرا افسری اظهار داشت:‌ به طور کلی در بیشتر موارد، فرزندان اول خانواده و تک فرزندها با بزرگترها بیشتر همانند سازی می کنند و تمایل آنها در برقراری ارتباط با بزرگسالان بیش از همسالانشان است. وی با اشاره به اینکه فرزندان اول خانواده و تک فرزندها در برقراری ارتباط با همسالان و همکلاسیهای خود بیشتر با مشکل مواجه می شوند، افزود: عموما والدین انتظارت و توقعات متنوعی از تنها فرزند و یا فرزند اول خود دارند و به دلیل همین انتظارات فوق العاده، اعمال فشارهای روانی از طرف والدین و آرمان خواهی های فراوان آنها و احساس ناتوانی این قبیل فرزندان زمینه ی اضطراب و کمرویی در شخصیت آنها رابیشتر نمایان می کند. افسری ادامه داد: وضعیت عاطفی روانی، از دست دادن احساس خود ارزشمندی و برخورداری از خودپنداری کمتر، باعث می شود در بعضی از موارد فرزندان اول در مقایسه با سایر فرزندان خانواده، به توفیقات کمتری در پیشرفت تحصیلی دست پیدا کنند. کارشناس اداره روان وزارت بهداشت با بیان اینکه مدرسه به عنوان اولین جایگاه و تجربه اجتماعی کودکان، می تواند نقش تعیین کننده ای در تقویت کم رویی یا پرورش مهارت های اجتماعی آنان ایفا کند،‌ ابراز داشت:‌ متأسفانه در بسیاری از موارد، کم رویی کودکان در محیط مدرسه و فضای کلاس درس تقویت می شود و چنین رفتار ناخوشایندی در شخصیت کودک تثبیت می شود. افسری افزود: در بیشتر موارد اولیای مدرسه رفتار انفعالی و آرام و سکوت مضطربانه ی کودک یا کودکان کمرو و ناتوان را به عنوان یک صفت پسندیده و ویژگی رفتاری مطلوب تلقی می کنند و در بعضی اوقات با تأیید و تشویق های خود، به طور مستقیم و غیرمستقیم سعی می کنند آن را تقویت کنند که این امر به تدریج او را به یک موجود کاملاً کمرو با شخصیتی انفعالی تبدیل می کند. وی خاطرنشان کرد: علاوه بر خانه و مدرسه، عواملی همچون محرومیت ها و آسیبهای اجتماعی، ناسازگاریهای شغلی، سلطه ها و فشارهای گروهی، مقایسه ها، پرخاشگریها و قدرت مداریها، کنترل شدید اجتماعی می تواند از دیگر عوامل زمینه ساز فزونی اضطراب، تشدید کمرویی و رفتارهای گوشه گیرانه باشد.

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 8:17 ] [ حسینی ]

نگاهی به پدیده کم‌رویی، عوامل و عواقب آن

 پارميس ايزدپناه /تهران امروز کم‌ر‌ويي، يک پديده پيچيده‌ رواني - اجتماعي است. کم‌ر‌ويي، يک صفت يا ويژگي ارثي يا ژنتيکي نيست، بلکه اساساً در نتيجه روابط نادرست بين فردي و سازش نايافتگي‌هاي اجتماعي در مراحل اوليه رشد، در خانه و مدرسه پديدار مي‌شود.با اينکه برخي از روانشناسان بر اين عقيده‌اند که بعضي افراد با زمينه يا سندروم کم‌ر‌ويي متولد مي‌شوند اما بايد توجه داشت که بحث درباره سندروم کم‌ر‌ويي و استعداد بيشتر بعضي از کودکان در ابتلا به کم‌ر‌ويي به معناي ارثي بودن مثل رنگ چشم و پوست نيست.بديهي است کودکان کمرو عموماً متعلق به والديني هستند که خودشان کم‌ر‌ويي دارند، ليکن اين بدان معني نيست که اين قبيل کودکان کم‌ر‌ويي را از طريق ژن‌هاي ناقل از والدين خود به ارث برده اند، بلکه اساساً بدين معناست که کم‌ر‌ويي را از آنها ياد گرفته‌اند. کم‌ر‌ويي ناشي از ترس کم‌ر‌ويي ناشي از ترس، عموماً از سال اول زندگي نوزاد مشاهده مي‌شود. مطالعات انجام شده روي نوزادان، حاکي از اين است که در اواسط سال اول زندگي (غالباً در شش ماه دوم آن)، کم‌ر‌ويي به عنوان يک پديده همگاني در همه نوزادان، نسبت به غريبه‌ها و افراد آشنايي که به خاطر تغيير لباس و آرايش، ظاهرشان متفاوت به نظر مي‌آيد ديده مي‌شود به عبارت ديگر در اين شرايط اضطراب ناشي از روبه‌رو شدن با بيگانه‌ها و ناآشناها، وجود کودک را فرا مي‌گيرد. در حقيقت کودک خردسال، از اين رو کمرو است که مردم برايش ناآشنا هستند، از او بزرگتر، قوي تر، قدرتمندتر و مقتدرترند و كودك نمي‌داند که در شرايط گوناگون چگونه با وي برخورد خواهند کرد. بعد از 6 ماهگي، کودکان خردسال به تدريج به لحاظ رشد ذهني و عاطفي، مي‌توانند افراد آشنا را از غريبه‌ها تشخيص دهند. همراه با افزايش دامنه ارتباطات کودک با ديگران، کم کم بر تجارب خوشايند و دوست داشتني وي افزوده مي‌شود و کودک از ارتباط و همنشيني با ديگران بخصوص آشنايان لذت مي‌برد، ترسش فرو مي‌ريزد و اين حالت مقدمه لازم و مطلوبي براي اجتماعي‌تر شدن کودک است. خانواده و فرزندان کم‌رو در بررسي علل کم‌ر‌ويي به طور مشخص مي بايست به شرايط و عوامل خانوادگي، ويژگي‌هاي شخصي و شخصيتي، نظام باورها و رفتارهاي فردي، موقعيت‌هاي رواني و اجتماعي اشاره کرد.محيط خانواده و تجارب اوليه‌ کودک به خصوص در سنين پيش دبستاني و سال‌هاي آغازين مدرسه، اصلي‌ترين نقش را در شکل گيري شخصيت کودک دارد. در اين دوران الگوهاي رفتاري بزرگسال، برنامه‌هاي تلويزيوني، نحوه و ميزان ارتباطات عاطفي، کلامي و اجتماعي خردسالان با والدين و بزرگسالان خانواده بيشترين تأثير را در رشد مطلوب اجتماعي يا به وجود آمدن اضطراب و کم‌ر‌ويي کودکان مي‌تواند داشته باشد. هنگامي که الگوهاي بزرگسال مثل والدين، خودشان عموما مضطرب هستند و از مهارت برقراري روابط عاطفي-اجتماعي مطلوب و خوشايند با ديگران به ويژه با فرزندان خود بي‌بهره هستند، بدون شک طبيعي است که فرزندان اين خانواده نيز بياموزند که کمرو باشند به همين دليل بعضي از روانشناسان مانند «واتسون» کم‌ر‌ويي کودکان را در نتيجه يادگيري و تقويت آن در خانه و مدرسه مي‌دانند. کمال جويي و آرمان‌گرايي فوق العاده والدين و انتظارات نامعقول آنان از فرزندان در شرايط گوناگون و وادار کردن آنها به رفتارهاي کليشه‌اي و قالبي و عکس‌العمل‌هاي تصنعي در موقعيت‌هاي مختلف اجتماعي، (در حضور مهمانان، به هنگام مهماني رفتن، حضور در مجالس جشن و مراسم عمومي، در کوچه و خيابان، در اتومبيل و اتوبوس، به هنگام لباس پوشيدن، غذا خوردن، نگاه کردن، صحبت کردن، راه رفتن و ...(، سختگيري بيش از حد بر کودکان و نوجوانان و داشتن توقعات زياد، رفتار خصمانه و عصبي با آنها، تهديدها و تنبيه‌ها، تحقيرها و تهديدهاي ناروا يا حمايت‌هاي افراطي و غيرضروري از فرزندان) از اصلي‌ترين زمينه‌هاي رشد معيوب اجتماعي کودک و بروز کم‌ر‌ويي به شمار مي‌آيند. مشاهده دوگانگي و تعارض در رفتار الگوهاي بزرگسال و ايجاد ناهماهنگي در مفاهيم اساسي شخصيت کودک كه موجب کشمکش‌هاي دروني و در نتيجه اختلال در رشد طبيعي مي‌شود، اضطراب شديد و کم‌ر‌ويي کودک را به همراه خواهد داشت. کم‌ر‌ويي در ميان فرزندان اول خانواده و تک فرزندها بيش از ساير فرزندان خانواده ديده مي شود، بخصوص زماني که والدين قادر نباشند زمينه تربيت و رشد اجتماعي مطلوب و هماهنگ ايشان را مطابق با نيازهاي عاطفي و اجتماعي آنان فراهم آورند. به طور کلي در بيشتر موارد، فرزندان اول خانواده و تک فرزندها با بزرگترها بيشتر همانندسازي مي‌کنند و تمايل ايشان در برقراري ارتباط با بزرگسالان بيش از همسالانشان است. به ديگر سخن، فرزندان اول خانواده و تک فرزندها در برقراري ارتباط با همسالان و همکلاسي‌هاي خود بيشتر با مشکل مواجه مي‌شوند تا با افراد بزرگسال چرا که عموماً والدين انتظارات و توقعات متنوعي از تنها فرزند و يا فرزند اول خود دارند و به دليل همين انتظارات فوق العاده، اعمال فشارهاي رواني از طرف والدين و آرمانخواهي‌هاي فراوان ايشان و احساس ناتواني اين قبيل فرزندان در تحقق بخشيدن به خواست‌هاي والدين به تدريج بعضا دچار احساس بي‌کفايتي مي‌شوند و خودپنداري بسيار ضعيفي پيدا مي‌کنند و زمينه اضطراب فراگير و کم‌ر‌ويي در شخصيت ايشان نمايان مي‌شود. به علت چنين وضعيت عاطفي رواني، از دست دادن احساس خود ارزشمندي و برخورداري از خودپنداري کمتر در بعضي از موارد فرزندان اول در مقايسه با ساير فرزندان خانواده به توفيقات کمتري در پيشرفت تحصيلي دست مي‌يابند. مدرسه به عنوان اولين جايگاه رسمي تجربه اجتماعي کودکان، مي‌تواند نقش تعيين کننده‌اي در تقويت کم‌ر‌ويي يا پرورش مهارت‌هاي اجتماعي آنان ايفا کند. متأسفانه در بسياري از موارد، کم‌ر‌ويي کودکان در محيط مدرسه و فضاي کلاس درس تقويت مي‌شود و چنين رفتار ناخوشايندي در شخصيت کودک تثبيت مي‌شود. در غالب موارد، اولياي مدرسه رفتار انفعالي و آرام و سکوت مضطربانه کودک يا کودکان کمرو و ناتوان را به عنوان يک صفت پسنديده و ويژگي رفتاري مطلوب تلقي مي‌كنند، بعضاً با تأييد و تشويق‌هاي خود به طور مستقيم و غيرمستقيم سعي مي‌کنند آن را تقويت كنند. واقعاً جاي بسي تعجب و تأسف است که در بسياري از مدارس ما گاهي بالاترين نمره انضباط از آن کمروهاست! برچسب زدن‌ها و القاي ويژگي‌هاي خاص به بعضي از کودکان، مانند اين که معلم مرتباً بگويد که فلان کس، دانش‌آموزي است بسيار آرام، ساکت و مودب و اعمال فشارهاي اخلاقي و وادار کردن کودک به سکوت‌هاي اجباري و رفتارهاي به اصطلاح مؤدبانه مصنوعي سبب مي‌شود که وي به تدريج به يک موجود کاملاً کمرو با شخصيتي انفعالي تبديل شود. در اينجا نيز اعمال فشارهاي رواني و اخلاقي، اجراي مقررات خشک و غيرقابل انعطاف، برخوردهاي قالبي و ديکتاتور منشانه، رقابت‌هاي فشرده و نابرابر، ترسيم فاصله يا شکاف فوق العاده زياد و غيرعادي بين وضع موجود و وضع مطلوب براي دانش آموزان، اظهار نگراني مداوم نسبت به آينده شاگردان و کنترل شديد رفتارهاي فردي و اجتماعي ايشان، کمال جويي ها و آرمان خواهي ها، تحقيرها و تهديدها، تنبيه‌ها و محدوديت‌هاي غيرمنطقي و تقويت روحيه تسليم پذيري و احساس عدم کفايت اجتماعي و غيره مي تواند زمينه‌هاي اضطراب و کم‌ر‌ويي را در کودکان ايجاد يا تقويت کند. فشارهاي اجتماعي و کم‌ر‌ويي علاوه بر خانه و مدرسه، عواملي همچون محروميت‌ها و آسيب‌هاي اجتماعي، ناسازگاري‌هاي شغلي، سلطه‌ها و فشارهاي گروهي، مقايسه‌ها و برتري طلبي‌هاي قومي و نژادي، تقويت شخصيت انفعالي، پرخاشگري‌ها و قدرت‌مداري‌ها، کنترل شديد اجتماعي، ويرانگري خلاقيت‌هاي ذهني و غيره مي‌تواند از ديگر عوامل زمينه ساز فزوني اضطراب، تشديد کم‌ر‌ويي و رفتارهاي گوشه‌گيرانه باشد. کم‌ر‌ويي رفتاري است آموخته شده و رفتاري قابل تغيير اما هميشه بايد اميدوار بود و به مطلوب ترين شرايط و مؤثرترين روش‌ها انديشيد. تاثیر كم‌رویی بر افراد كم‌رویی پیوستار روانی گسترده ای را در بر می گیرد: می تواند از احساس عدم كفایت در حضور دیگران تا حوادث آسیب زای ناشی از اضطراب كه كاملا زندگی یك فرد را ویران می كند را در برگیرد. به نظر می رسد كمرو بودن اسلوب ترجیحی برخی افراد در زندگی است اما برای دیگران به منزله محكومیت تحمیلی زندگی بدون احتمال وجود عفو می باشد. در انتهای این پیوستار افرادی قرار دارند كه با كتاب خواندن ، فكر كردن و كاركردن با اشیا یا حضور در طبیعت ، احساس راحتی بیشتری می كنند تا معاشرت با افراد دیگر. نویسندگان ، دانشمندان، مخترعین ، جنگلبانان و مكتشفین احتمالا شیوه ای از زندگی را برگزیده اند كه آنان را قادر می سازد بیشتر وقت خود را در دنیایی بگذرانند كه انسانها فقط به طور پراكنده در آن حضور دارند. آنان بسیار درون‌گرا هستند و همراهی با دیگران در مقایسه با نیاز آنان به تنهایی و داشتن خلوت ، جذابیت محدودی دارد. در حقیقت امروزه افراد بسیاری جذابیت زندگی تنها در جزیره ای دور افتاده را دوباره در می یابند اما حتی در درجاتی از این بخش كوچك از پیوستار كم‌رویی ، افرادی جای گرفته اند كه می توانند به آسانی هر زمان كه لازم باشد با دیگران ارتباط برقرار كنند یا افرادی كه به دلیل عدم توانایی در پیشبرد یك گفت‌وگوی ساده، كنش متقابل را دشوار می‌یابند می‌توانند گروهی از مردم را مخاطب قرار دهند یا یك مهمانی رسمی را در كمال آرامش برگزار كنند. طیف میانی پیوستار كم‌رویی شامل بخش اعظم افراد كمرو است، یعنی كسانی كه در موقعیت های مشخص با افراد خاصی احساس بی‌كفایتی و ترس می كنند. ناراحتی آنان آنقدر شدید است كه به زندگی اجتماعی آنان آسیب وارد شده و عملكرد آنان مختل می‌گردد و ابراز این مطلب كه چه فكر می‌كنند و دوست دارند چه كار كنند را دشوار یا غیر ممكن می سازد. از آنجا كه منبع واحدی از كم‌رویی «ترس از مردم» موجب بروز واكنش های مختلف می شود ، رفتار بیرونی یك فرد همیشه شاخص قابل اطمینانی برای تعیین میزان كم‌رویی واقعی او به شمار نمی رود. كم‌رویی همیشه بر طرز رفتار ما تأثیر می گذارد اما لزوماً این تأثیر گذاری آشكار یا مستقیم نیست. در نهایت می توان گفت اگر شما فكر می‌كنید خجالتی هستید پس هستید ، بدون در نظر گرفتن این كه در انظار چگونه رفتار می كنید. افرادی كه در پیوستار كم‌رویی در طیف میانی قرار دارند عموماً به خاطر عدم تسلط بر مهارت های اجتماعی یا فقدان اعتماد به نفس ، كمرو هستند . برخی افراد بر مهارت های اجتماعی لازم جهت تداوم بخشیدن به حركت نرم و روان ماشین ارتباطات بشری تسلط ندارند. آنان نمی دانند كه یك گفت‌وگو را چگونه آغاز كنند یا در كلاس درس چگونه از سخنران بخواهند كه بلندتر صحبت كند . بقیه هم برای انجام كاری كه می دانند صحیح است اطمینان لازم را ندارند. در انتهای پیوستار كم‌رویی افرادی قرار دارند كه ترس آنان از افراد دیگر هیچ حد و مرزی نمی شناسد افراد مطلقا كمرو. این افراد هر زمان كه برای انجام كاری در حضور مردم صدا زده می‌شود بی‌نهایت می ترسند و به قدری به واسطه اضطراب پدید آمده احساس ناامیدی می كنند كه تنها راه را فرار و پنهان شدن می‌یابند. این پیامد حاكی از عدم صلاحیت، كه در افراد بی‌نهایت كمرو پدید می‌آید به افراد جوان یا دانش‌آموزان محدود نمی‌گردد و حتی بر اثر مرور زمان نیز ناپدید نمی‌گردد. در بدترین حالت، كم‌رویی می تواند به روان رنجوری حاد مبدل گردد، یك بیماری ذهنی كه می تواند موجب افسردگی شده و حتی در نهایت تاثیر بسیاری در اقدام به خودكشی داشته باشد.

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 8:16 ] [ حسینی ]

نقاشی کودک

بسیار مفید خواهد بود که کودک شما بتواند الگوهایی از وقایع زندگی، اعم از الگوهای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری و نیز الگوهای طراحی و راهبردی، استنتاج و ترسیم کند.شما می‌توانید با استفاده از پازل‌های ساده، از سن پایین این عادت فکر کردن را در کودک تقویت کنید. از کودک خود بخواهید روی یک تکه کاغذ نقاشی بکشد و سپس از او بخواهید آن را به کمترین تعداد، یعنی دو قسمت ببرد و مجددا با استفاده از آن دو قسمت تصویر اصلی را بسازد، و بعد آن را به بیشترین تعداد ببرد و همین کار را انجام دهد.به تدریج که کودک‌تان بزرگ‌تر می‌شود می‌توانید نقاشی‌های مفصل‌تری بکشید و مانند یک پازل پیچیده آن را به قطعات بیشتری تقسیم کنید.شما می‌توانید با خواستن از کودک‌تان که صورت‌های شاد و صورت‌های غمگین بکشد به او کمک کنید تا با احساس‌های خود ارتباط برقرار کند و احساس‌های دیگران را بشناسد. عکس‌های افراد مختلفی را که می‌شناسد به او نشان دهید و از او بخواهید احساس افراد داخل عکس را بیان کند. این کار به کودک شما کمک می‌کند تا نه تنها احساس‌های مختلف را بشناسد، بلکه با دیگران همدلی کند و ارتباط نزدیک‌تری با آنها برقرار سازد. بعدا می‌توانید او را با روزنامه‌ها مختلف آشنا کنید. بعضی از بچه‌ها حتی در بین هجده ماهگی به تماشای مجله‌های رنگی علاقه دارند و نام اشیایی را در آنها می‌گویند و به چیزهایی که نام آنها گفته می‌شود اشاره می‌کنند. در سنین بالاتر می‌توان چهره‌ها را به آنها نشان داد و سوال‌هایی مانند فکر می‌کنی آن شخص چه احساسی دارد؟ یا چهره او چه احساسی را نشان می‌دهد؟ از آنها پرسید.آنگاه می‌توان درباره اینکه چطور می‌توان با آنها همدردی کرد و یا آنها را آرام کرد، صحبت کرد. وقتی کودک‌تان کمی بزرگ‌تر شد می‌توانید آدمک‌هایی بکشید و از او بپرسید وضعیت‌های مختلف آنها از نظر احساسی چه مفهومی دارد. بعدا از کودک خود بخواهید آدمک‌هایی بکشد و احساس‌های مختلف آنها را نشان دهد. از نقاشی برای گسترش دید کودک خود از جهان نیز می‌توانید استفاده کنید. یک فکر خیلی ساده این است که وقتی آب از دست‌تان می‌ریزد چه اتفاقی می‌افتد شما و کودکتان می‌توانید یک نقاشی بکشید که در آن یک ظرف آب واژگون شده و آب آن روی کف اتاق ریخته و یک حوضچه کوچک ساخته است. یا از لبه میز به صورت قطره‌ها و ترشح‌های درشت روی کف اتاق می‌ریزد. این نوع تمرین‌ها حافظه کودک شما را تقویت می‌کند و ادراک‌های او را از دنیای اطراف عمق می‌بخشد. هر وقت که مشغول گفتن یا نوشتن داستان هستید یا زمانی که کودک‌تان آنقدر بزرگ شده است که این کارها را خودش انجام دهد، همیشه از او بپرسید که آیا می‌توان قسمتی از داستان را به تصویر کشید. ابتدا به او کمک کنید و بعدا از او بخواهید تصویری بکشد تا آنچه را در مخیله خود دارد تجسم کند و آن را با تصاویر نشان دهد، نه فقط با کلمات، حتی در حین گفتگو می‌توانید موضوع تصاویر ذهنی را مطرح کنید و او را وادار کنید تصویر ذهنی خود را با کلام و نه فقط با نقاشی بیان کند. گردآوری : گروه سلامت سیمرغ www.seemorgh.com/health منبع : salamatiran.com

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 8:16 ] [ حسینی ]

چگونه فرزندان خود را براي امتحان آماده سازيم؟

ارتباط والدين با دانش آموز در منزل و اثر آن بر تمرکز وي هر چه در محيط خانواده آرامش بيشتري وجود داشته باشد و رفتار والدين با دانش آموز آرام تر باشد ميزان تمرکز و در نتيجه يادگيري او افزايش مي يابد. لذا حتي اگر وي مدت کوتاهي به مطالعه بپردازد به علت همين فراگيري بهتر راندمان بيشتري داشته و مطالب به صورت پايدارتري در ذهن او نقش مي بندد. بر اين اساس افراد ذيل نبايد به فرزندان خود درس بدهند: 1- پدر و مادرهاي مضطرب و وسواسي، اضطراب خود را به دانش آموز منتقل کرده و همين اضطراب سبب وسواس فکري و کاهش تمرکز وي مي شود. 2- والدين افسرده، انگيزه مطالعه و اعتماد به نفس دانش آموز را کاهش مي دهند. از طرفي باعث کاهش سطح توقع دانش آموز شده و به جاي افزايش راندمان درسي سبب درجا زدن وي مي شوند. 3-پدر و مادرهايي که از روش کنترل کردن دانش آموز استفاده مي کنند. با اين کار در وي ايجاد نگراني کرده و همين نگراني ميزان تمرکز وي را کاهش مي دهد. تأثير محل سکونت بر يادگيري دانش آموز براي افزايش تمرکز و يادگيري دانش آموز بويژه در زمان امتحان بايد در محيط منزل حداکثر آرامش را برقرار کرد، براي اين منظور: 1.بايد کليه رفت و آمدها از مدتي قبل از شروع امتحانات کنترل شود تا از پراکندگي ذهن دانش آموز جلوگيري شود. 2.بايد از هر گونه تغيير عمده مانند جابجايي منزل ياشهرستان محل سکونت حتي الامکان خودداري شود. 3.تغييرات دکوراسيون و رنگ آميزي منزل به زماني پس از امتحانات موکول شود. 4.نور اطاق مطالعه بايد کافي باشد و ترجيحاً از بالاي سر و سمت چپ دانش آموز تابيده شود.بهتر است ترکيبي از نور سفيد و زرد استفاده شود. اثر دستگاههاي سمعي بصري مانند تلويزيون و کامپيوتر بر تمرکز دانش آموزان الف)در حين مطالعه دانش آموز حتي الامکان نبايد به تماشاي تلويزيون يا کار کردن با دستگاههاي کامپيوتري بپردازد زيرا اين دو سبب کاهش توجه وي به مطالب درسي مي شود نهايتاً با صرف انرژي زياد وي را خسته کرده و بازده او را کاهش مي دهند. ب)شبها قبل از خواب بويژه شب امتحان، دانش آموز نبايد به تماشاي تلويزيون بپردازد زيرا در اين حالت در ضمن خواب، مغز او روي مضمون فيلم يا برنامه تلويزيوني متمرکز مي شود.بجاي اينکار مي توان مطلبي را قبل از خواب مرور کرد که تا حدودي يادگيري آن براي دانش آموز مشکل است تا در حين خواب که بارها در ذهن او مرور مي شود آموختن آن راحت تر شود. ج)دانش آموز نبايد در زمان استراحت بين ساعات مطالعه و هنگام شب فيلم هاي ترسناک، غم انگيز و اضطراب آور تماشا کند برعکس مي تواند در زمان استراحت از فيلم هاي کمدي خنده آور و آرام بخش استفاده نمايد. خواب و استراحت دانش آموز 1-حداقل 8 ساعت خواب کامل در شبانه روز لازم است که يکساعت از آن را مي توان به خواب بعدازظهر اختصاص داد و مابقي را به خواب شب. 2-خواب بعدازظهر نبايد بيش از يکساعت باشد همچنين نبايد به عصر يا دم غروب موکول شود چون در اين حالت با خواب شب تداخل پيدا ميکند. 3-زمان شروع خواب شب بسيار مهم است. دانش آموز نبايد تا ديروقت بيدار بماند حتي اگر ساعات آخر شب را صرف مطالعه نمايد.بهترين زمان را براي خواب شب ساعت 10-9 شب است، بعد از آن مغز را خسته کرده و از انرژي آن که بايد در روز بعد صرف شود کاسته مي شود. 4-قبل از خواب شب نبايد دانش آموز را تنبيه يا نصيحت کرد، نبايد مسئله اي باعث ناراحتي و گريه او شود. نبايد بازي رقابتي انجام دهد چون همه اينها برخواب او اثر مي گذارد. 5-قبل از خواب شب بهتر است از گفتن داستانهاي غم انگيز،انتقامي،وحشت انگيز و اضطرابي براي دانش آموز خودداري کرده و ترجيحاً از داستانهايي با نتيجه مثبت استفاده شود. 6-قبل از خواب مي توان از روشهايي براي آرام کردن دانش آموز استفاده شود از جمله موسيقي ملايم و تنفس عميق ادامه دارد...

[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 ] [ 8:15 ] [ حسینی ]
<< مطالب جدیدتر ........ مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دردهای من
جامه نیستند
تا ز تن در آورم
چامه و چکامه نیستند
تا به رشته ی سخن درآورم
نعره نیستند
تا ز نای جان بر آورم ...
درد، حرف نیست
درد، نام دیگر من است
من چگونه خویش را صدا کنم؟
زنده یاد قیصر امین پور
×××××××××××××××
جهت پیامک:
09386520316
امکانات وب

parsskin go Up